Kronika życia szkoły
Tradycyjnie przed początkiem maja uczciliśmy akademią rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 roku. Nie było patriotycznych wierszy, tym razem zastąpionych żywą lekcją historii, w której uczestniczyli zarówno nasi starsi jak i najmłodsi uczniowie. Widzowie przysłuchiwali się rozmowie uczniów z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim. Władca opowiedział im o próbie ratowania kraju i przeszkodach na jakie napotkał. Cała opowieść została okraszona slajdami przygotowanymi przez p. Monikę Jańską, co spowodowało, że dzieci przysłuchiwały się wspomnieniom króla w skupieniu i z zainteresowaniem. Nie zabrakło również pieśni nierozerwalnie związanej ze świętem Uchwalenia Konstytucji 3 Maja – „Witaj majowa jutrzenko!”, pięknie wykonanej przez chór szkolny pod kierownictwem p. Ewy Olek.
——————————————————————————–
W środę 6 kwietnia odbył się etap szkolny Turnieju Przyrodniczego dla klas III. Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce zajął zespół klasy III a w składzie: Jakub Junczak, Bartosz Skowroński i Mateusz Kwiatkowski
II miejsce zespół klasy III b w składzie: Aleksandra Klimczak, Błażej Kwiatek i Maksymilian Forysiak
III miejsce zespół klasy III a w składzie: Julia Boroń, Aleksandra Pruchnicka i Wiktoria Fronczyk.
Najlepsza drużyna będzie reprezentowała nasza szkołę w turniej gminnym, który odbędzie się 22 kwietnia.
Gratulujemy i życzymy powodzenia.
———————————————————————————————
22 kwietnia odbył się w naszej szkole XII Gminny Turniej
Przyrodniczy dla uczniów klas III. W zmaganiach uczestniczyło 7 trzyosobowych
drużyn reprezentujących następujące szkoły: SP w Hanulinie, SP w
Krążkowych, SP w Mikorzynie, SP w Myjomicach, SP w Kierznie, SP nr3 z
Kępna i SP nr1 z Kępna. Zespół reprezentujący naszą szkołę tworzyli
uczniowie z klasy III a: Jakub Junczak, Mateusz Kwiatkowski i Bartosz
Skowroński. Uczestnicy odpowiadali na pytania przyrodnicze, rozwiązywali
diagramy, rozpoznawali naturalne okazy przyrodnicze oraz
odgłosy przyrody. Mogli wykazać się również znajomością mapy. Ostatnim
zadaniem było zbudowanie wulkanów i …doprowadzenie ich do wybuchu.
Po ostatecznej klasyfikacji okazało się, że najwięcej punktów zdobyła
drużyna gospodarzy, tuż za nimi uplasowali się przedstawiciele szkoły w
Krążkowych, a trzecie miejsce zajęła drużyna z Kierzna. Wszystkie dzieci
biorące udział w tej przyrodniczej zabawie otrzymały dyplomy i nagrody.
Organizatorkami turnieju były panie: Barbara Biegasik, Grażyna Stawik i
Iwona Rubiszewska
———————————————————————
W dniu 25 kwietnia klasy II a i II c pod opieką p. Krystyny Chocaj, p. Izabeli Rybak, p. Jolanty Polańskiej – Zimoch udały się na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Uczniowie zwiedzili zabytkową kopalnię srebra, gdzie spacerowali podziemiami będącymi pozostałością dawnego górnictwa kruszcowego, płynęli łodziami i odwiedzili multimedialne muzeum górnictwa. Następnie w radzionkowskim Muzeum Chleba wzięli udział w lekcji muzealnej, projekcji filmu, prelekcji dotyczącej szacunku dla chleba. Niezapomnianym etapem wycieczki były warsztaty samodzielnego wypieku pieczywa. Na koniec dzieci odbyły lekcję w dawnej klasie szkolnej, podczas której m. in. uczyły się pisania rysikiem na tabliczkach.
————————————————————————–
23 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny pod hasłem „Matematyczne potyczki w Trójce”. Wzięło w nim udział 42 najlepszych matematyków z naszego powiatu z klas IV – VI. Naszą szkołę reprezentowali: Magdalena Skiba z kl. V c, Kacper Widański z kl. IV a i Mikołaj Kapica z kl. VI c. Miło nam poinformować, że I miejsce w swojej kategorii zajął Kacper Widański. Zwycięzcy gratulujemy, a całej trójce uczestników życzymy dalszych sukcesów.
———————————————————————————
Miło nam poinformować, że dwoje naszych uczniów przygotowanych przez p. Iwonę Rubiszewską i p. Krystynę Chocaj: Laura Olejnik i Kacper Kubica stanęło na najwyższych stopniach podium III Powiatowego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „Poeci bawią dzieci”, który odbył się w Łęce Opatowskiej. Jego organizatorem była Szkoła Podstawowa w Łęce Opatowskiej oraz Urząd Gminy. W zmaganiach wzięło udział 18 uczestników z 9 szkół powiatu kępińskiego.
Gratulujemy!
—————————————————————————————–
14 kwietnia uczniowie kl. I a wraz z wychowawczynią p. Barbarą Biegasik wybrali się do krasiejowskiego Juraparku. Jak się okazało była to nie tylko podróż w przestrzeni, ale i w czasie. Dzieci przemieszczając się Tunelem Czasu obserwowały narodziny wszechświata. W oceanarium przyglądały się podwodnemu życiu prehistorycznych gadów. Wielu wrażeń dostarczyło im również Kino Emocji Cinema 5D oraz park Nauki i Ewolucji Człowieka, gdzie uczestnicy wyjazdu poznali swoich przodków i przenieśli się w czasie statkiem transportującym na orbitę okołoziemską. Dopełnieniem atrakcji był spektakl w Teatrze Lalki i Aktora pt ” Szewczyk Dratewka”. Kiedy pierwszaki ruszały w podróż, wszyscy martwili się padającym deszczem – okazało się, że pozornie zła aura była ich sprzymierzeńcem. Gdyby pogoda pozwoliła na pobyt na świeżym powietrzu, dzieci nie zobaczyłyby tak wielu ciekawych rzeczy przygotowanych w Cyfrowym Parku Nauki.
———————————————————————
W dniu 14 kwietnia odbył się szkolny konkurs przyrodniczy dla uczniów klas IV – V.
Zwycięzcami poszczególnych kategorii zostali:
klasy IV:
Kaja Maciejewska z kl. IV b – I miejsce
Zofia Berska z kl. IV b – II miejsce
Kamil Serafin z kl. IV b – III miejsce
klasy V:
Lidia Surgiel z kl. V a – I miejsce
Agata Połomska z kl. V a – II miejsce
Michał Froń z kl. V a – III miejsce.
Serdecznie gratulujemy!
———————————————————————————
W środę 6 kwietnia odbył się etap szkolny Turnieju Przyrodniczego dla klas III. Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce zajął zespół klasy III a w składzie: Jakub Junczak, Bartosz Skowroński i Mateusz Kwiatkowski
II miejsce zespół klasy III b w składzie: Aleksandra Klimczak, Błażej Kwiatek i Maksymilian Forysiak
III miejsce zespół klasy III a w składzie: Julia Boroń, Aleksandra Pruchnicka i Wiktoria Fronczyk.
Najlepsza drużyna będzie reprezentowała nasza szkołę w turniej gminnym, który odbędzie się 22 kwietnia.
Gratulujemy i życzymy powodzenia.
——————————————————————
We wtorek 5 kwietnia nasi szóstoklasiści przystąpili do sprawdzianu kończącego szkołę podstawową. Po raz drugi pisali oni test wg nowej reguły tzn. najpierw rozwiązywali zadania z języka polskiego i matematyki, następnie po przerwie przystąpili do testu z języka angielskiego. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że „strach ma wielkie oczy” i ich obawy nie miały uzasadnienia w zadaniach, z którymi się zmierzyli. Mimo ,iż ten sprawdzian nie różnił się od pozostałych i przebiegł bez zakłóceń, z całą pewnością przejdzie do historii, ponieważ odbywał się w tej formie po raz ostatni. Wiemy, że oświata nie lubi nudy, więc czekamy na kolejne pomysły, jakimi niewątpliwie już niedługo zaskoczą nas specjaliści od edukacji…
—————————————————————————–
W dniu 31 marca odbyły się eliminacje do III Powiatowego Konkursu Recytatorskiego ph. „Poeci bawią dzieci”. Łącznie w konkursie szkolnym wzięło udział 48 uczestników z klas I – III, którzy zaprezentowali wiersze o humorystycznej tematyce.
W kategorii kl. I następujące lokaty zajęli:
Maja Lempert z kl. I b – I miejsce
Natasza Nawrot z kl. I c – II miejsce
Iga Konieczna z kl. I c – III miejsce
W kategorii klas II zwyciężyli:
Kacper Kubica z kl. II a – I miejsce
Oliwier Rebelski z kl. II b – II miejsce
Nikodem Stempin z kl. II b – III miejsce
W kategorii klas III wyniki wyglądają następująco:
Laura Olejnik z kl.III b – I miejsce
Marta Idzikowska z kl. III c – II miejsce
Natalia Zimoch z kl. III c – III miejsce
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, a laureatom życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach na szczeblu powiatowym 13 kwietnia w Łęce Opatowskiej.
——————————————————————————————–
Z okazji roku Sienkiewiczowskiego 30 marca odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski prozy Henryka Sienkiewicza. Wzięło w nim udział 17 uczestników klas IV – VI. Uczniowie przygotowali fragmenty powieści i nowel pisarza m. in. „W pustyni i w puszczy”, „Za chlebem”, „Qvo vadis”, „Potop”, „Sachem”, „Janko Muzykant”, „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela”, „Krzyżacy”. Celem konkursu była popularyzacja literatury H. Sienkiewicza oraz rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów.
Wszyscy uczestnicy wypadli doskonale i jury w składzie: p. Joanna Forysiak, p. Monika Jańska, p. Dorota Sawarzyńska – Korytko i p. Dorota Semba miało spory problem z wyłonieniem najlepszych recytatorów. W związku z tym panie postanowiły przyznać tylko najwyższe miejsca w każdej kategorii wiekowej. Uhonorowani zostali:
W kategorii klas IV – Zuzanna Kukulska z kl. IV c
W kategorii klas V – Maja Palatinus z kl. V b
W kategorii klas VI (ex aequo) Jakub Bronikowski z kl. VI a i Zofia Karolak z kl. VI c.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy odwagi i wspaniałego występu.
—————————————————————————–
Dzień Wiosny przywitaliśmy z jednodniowym opóźnieniem, ale hucznie i wesoło jak przystało na święto tej wyczekiwanej pory roku. Uczniowie młodszych klas tradycyjnie wyganiali zimę ekologiczną marzanną, a przyglądali się temu z życzliwością i uśmiechami na twarzach mieszkańcy Kępna – świadkowie barwnego korowodu. Starsze dzieci walczyły w międzyklasowym turnieju o miano Super Klasy. Ten zaszczytny tytuł zdobył zespół p. Ewy Olek kl. VI c. Zaangażowania nie można odmówić również innym klasom. Wszyscy uczniowie przywdziali wiosenne stroje przebierając się za: zające, ogrodników, łąkę, biedronki, sportowców itp. Trzyosobowe drużyny walczyły w konkurencjach wiedzowych, sprawnościowych i artystycznych. Ocenie jury podlegał także plakat reklamujący klasę oraz wierszyk o wiośnie. Zmaganiom towarzyszyły takie emocje i doping, że przepędzona na cztery wiatry zima, na pewno już nie wróci.
———————————————————————————–
W środę 16 marca klasa Ib wraz z wychowawczynią p. Grażyną Dymarczyk wyruszyła na wycieczkę do Kalisza. Uczniowie najpierw obejrzeli w Teatrze im. W. Bogusławskiego bajkę pt. „Tadek Niejadek”, opowiadającą przewrotną historię o chłopcu, który nie chciał jeść, ciągle psocił i stawał się coraz lżejszy, aż w końcu został porwany przez balonik. Babcia i dziadek oraz inni bohaterowie wraz z dziećmi na widowni szukali sposobu, by sprowadzić Tadka na ziemię. Przy okazji dzieci dowiedziały się jak odżywiać się zdrowo, dlaczego jest im potrzebny ruch na świeżym powietrzu, a także jak należy zachować się w trudnych sytuacjach życiowych.Ta wesoła i kolorowa opowieść wciągnęła do zabawy całą publiczność.
Kolejnym etapem wycieczki był spacer po kaliskim rynku. Pierwszaki obejrzały Ratusz i medaliony zdobiące kamienicę z numerem 1 czyli cztery płaskorzeźby przedstawiające osoby związane z miastem: Adama Asnyka – poetę, Marię Konopnicką – pisarkę, Stefana Szolca-Rogozińskiego – badacza Afryki oraz Marię Dąbrowską – pisarkę. W kawiarni na Rynku czekała na uczniów słodka niespodzianka – deser lodowy.
Następnie uczestnicy wyjazdu obejrzeli Pomnik Książki na Plantach i przeszli wzdłuż fragmentów murów obronnych dawnego Kalisza do Baszty Dorotki, a stąd już blisko do pomnika Jana Pawła II, naszego Kochanego Świętego.
„Kalisz to śliczne miasto”- taka myśl towarzyszyła dzieciom, gdy opuszczały najstarsze miasto w Polsce.
Dzięki organizatorowi wycieczki panu Michałowi Frąszczakowi ten słoneczny marcowy dzień na długo zostanie w pamięci uczniów z kl I b.
—————————————————————————–
W poniedziałek 14 marca odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny dla klas IV – VI. Wzięło w nim udział 57 uczniów.
Wśród klas IV na podium stanęli:
Kacper Widański z kl. IV a – I miejsce
Julia Urbaniak z kl. IV a – II miejsce
Bartosz Wiorek z kl. IV c i Agnieszka Adamska z kl. IV a – III miejsce
W kategorii klas V:
Magdalena Skiba z kl. V c – I miejsce
Tomasz Ciepliński z kl. V c – II miejsce
Lidia Surgiel z kl. V a – III miejsce
W klasach VI:
Mikołaj Kapica z kl. VI c – I miejsce
Rozalia Urbańska z kl. V c i Damian Michlik z kl. V c – II miejsce
Najlepsi uczniowie z każdej kategorii będą reprezentować naszą szkołę w konkursie powiatowym.
Gratulujemy i życzymy powodzenia.
——————————————————————————
W dniu 10 marca odbył się szkolny konkurs ph. „Co wiem o krajach Unii Europejskiej”. Do rywalizacji przystąpiły trzyosobowe zespoły reprezentujące klasy IV – VI. Podczas rozwiązywania testu zawodnicy musieli wykazać się wiedza teoretyczną na temat historii Unii Europejskiej, a także znajomością: nazwisk i profesji znanych postaci, rzek, przysmaków, ciekawostek, flag wszystkich krajów UE. Zawodnicy z dużym zaangażowaniem rozwiązywali zadania zdobywając cenne punkty. Najlepsi okazali się uczniowie reprezentujący następujące zespoły:
klasa IV B – I miejsce
klasa IV c – II miejsce
klasa V c – III miejsce
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
—————————————————————————
Kilka dni temu nasi najmłodsi uczniowie z klasy I d wraz z wychowawczynią p. Mariolą Urbańską odwiedzili Wrocławski Teatr Lalek. Obejrzeli tam muzyczny spektakl „Czarodziejski flet”. Pierwsze lata szkoły podstawowej to doskonały czas na początek przygody z muzyką klasyczną. Była to okazja do wspólnego spędzenia czasu poza szkołą, poznania twórczości W. A. Mozarta, zaznajomienia się z instytucją teatru oraz podziwiania wspaniałej scenografii. Spektakl zrealizowany w lekkiej formie i szybkim tempie bardzo spodobał się dzieciom, które zapewne jeszcze nie raz zasiądą na teatralnej widowni.
————————————————————————
26 lutego odbył się w naszej szkole II Gminny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych – Stany Zjednoczone. Do konkursu przystąpiły 4 szkoły z terenu Miasta i Gminy Kępno. Uczestnicy rozwiązywali obszerny test z zakresu znajomości zagadnień związanych z historią, geografią i kulturą Stanów Zjednoczonych. Nasze reprezentantki zajęły czołowe miejsca:
I miejsce – Apolonia Wiatrak z kl. VI c
II miejsce – Aleksandra Hadryś z kl. VI c
Serdecznie gratulujemy!
——————————————————————————————
Dnia 29 lutego odbył się szkolny konkurs mitologiczny dla uczniów klas V przygotowany przez p. Joannę Forysiak i p. Monikę Jańską. Każdą klasę reprezentowała trzyosobowa drużyna, której członkami byli:
w klasie V A : Lidia Surgiel, Dawid Tyra i Wiktoria Staszewska,
w klasie V B: Jakub Mazurkiewicz, Martin Rybicki i Julia Wiśniewska,
w klasie V C: Magdalena Skiba, Adam Blabuś i Zuzanna Sikora.
Podczas rywalizacji trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu mitologii i historii starożytnej Grecji, ale również taktyką i rozwagą. Sporo także zależało od szczęścia, ponieważ pytania dobierane były drogą losową. Jak nietrudno się domyślić na podium znalazły się wszystkie trzy drużyny, jednak lepsza o jeden punkt okazała się ekipa z klasy V B, której serdecznie gratulujemy.
——————————————————————-
24 lutego w hali KOSiR odbył się finał rejonu kaliskiego w piłce ręcznej dziewcząt. Naszą szkołę reprezentowały: Martyna Kalinowska, Julia Jokiel, Vanessa Węgłowska, Wiktoria Feja, Maja Ciężka, Oliwia Duchnik, Katarzyna Janus, Julia Wójcik, Maja Najdek, Oliwia Kędzior, Jagoda Kaczor, Magdalena Skiba, Zuzanna Gniła. Zespół trenuje p. Artur Schumacher. Nasze piłkarki ręczne nie miały sobie równych w fazie grupowej.
W walce o 1. miejsce spotkały się z lokalną drużyną SP 3 Kępno. W klasyfikacji końcowej zdobyły wicemistrzostwo rejonu kaliskiego. Naszym szczypiornistkom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w przyszłości.
————————————————————————–
Miło nam poinformować, że kilku naszych uczniów sięgnęło po laury w konkursie plastycznym pod hasłem „Zima o jakiej marzysz” zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Kępnie. Spośród 65 nadesłanych pracy jury uhonorowało:
Julię Dziergwę z kl. I – I miejsce
Weronikę Weiss z kl. III – II miejsce
Maję Lempert i Piotra Błaszczyka z kl. I – III miejsce.
W kategorii klas starszych nagrody odebrali:
Milan Kłosek i Oskar Stężały z kl. IV c – I miejsce
Julia Czworowska z kl. IV b i Zuzanna Wiśniowska z kl. IV c – III miejsce.
————————————————————————————
Przez pewien czas na szkolnym korytarzu mieliśmy okazję podziwiać zakazy i nakazy związane z kulturalnym zachowaniem przedstawione w formie znaków drogowych. Wystawa była pokłosiem konkursu ph.„ „Kulturalne” znaki drogowe” adresowanego do uczniów klas IV – VI zorganizowanego przez p. Sylwię Kuboszek.
Celem konkursu będącym jednym z zadań programu profilaktycznego było promowanie wśród uczniów postaw bez przemocy, kulturalnego zachowania w szkole, w domu.
W konkursie udział wzięło 10 uczniów z klas IV-VI.
Nagrodzeni zostali: I miejsce Maciej Faliński z klasy IV c,
II miejsce Katarzyna Sikora z klasy IV a,
III miejsce Oskar Stężały z klasy IV c.
—————————————————————————————————-
W piątek 19 lutego w hali sportowej w Kępnie odbyły się mistrzostwa piłki ręcznej chłopców. Nasi szczypiorniści trenowani przez p. Artura Schumachera w składzie: Eryk Dobień, Marek Gwóźdź, Piotr Hofman, Damian Michlik, Bartosz Mikołowski, Filip Moś, Kacper Cieślik, Kacper Sneka, Bogusz Drzazga – zajęli I miejsce i będą reprezentować nasz powiat na szczeblu rejonowym w dniu 26 lutego. Trzymamy kciuki za naszych piłkarzy ręcznych i życzymy im dalszych sukcesów.
————————————————————————–
18 lutego uczniowie klasy III b wraz z opiekunkami p. Iwoną Rubiszewską, p. Grażyną Stawik i p. Moniką Hojeńską wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Pierwszym punktem programu były zajęcia w Humanitarium. Dzieci wyposażone w białe fartuchy i okulary ochronne, podzielone na grupy, rozpoczęły przygodę z fizyką, chemią i geografią. Wędrówka po sekretach świata obejmowała m. in. zwiedzanie optycznego labiryntu oraz poznawanie tajemnic wulkanów.Jak się okazało stworzenie własnego wulkanu i doprowadzenie do jego erupcji, to nic trudnego, nawet dla ucznia szkoły podstawowej. Potem, w strugach deszczu, przyszli badacze natury pojechali do Multikina by obejrzeć „ Alvina i wiewiórki”. Ta wspaniała wyprawa była możliwa dzięki zaangażowaniu rodziców trzecioklasistów, a szczególnie p. Annie Paluszek, która zorganizowała wyjazd.
——————————————————————————-
W dniu 17 lutego w Zespole Szkół w Trzcinicy odbył się etap powiatowy XX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów. Pięcioro z nich odniosło sukces i zakwalifikowało się do następnego – rejonowego etapu tego konkursu. Są to następujący uczniowie:
kategoria klas IV
- Kamil Serafin (klasa IV b) – I miejsce
- Kaja Maciejewska (klasa IV b) – II miejsce
kategoria klas V
- Lidia Surgiel (klasa V a) – II miejsce
- Michał Froń (klasa V a) – III miejsce
- Mateusz Piasta (klasa V a) – IV miejsce
Wymienionym uczniom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.
——————————————————————-
Zima nie sprzyja rowerowym wyjazdom, czy też zajęciom w terenie. Dlatego uczestnicy programu „Cudze chwalicie, swego nie znacie” wykorzystują ten czas na poznawanie przeszłości swojego miasta. W tym celu udali się do odnowionego Muzeum Ziemi Kępińskiej, gdzie mogli podziwiać przepiękną wystawę obrazującą dzieje Kępna. Szkoda tylko, że częstsze odwiedzanie tego miejsca nie będzie możliwe ze względu na wprowadzenie opłat za wstęp i skorzystanie z usług przewodnika. W styczniu uczniowie uczcili 96 rocznicę przyłączenia ziemi kępińskiej do Polski uczestnicząc we mszy św. odprawionej z tej okazji oraz w uroczystości pod pomnikiem, gdzie wysłuchali krótkiego referatu o wydarzeniach z roku 1920.
Ulubioną przez uczniów formą aktywności jest też uczestnictwo w spotkaniach
z ciekawymi i znanymi w naszym środowisku ludźmi. Ostatnio odbyły się trzy takie spotkania. Na pierwsze z nich udali się do Biblioteki Powiatowej, w której odbywała się wystawa filatelistyczna. Było to celowe, bo gościem był znany filatelista i autor publikacji pt. „Historia poczty na ziemi kępińskiej do 1920 roku” – pan Edward Stankowiak, który zaprezentował część swoich bogatych zbiorów.
Drugie spotkanie odbyło się w murach naszej szkoły. A przybyła na nie pani Bożena Henczyca – posłanka na Sejm VII i VIII kadencji oraz autorka książki pt. „Opowieści
z Wygnaniewa”. Pani poseł przybliżyła uczniom pracę polskiego parlamentu oraz opowiedziała kilka ciekawostek związanych z Jej pobytem w Sejmie, no i oczywiście przeznaczyła dla szkoły i uczestników upominki i pamiątki.
Po zapoznaniu się z działaniem centralnych organów władzy przyszła kolej na organy samorządu lokalnego. W tym celu odbyła się wycieczka do miejscowego Ratusza, a tam miało miejsce bardzo miłe spotkanie z panem burmistrzem Piotrem Psikusem oraz panią Małgorzatą Frala – Kędzior – Naczelnikiem Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Funduszy Europejskich. Uczestnicy programu zobaczyli gabinet burmistrza, salę obrad radnych oraz salę Urzędu Stanu Cywilnego i … również otrzymali na pamiątkę regionalne gadżety.
Odbyły się spotkania z przedstawicielem władz centralnych i gminnych. Kolej zatem na władze powiatowe…
———————————————————————————–
W dniu 18 lutego został rozstrzygnięty konkurs dla uczniów klas I – III ph „Owocowo-warzywne cudaczki”. Decyzją komisji konkursowej I miejsce zdobyli: Jakub Chyliński z kl. II d i Mikołaj Kwiatek z kl. I d. II miejsce zajęli: Nikodem Kamienik z kl. II c, Oskar Pałka z kl. II d i Mateusz Kania z kl. II e. Nagrody za zajęcie III miejsca odbiorą: Lena Pacyna z kl. II d i Patryk Orszulak z kl. II d. Nagrody zostaną wręczone w czwartek 25 lutego o godz. 11:35 w świetlicy szkolnej.
————————————————————
Od 16 do 19 lutego można podziwiać wystawę owocowo-warzywnych cudaczków. Smakowite i zdrowe prace zostały wykonane przez uczniów klas młodszych w ramach konkursu zorganizowanego przez p. Izabelę Rybak. Jego głównym celem było zainteresowanie dzieci owocami i warzywami jako zdrowymi produktami, które z powodzeniem mogą zastąpić niezdrową żywność. Nie sposób przejść obojętnie obok zaprezentowanych eksponatów, będących dowodem na niezwykłą kreatywność uczniów i ich rodziców.
———————————————————————————-
W ostatnią sobotę karnawału wszyscy uczniowie mieli okazję bawić się na szkolnym balu walentynkowym. Zabawa rozpoczęła się już w godzinach przedpołudniowych i trwała do godz. 17:00 (i oczywiście, zdaniem uczestników, była za krótka). Do tańca zapraszał nasz absolwent, tym razem w roli dj – Miłosz Mrugała. Najmłodsi uczniowie cieszyli się swoimi karnawałowymi strojami, bo dzięki nim każdy choć przez chwilę mógł wcielić się w wybraną postać. Starsze dzieci miały okazję do wspólnej zabawy, a kostiumy przebierańców zastąpiły modnymi kreacjami i makijażem. Niech żałują ci, którzy wybrali popołudniowe siedzenie przed komputerem.
———————————————————————————————–
Dziewczęta z klas VI zaczynają wchodzić w trudny czas dojrzewania. Przeżywają w związku z tym bardzo wiele rozterek, niepokojów i niepewności. Interesują się wieloma sprawami związanymi z oznakami wchodzenia w dorosłość i zastanawiają się czy u nich proces dojrzewania przebiega prawidłowo. Wzrasta też ich zainteresowanie różnymi aspektami kobiecości i macierzyństwa. Aby przybliżyć im nieco tą problematykę oraz rozwiać wszelkie niepokoje dziewczęta miały możliwość uczestniczenia w corocznym spotkaniu „Między nami kobietkami” prowadzonym przez panią Katarzynę Odrowską, z którego wyszły z „prezencikami” otrzymanymi od firmy always. Ich wiedza wzrosła też z pewnością po spotkaniu z lekarzem ginekologiem ˗ położnikiem panem Adamem Kapicą zorganizowanym w ramach lekcji z wychowania do życia w rodzinie. Pan doktor w fachowy, ale przystępny sposób wytłumaczył wiele kwestii, o które pytały dziewczęta oraz podał interesujące i pouczające przypadki ze swojej praktyki lekarskiej. Przekazał też cenne dla dziewcząt w tym czasie wskazówki dotyczące dbałości o zdrowie. Wydaje się, że nasze uczennice uzyskały wyczerpującą i wystarczającą na tym etapie rozwoju wiedzę w dziedzinie płciowości i seksualności, która pozwoli im nie popełnić tzw. „błędów młodości”. Oby tylko wykorzystały ją w przyszłości!
——————————————————————————————
Na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku pod patronatem Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole była przeprowadzona ogólnokrajowa akcja Góra Grosza 2015. Zebrane środki są corocznie przeznaczane na pomoc dla dzieci znajdujących się w domach dziecka i rodzinach zastępczych.
Udało nam się zebrać 875 zł, jest to absolutny rekord! (Dla porównania, w roku 2014/15 zebraliśmy 703 zł). Cieszy nas niezmiernie, że aż tylu uczniów odpowiedziało pozytywnie na nasz apel. Jest to też niewątpliwie zasługa wychowawców klas, którzy apelowali o hojność wśród swoich wychowanków oraz licznych plakatów nawołujących do włączenia się w tę akcję. Wszystkim darczyńcom oraz tym, którzy mieli jakikolwiek wpływ na jej rezultat Samorząd Uczniowski składa serdeczne podziękowanie.
Dokładny protokół ze zbiórki pieniędzy jest wywieszony w gablocie Samorządu Uczniowskiego
————————————————————————
W poniedziałkowy wieczór 22.12 obecni i emerytowani pracownicy szkoły, uczniowie i ich rodzice spotkali się w sali gimnastycznej, by w skupieniu i ze wzruszeniem obejrzeć jasełkowy spektakl przygotowany przez członków szkolnego koła teatralnego „Arlekin”. Wydaje się, że historia Bożego Narodzenia nie zmienia się od ponad 2000 lat, jednak opiekunkom koła p. J. Forysiak i p. E. Olek zawsze udaje się czymś zaskoczyć widzów. Jak każe tradycja, pojawili się znani bohaterowie opowieści: Święta Rodzina, diabły, Herod; ale aniołowie w okularach przeciwsłonecznych i rywalizacja w wyścigu do żłóbka pastuszków i trzech mędrców, już nieco odbiegają od znanych nam faktów biblijnych. Jasełka zakończyły się wspólną wigilią dorosłych, natomiast dzieci świętowały następnego dnia w klasach, przygotowując własne spotkania opłatkowe. Oprócz tradycyjnych życzeń składanych w tym zimowym okresie, wszyscy życzyli sobie … śniegu.
——————————————————————
14 listopada 2015r. już po raz 5. w Warszawie odbył się ogólnopolski konkurs na szkolny klip muzyczny pt. „Minutowa Piosenka Klasowa”. Jego celem jest pobudzić serca, umysły i wyobraźnię młodych twórców, odkryć ich talenty, zadbać o ich artystyczny rozwój i kreatywność. Konkurs adresowany był do szkół podstawowych i gimnazjów z całej Polski.
Konkurs organizowany jest przez Fundację Muzyka jest dla wszystkich w ramach Programu Edukacyjnego Akcja Labirynt edycja 2015, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasto Stołeczne Warszawa. Przedmiotem konkursu było stworzenie klipu muzycznego, czyli filmu na którym zostanie uwiecznione wykonanie określonej piosenki przez klasę. Piosenka (utwór słowno-muzyczny), stanowiąca podstawę realizacji klipu, powinna spełniać następujące warunki: tekst piosenki powinien być oryginalny, stworzony przez klasę lub ucznia danej klasy; warstwa muzyczna piosenki powinna być oryginalna, stworzona przez klasę lub ucznia danej klasy, ewentualnie nauczyciela; klip powinien mieścić się w granicach czasowych do około 1 minuty 30 sekund, a wykonanie piosenki powinno być zrealizowane wspólnie przez całą klasę lub znaczną jej część.
Te wszystkie warunki spełnili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kępnie, którzy wraz z opiekunem – p. Ewą Olek, stworzyli utwór pt. „Muzyka jest w nas”. Realizacją klipu zajęła się p. Anna Juszczak, nauczyciel plastyki w tutejszej szkole. Prace zostały ocenione przez jury, w którym zasiedli:
– Violetta Łabanow-Jastrząb – przewodnicząca jury, animatorka, Prezes Fundacji Muzyka jest dla wszystkich, członkini Zarządu Polskiej Rady Muzycznej, klawesynistka Warszawskiej Opery Kameralnej, autorka znanych muzycznych programów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i środowisk szkolnych;
– Monika Gromek – kompozytorka piosenek dla dzieci i młodzieży, nauczycielka i metodyk nauczania muzyki, specjalistka w dziedzinie powszechnej edukacji muzycznej w Polsce;
– Agnieszka Widlarz – kompozytorka piosenek dla dzieci; autorka ponad 300 kompozycji piosenek dla dzieci przedszkolnych i szkolnych. Współpracuje z wydawnictwami ŻAK oraz PWN w zakresie przygotowania piosenek jako pomocy edukacyjnych– ich kompozycji i aranżacji;
– Anna Kierkosz – autorka tekstów piosenek dla dzieci i młodzieży oraz projektów, książek i albumów z dziedziny powszechnej edukacji muzycznej w Polsce (m.in. „Śpiewaj mi mamo”, „Mazurek”, itd.), sekretarz jury.
Jury dokonało punktacji i oceny nadesłanych z całej Polski szkolnych klipów muzycznych i przyznało dla klasy 6c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kępnie przygotowanej przez panią Ewę Olek wyróżnienie za optymizm, energię i świetną współpracę,. Dodatkowo p. Ewa otrzymała wyróżnienie za energię, zaangażowanie, pasję i wyłącznie pozytywny przekaz, kierowany w stronę uczniów. Wspomnieć należy, iż podobne wyróżnienie pani Ewa otrzymała też 3 lata temu w tym samym konkursie za skomponowanie utworu o Fryderyku Chopinie.
Dla uczniów była to fajna zabawa, a zrealizowany klip, na którym prezentują swoje umiejętności muzyczne z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.
————————————————————————————–
Od wielu lat nauczycielka języka polskiego p. Joanna Forysiak organizuje w naszej szkole gminny konkurs poetycki „Poezja – kryształ wyobraźni”. 16 grudnia odbyło się wręczenie nagród. Laureaci oparli swoje utwory na własnych doświadczeniach prezentując niezwykłą wrażliwość.
I miejsce zajął Dominik Hołoś ze Szkoły Podstawowej w Olszowej
II miejsce należało do Anny Kulczyckiej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kępnie
III miejsce przypadło Jakubowi Bronikowskiemu uczniowi naszej szkoły.
———————————————————————————-
W dniu 14.12 został przeprowadzony szkolny etap XX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, w którym wzięło udział 42 uczniów z kl. IV – VI. Biorąc pod uwagę ilość zdobytych punktów do etapu powiatowego zakwalifikowali się:
- Kaja Maciejewska i Kamil Serafin z kl. IV b
- Mateusz Piasta, Lidia Surgiel i Michał Froń z kl. V a
- Paulina Sondaj z kl. VI b
Gratulujemy!
—————————————————————————————-
Drugoklasiści z klas „b” i „e” wraz z p. Danutą Nolbert i p. Anną Kasprzak, podobnie jak ich młodsi koledzy, również odwiedzili Wrocław. Podczas dwugodzinnego zwiedzania wystawy klocków Lego zaprezentowanej na wrocławskim stadionie uczniowie podziwiali wielkie budowle złożone z kilku milionów klocków. Następnie oglądali panoramę miasta z najwyższego budynku Sky Tower. Później udali się szlakiem wrocławskich krasnali, a przy okazji zwiedzili najbardziej reprezentatywne miejsca stolicy Dolnego Śląska: Ostrów Tumski, Halę Targową, Katedrę, Stare Miasto, Ossolineum, Uniwersytet, Rynek, kamienice Jaś i Małgosia, Jatki Miejskie, kościół św. Elżbiety i wrocławskie klasztory urszulanek, klarysek, norbertanów i franciszkanów. Dzień pełen wrażeń kończył pobyt na Jarmarku Bożonarodzeniowym.
———————————————————————————————-
W dniu 10. 12 uczniowie kl. I a wraz z wychowawczynią p. B. Biegasik i p. G. Stawik wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Dzieci obejrzały film „Dobry dinozaur”, a wcześniej wzięły udział w zajęciach warsztatowych na temat ochrony zwierząt. Następnie wszyscy udali się na wrocławski stadion, gdzie zwiedzili wystawę klocków Lego, którymi mogli się również pobawić. Pierwszoklasiści wrócili zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.
—————————————————————————————
Mikołajki to zawsze w szkole jeden z najweselszych i najgwarniejszych dni. W tym czasie, ku swojemu zdumieniu, nauczyciele dowiadują się, że wszyscy uczniowie byli w tym roku byli grzeczni i zasłużyli na prezenty. Łatwowierny św. Mikołaj hojnie obdarował nasze dzieci. Najmłodsi uczniowie świętowali w klasach, natomiast ich starsi koledzy wzięli udział w Turnieju Mikołajkowym przygotowanym przez samorząd uczniowski. Rywalizacja toczyła się na wielu polach i wymagała zaangażowania wszystkich osób w klasie. Uczniowie podzieleni na grupy tworzyli plastyczny portret św. Mikołaja, układali rymowankę na jego temat, uczestniczyli w konkursie wiedzy o św. Mikołaju i przebierali się w strój kojarzący się ze świętami i zimą. Rywalizacja była niezwykle zacięta, ponieważ klasy, które znalazły się na podium dzielił zaledwie 1 pkt różnicy. We wszystkich konkurencjach najlepiej poradzili sobie podopieczni p. Moniki Jańskiej z kl. Va (drużyna wesołych bałwanków), na drugim miejscu podium po emocjonującej dogrywce znaleźli się uczniowie p. Doroty Szymczak z kl. IVb, a trzecie miejsce należało do dzieci p. Małgorzaty Piotrowskiej z kl. Vb przebranych za prezenty.
—————————————————————————
W sobotę 5 grudnia 2015r. odbył się w naszej szkole Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego, który cieszy się wśród uczniów niesłabnącą popularnością. W tym roku do turnieju przystąpiło 15 uczniów z klas IV-VI. W kategorii dziewcząt o 1 miejsce rywalizowały dwie dziewczyny z klasy 6c – Rozalia Urbańska i Monika Sawicka (0:3). Natomiast u chłopców przed turniejem, nastąpiło losowanie do poszczególnych grup. Do drugiej rundy (faza pucharowa) awansowało 8 zawodników:
1/4
Bartosz Mikołowski vs Marek Gwóźdź – (0:2)
Damian Michlik vs Eryk Dobień – (0:2)
Bartosz Kloska vs Dawid Kałużny (2:1)
Piotr Hofman vs Maciej Kubera (2:0)
1/2
Marek Gwóźdź vs Eryk Dobień (2:0)
Bartosz Kloska vs Piotr Hofman ( 1:2)
Mecz o 3 miejsce:
Eryk Dobień vs Bartosz Kloska (1:3)
Mecz o 1 miejsce:
Marek Gwóźdź vs Piotr Hofman (3:0)
Organizatorami turnieju byli nauczyciele wychowania fizycznego.
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą, sportową postawę.
Mamy nadzieję, że grono sympatyków tenisa stołowego, będzie się w dalszym ciągu powiększać.
—————————————————————————————–
W czwartek 3 grudnia 2015 r. odbył się konkurs czytelniczy pt. „Twórczość Jana Brzechwy” dla klas II. W konkursie brały udział pięcioosobowe grupy dzieci z klas drugich. Jury w składzie p. Mariola Urbańska i p. Grażyna Dymarczyk, oceniało znajomość twórczości poety, szybkość i trafność odpowiedzi oraz współpracę w zespołach podczas rozwiązywania zadań.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – klasa II e
II miejsce – klasa II b
III miejsce – klasa II a
Wszystkim gratulujemy!
———————————————————————————————————
Dnia 26.11 odbył się w naszej szkole Konkurs Poezji Religijnej – „Poezja ks. Jana Twardowskiego”. Wzięło w nim udział 40 uczestników. Nagrodzono następujące osoby:
Uczniowie klas II i III
Laura Olejnik kl. III b – I miejsce
Aleksandra Pruchnicka kl. III a – II miejsce
Julia Sobczak kl. II e
Uczniowie klas IV – VI:
Magdalena Skiba kl. V c – I miejsce
Weronika Sołtysik kl. VI b – II miejsce
Katarzyna Sitek kl. VI a – III miejsce
Wyróżnienia:
Kacper Kubica kl. II a, Oliwier Rebelski kl. II b,
Jakub Skotarski kl. II c,
Nikodem Nokiel kl. IIe, Paulina Sondaj kl. VI b
—————————————————————————–
14. 11 2015 r. w Warszawie odbył się Ogólnopolski Konkurs Muzyczny na klip muzyczny pt. „Minutowa Piosenka Klasowa”. Wzięły w nim udział szkoły z całej Polski, również uczniowie z kl. VI c naszej szkoły. Jury złożone z profesjonalnych muzyków, kompozytorów i autorów tekstów postanowiło przyznać:
- wyróżnienie dla kl. VI c za optymizm, energie i świetną współpracę,
- wyróżnienie dla p. Ewy Olek za energię, zaangażowanie, pasję i wyłącznie pozytywny przekaz kierowany w stronę uczniów.
Takich uczniów i nauczycieli może nam pozazdrościć cały powiat!
————————————————————————-
26 listopada w naszej szkole odbyły się andrzejki zorganizowane z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. Była to dyskoteka połączona z wieczorem wróżb. Bardzo dużą aktywnością wykazała się Rada Rodziców, która nie tylko przygotowała szereg wróżb, ale stworzyła cudowną scenerię, która wzmagała tajemniczość przepowiedni. Mamy poprzebierane za wróżki lub cyganki i zapalone świece stwarzały doskonały klimat do odkrywania przyszłości. Nic dziwnego, że ustawiały się kolejki, bo zainteresowanie było ogromne. Mamy nadzieję, że taka współpraca samorządu z rodzicami stanie się w przyszłości tradycją. Imprezę należy uznać za bardzo udaną. Dzieciaki doskonale się bawiły i odchodziły do domu z wiarą, że te pomyślne wróżby się spełnią. A jeśli ktoś usłyszał, że los szykuje mu coś niemiłego? To niech się nie przejmuje! Przecież wiadomo, że to tylko zabawa, którą należy traktować z przymrużeniem oka!
————————————————————————————-
Oto kolejne doniesienia dotyczące realizacji innowacji „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Jednym z zaplanowanych działań jest poznawanie ciekawych ludzi z naszego środowiska. Odbyły się już dwa spotkania na których gościliśmy: panią Aleksandrę Wiśniowską i pana Mieczysława Pawlika. Pani Wiśniowska, która przez wiele lat prowadziła w naszym mieście galerię przygotowała uczniów do uczestnictwa w plenerze malarskim ( to kolejne zaplanowane zadanie ), zaś pan Pawlik opowiedział o swych tragicznych losach w czasie II wojny światowej – o tym jak był aresztowany jako 10 – letni chłopiec, jak trafił do hitlerowskiego obozu, a potem na przymusowe roboty do majątku ziemskiego. Mówił też o swojej pasji, jaką jest malarstwo oraz działalność społeczna. Miło było patrzeć jak 84 – letni człowiek potrafi zainteresować pięcioklasistów. Rzadko wszak się zdarza, aby uczniowie z własnej woli podchodzili do zaproszonego gościa mówiąc mu, że ich wzruszył i dziękowali chcąc uścisnąć mu rękę – a tak właśnie było tym razem! I zaskoczenie: oprócz uścisku dłoni było również i to z inicjatywy pana Mieczysława przybijanie „żółwika”! No cóż – pozazdrościć tylko wypada takiego podejścia do młodzieży!
———————————————————————
Ruszyła „Góra Grosza!” – akcja charytatywna, której beneficjentami są dzieci z rodzinnych domów dziecka. W dniach 23. 11 – 04. 12 w naszej szkole będzie przeprowadzana zbiórka monet o nominałach od 1 grosza do 5 zł. Będzie je można wrzucać do puszek u przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego w każdy poniedziałek, środę i piątek. Uczniowie młodszych klas mogą również składać monety u swoich wychowawców. Nie bądźmy obojętni i wspomóżmy „Górę Grosza”!. Zrezygnujmy z zakupu lizaka lub chipsów i wrzućmy parę monet do puszki. Pomożemy dzieciom pozbawionych własnej rodziny. Pomyślmy o innych potrzebujących zwłaszcza teraz, przed świętami. Stańmy się na chwilę św. Mikołajami i pokażmy swoje dobre serca dzieląc się tym, co mamy.
————————————————————————————
Jak co roku w listopadzie, nauczyciele wychowania fizycznego p. Zdzisław Górecki i p. Artur Schumacher zorganizowali dla uczniów naszej szkoły całodniowy wyjazd na basen do Tarnowskich Gór. Wzięło w nim udział ponad 40 dzieci. Uczestnicy wycieczki cieszyli się atrakcjami oferowanymi przez aquapark. Wielu z nich zapewne poprawiło swoje umiejętności pływackie. Wszyscy wrócili cali i zdrowi oraz pozytywnie zmęczeni.
—————————————————————————
Dnia 19 listopada odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego, którego motywem przewodnim jest hasło „Strach i odwaga”. Warunkiem zakwalifikowania się do kolejnego etapu, było zdobycie co najmniej 30 pkt na 40 możliwych. Z 8 uczniów, którzy wzięli udział w konkursie, ta sztuka udała się Hannie Gruszce i Weronice Sołtysik z kl. VI b. Dziewczynki wykazały się świetną znajomością lektury D. Terakowskiej pt. „Władca Lewawu” oraz dobrze poradziły sobie z zagadnieniami dotyczącymi ortografii, teorii literatury i wiedzy o języku. Następny etap – rejonowy odbędzie się w styczniu. Trzymamy kciuki!
——————————————————————————–
20 listopada po raz drugi obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka wyznaczony w rocznicę uchwalenia najważniejszego dokumentu określającego prawa tej społeczności – Konwencji Praw Dziecka. Również w naszej szkole tego dnia zwrócono uwagę na tą ważną kwestię. Organizacją zajął się samorząd uczniowski. Przez radiowęzeł przeprowadzono pogadankę , a na specjalnie przygotowanej sztaludze zamieszczono materiały informujące m. in. o podstawowych prawach przysługujących dzieciom i uczniom oraz o możliwościach szukania pomocy na wypadek ich łamania. Została też przeprowadzona ankieta wśród uczniów klas IV – VI, której celem było zbadanie wiedzy uczniów na temat przysługujących im praw oraz zdobycie informacji czy wobec naszych uczniów zdarzają się sytuacje łamania ich praw, a jeśli tak, to gdzie i w jakich okolicznościach. A wszystko po to, aby nasi uczniowie mogli przeżywać beztroskie i szczęśliwe dzieciństwo.
——————————————————————-
Choć do świąt pozostał jeszcze ponad miesiąc, to uczniowie klas I a i II d wraz z opiekunkami p. B. Biegasik, p. G. Stawik i p. I. Rubiszewską, już na początku listopada odwiedzili spółdzielnię socjalną „Szklany świat bombki” w Krośnicach koło Milicza. Nasze najmłodsze dzieci zapoznały się z całym cyklem produkcyjnym: dmuchaniem szkła, srebrzeniem, pokrywaniem kolorem, obrazkami i brokatem. Najwięcej radości dostarczyła im możliwość stworzenia własnej bombki. Uczniowie wracali mieniąc się brokatem; szczęśliwi z powodu udanych przedświątecznych zakupów. Samodzielnie wykonane ozdoby choinkowe z pewnością znajdą godne miejsce na bożonarodzeniowym drzewku.
—————————————————————————————
16.11 odbył się w naszej szkole konkurs ortograficzny przeznaczony dla czwartoklasistów. Do udziału w nim zgłosiło się 14 uczniów, którzy napisali dyktando dotyczące różnorodności zwyczajów kulturalnych, obyczajowych i kulinarnych w Europie. Jury składające się z nauczycielek języka polskiego wyłoniło troje finalistów.
Kacpra Widańskiego z kl. IV a
Kamila Serafina z kl.IV b
Kaję Maciejewską z kl. IV b
Gratulujemy!
—————————————————————————————
Już ponad 90 lat cieszymy się odzyskaną po zaborach wolnością. Z tego powodu jak co roku uczciliśmy święto Odzyskania Niepodległości uroczystą akademią, w której udział wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Podczas apelu przygotowanego przez p. Dorotę Sembę, p. Ewę Olek i p. Annę Juszczak przypomniane zostały tragiczne losy Polski oraz piękne wydarzenia z czasów jej świetności. Szczególnie pięknie w tym dniu wyglądali nasi najmłodsi uczniowie, którzy z dumą prezentowali wykonane przez siebie biało – czerwone kotyliony.
——————————————————————————–
1czerwca 2015 roku upłynęło 100 lat od śmierci ks. Jan Twardowskiego wybitnego poety religijnego, który swoją twórczością i własnym przykładem pokazał co ważne, piękne i wartościowe. W związku z tą rocznicą Senat Rzeczypospolitej zwrócił się do uczelni, szkół, organizacji społecznych i mediów z apelem o upowszechnienie twórczości ks. Jana Twardowskiego. Nasza szkoła odpowiedziała na ten apel. W pierwszym półroczu roku szkolnego 2015/2016 na katechezie chętni uczniowie klas V-VI przygotowali prezentację multimedialną dotyczącą życia i działalności księdza Jana Twardowskiego. Na jej podstawie uczniowie wymienionych klas przygotowali prace projektowe. Najciekawsze z nich zostały wywieszone na gazetce szkolnej. Poza tym 26 listopada odbędzie się konkurs recytatorski poezji księdza Jana Twardowskiego w dwóch kategoriach wiekowych I-III i IV-VI.
—————————————————————————————————
Wydaje się, że wszyscy zapomnieli już o wakacjach, a jednak 10 uczniów z naszej szkoły miało okazję sobie o nich przypomnieć, a to za sprawą konkursu, w którym wzięli udział. Po raz kolejny Biblioteka Samorządowa w Kępnie zorganizowała literacki i plastyczny konkurs ph „Moje wspomnienia z wakacji”. Wzięło w nim udział ponad 100 uczestników z całej gminy. W gronie nagrodzonych znaleźli się:
Nikola Chylińska z kl. V b – I m.
Zuzanna Kukulska z kl. IV c – II m.
Jakub Chyliński z kl. II d – II m.
Milan Kłosek z kl. IV c – II m.
Kamil Słowikowski z kl. III c – III m.
Aleksandra Pruchnicka z kl. III a – wyróżnienie
Maciej Kaczor z kl. III c – wyróżnienie
Martyna Kalinowska z kl. VI b – wyróżnienie
Oskar Stężały z kl. IV c – wyróżnienie
Kamila Kucharzak z kl.IV a – wyróżnienie
Gratulujemy!
———————————————————————————————-
3 listopada naszą szkołę odwiedził i spotkał się z uczniami klas V i VI niezwykły gość – znany w świecie artysta – plastyk Zdzisław Mikołajczyk „Chico”. Z inicjatywą tej wizyty wyszedł filatelista – pan Edward Stankowiak oraz Kępiński Ośrodek Kultury. Pan Mikołajczak opowiadał przede wszystkim o swojej twórczości: sposobach wykonywania reliefów, ich tematyce oraz nabywcach swoich dzieł. Nie omieszkał też trochę powspominać swoich szkolnych lat. Było to interesujące ponieważ jest on absolwentem naszej szkoły. Dla uczniów było to bardzo ciekawe spotkanie o czym świadczyć może duża ilość zadawanych przez nich pytań. No cóż! Warto posłuchać człowieka prowadzącego tak barwne i niebanalne życie. Oby tylko to spotkanie zaowocowało przekonaniem, że warto w życiu mieć jakieś pasje, dążyć do realizacji marzeń, a jeśli zostało się obdarzonym przez naturę jakimś talentem – to trzeba koniecznie go rozwijać. To właśnie prowadzi do sukcesu i ciekawego życia! Na pamiątkę udziału w spotkaniu uczniowie otrzymali fotografię pana Mikołajczaka z krótkim jego biogramem. Była również okazja do otrzymania autografu.
——————————————————————————————————
Spotkania z zaprzyjaźnioną świetlicą ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kępnie są już tradycją w naszej szkole. 16 X gościliśmy dzieci z „Trójki”. Podczas wizyty odbyły się zajęcia integracyjne, których tematem przewodnim była jesień. Uczniowie pracowali w zespołach, wspólnie bawili się i grali, a zużytą energię uzupełniali owocami i sokami. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem, bo jak wszyscy wiedzą „nie odnajdzie nas ta sama chwila”.
—————————————————————————————————
W obecnym roku szkolnym poznajemy życie i twórczość naszego wielkiego rodaka Henryka Sienkiewicza. Obchodzimy bowiem 170 lecie jego urodzin a w przyszłym roku 100. rocznicę śmierci. Już w tym tygodniu uczniowie klas IV – VI wezmą udział w lekcjach bibliotecznych. Wiadomości tam zdobyte posłużą im do przygotowania prac projektowych. Potem zaprosimy na konkurs recytacji fragmentów prozy Henryka Sienkiewicza. Zwieńczeniem naszych działań będzie konkurs czytelniczy. Mamy nadzieję, że w czerwcu wszyscy uczniowie starszych klas będą mogli pochwalić się znajomością sylwetki polskiego laureata Nagrody Nobla, a to przecież przy ulicy jego imienia mieści się siedziba naszej szkoły.
——————————————————————————————-
21 października 2015r. w naszej szkole odbył się IX Szkolny Konkurs Piosenki pod hasłem „Piosenka jest dobra na wszystko”. Wzięło w nim udział 16 uczestników z klas I – VI.
W Jury zasiadły: p. Katarzyna Czekała – pedagog szkolny, p. Anna Kasprzak (nauczyciel klas I – III), p. Dorota Sawarzyńska – Korytko (opiekun biblioteki szkolnej) i p. Ewa Olek – nauczyciel muzyki, przewodniczący, czuwająca nad przebiegiem całego konkursu. Ocenie podlegał: dobór repertuaru, dykcja, intonacja i ogólny wyraz artystyczny. Zwycięstwo wyśpiewali:
W kategorii klas I – III:
I miejsce Michalina Wiśniewska kl. III c
II miejsce Lena Czekała kl. II a
III miejsce Ida Żółtaszek kl. II e
wyróżnienie: Karolina Józefiak kl. I a
W kategorii klas IV – VI:
I miejsce Julia Leśniarek kl. IV c
II miejsce Paulina Podolska kl. VI a
III miejsce Zofia Karolak kl. VI c
wyróżnienie: Wiktoria Staszewska kl. Va
Gratulujemy!
—————————————————————————————————————–
Tradycją naszej szkoły jest to, że święto jej patrona jest uczczone nie tylko uroczystą akademią, ale również zabawą w postaci dyskoteki zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. W tym roku odbyła się ona z pewnym opóźnieniem, bo dopiero 15 października. Chętnych do zabawy było sporo, tym bardziej, że następnego dnia wszyscy jej uczestnicy mieli tzw. „szczęśliwy numerek”. Harce na parkiecie należy chyba uznać za udane, skoro uczniowie domagali się przedłużenia dyskoteki, a po ostatnim utworze skandowali: „Jeszcze, jeszcze!” Obiecujemy: „W tym roku jeszcze będziecie mieli okazję potańczyć…”
————————————————————————————————
W dniu 09.10 obchodziliśmy Dzień Patrona. Wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej akademii przygotowanej przez członków kółka teatralnego, pod kierunkiem p. Ewy Olek i p. Joanny Forysiak. Dzieci nie tylko przypomniały najważniejsze fakty, które rozegrały się w dn. 1-7.09 w Gdańsku, ale również przedstawiły okoliczności towarzyszące pierwszym dniom II wojny światowej. Dzięki nowoczesnym technikom mogliśmy obejrzeć wystąpienie św. Jana Pawła II skierowane do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte, a także wysłuchać nagrań radiowych z tego okresu. Po apelu młodsi uczniowie uczestniczyli w zajęciach poświęconych naszemu Patronowi, natomiast ich starsi koledzy wzięli udział w zawodach sportowych. Zaletą niżu demograficznego jest to, że wszyscy zmieścili się na podium i nikt nie czuł się przegrany.
——————————————————————————————
Już po raz III miał miejsce Powiatowy Konkurs Piosenki. Do eliminacji zgłosiło się aż 117 uczestników, z czego 31 zakwalifikowano do finału. Zmagania odbywały się w 4 kategoriach: klasy I – III, klasy IV – VI, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W kategorii najmłodszych wykonawców zwyciężyła uczennica naszej szkoły Marta Idzikowska z kl. III c, która zaśpiewała utwór M. Jeżowskiej pt. „Rytm i melodia”. To nie pierwszy występ Marty poza murami naszej szkoły i nie jedyne zwycięstwo – mamy nadzieję, że nie ostatnie, wszak przed utalentowaną wokalistką jeszcze 3 lata nauki w „Jedynce”.
————————————————————————————————————-
We wtorek 29.09 biblioteka szkolna zaprosiła uczniów do wspólnego czytania książki szwedzkiej pisarki Fridy Nilsson „Moja mama gorylica”. Wydarzenie to miało na celu popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci. Wielu uczniów wybrało taki sposób spędzenia przerwy. Okazało się, że wsłuchiwanie się w głośne czytanie kolegów wcale nie jest nudne, tym bardziej, że wybrana przez panią bibliotekarkę lektura bardzo spodobała się czytelnikom. Świadczy o tym fakt, że dzieci reagowały głośnym westchnieniem na sygnał dzwonka wzywającego na lekcję, po czy tłumnie zjawiały się na następnej przerwie, by wysłuchać dalszego ciągu powieści.
—————————————————————————————————–
Chociaż nie minął jeszcze pełny miesiąc nauki i głowa pełna wakacyjnych wspomnień, to szkoła oprócz wymagań zaoferowała już moc atrakcji. 23 września 45 osobowa grupa uczniów z klas IV – VI wyruszyła na autokarową wycieczkę w okolice, gdzie prawdopodobnie ukryty jest „złoty pociąg”. Celem wyjazdu nie było oczywiście szukanie skarbu, ale zobaczenie wiele znajdujących się w tych okolicach atrakcji. Zaczęliśmy od zwiedzania podziemnego miasteczka Osówka i … ten podziemny kompleks budowli z czasów II wojny światowej chyba nikogo nie zachwycił! Kolejne punkty okazały się na szczęście o wiele atrakcyjniejsze. Jedna
z największych twierdz w Europie znajdująca się w Srebrnej Górze zrobiła na nas naprawdę duże wrażenie,
a kopalnia złota w Złotym Stoku, to prawdziwa turystyczna perełka! Tutaj najwięcej frajdy sprawił dzieciakom fantastyczny, dowcipny przewodnik oraz „dupochlast” – średniowieczne urządzenie do wymierzania kar cielesnych, bardzo chętnie uruchamiane przez zwiedzających. Wycieczkę należy „zaliczyć” do udanych, chociaż na początku zaistniały pewne nieprzewidziane okoliczności i „zgrzyty”. Do zobaczenia za rok na turystycznym szlaku!
——————————————————————————————————
To, że pasowanie na ucznia jest jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu młodego człowieka, można było zauważyć już po liczbie osób zgromadzonych w sali gimnastycznej, w której odbywała się uroczystość. Pierwszoklasiści przyszli w towarzystwie rodziców, rodzeństwa i dziadków. Wielu z nich ze wzruszeniem oglądało występ swoich dzieci i wnuków. Najmłodsi uczniowie wyraźnie dobrze czują się w szkole; podczas pasowania nie zdradzali najmniejszych oznak zdenerwowania, a śpiewając piosenki i recytując wiersze nie ustępowali miejsca swoim o rok starszym kolegom, którzy wspierali ich cennymi radami. Pamiątką tego miłego dnia były Dyplomy Pasowania na Ucznia oraz słodkie tuby przygotowane przez wychowawczynie: p. Barbarę Biegasik, p.Grażynę Dymarczyk, p. Karolinę Grabny, p. Mariolę Urbańską i p. Jolantę Matuszewską.
——————————————————————————
Ostatnie ciepłe letnie dni, to czas sprzyjający pobytowi na łonie przyrody. Uczniowie klasy II b wraz z p. Danutą Nolbert i p. Jolantą Polańską – Zimoch spędzili jeden ze szkolnych dni zwiedzając antoniński rezerwat przyrody Wydymacz. Pracownik nadleśnictwa opowiedział drugoklasistom o tym niezwykłym miejscu, pokazał rośliny chronione np. wawrzynka wilczełyko czy bluszcz pospolity. Dzieci mogły również podziwiać stare, egzotyczne okazy drzew zasadzone jeszcze przez byłego właściciela tych ziem księcia Antoniego Radziwiłła. Na koniec uczniowie zwiedzili także pałacyk myśliwski, w którym znajdują się pamiątki po pobycie Fryderyka Chopina w tym miejscu. Okazuje się, że nie trzeba daleko wyjeżdżać, bo odkryć ciekawe tereny.
———————————————————————————————————-
W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole jest realizowana innowacja pedagogiczna „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”, której celem jest poznanie najbliższej okolicy i angażowanie się w życie lokalnej społeczności. Uczestniczą w niej chętni uczniowie z klas V, którzy obejrzeli już ciekawą wystawę pt. „Skarby biblioteki” prezentującą cenne, nie wypożyczane publikacje. 18 września młodzi regionaliści wybrali się pod okiem swych opiekunek ( pań: D. Szymczak, I. Rubiszewskiej, G. Stawik i M. Woźniak) do pobliskiego Mikorzyna, gdzie czekały na nich atrakcje przyrodniczo – historyczne. Obejrzeli miejscowy pomnik przyrody, czyli aleję dębową oraz dawny niszczejący dworek zlokalizowany w okazałym, ale zaniedbanym parku. Bardzo ciekawe okazało się spotkanie z proboszczem ks. Ryszardem Walkowiakiem, który przybliżył postać miejscowego patrona – świętego Idziego, oprowadził po tzw. „Ogrodach Idziego”, w których znajdują się rzadko spotykane, wręcz egzotyczne drzewa i inna ciekawa roślinność oraz przedstawił eksponaty zgromadzone w Muzeum wiejskim, a prezentujące dawne życie codzienne. Wyjazd okazał się bardzo udany, choć nie obyło się bez niespodzianek w postaci awarii roweru, czy utraty sił do pokonywania kolejnych kilometrów.
——————————————————————————————-
11 września wznowiło swoją działalność Szkolne Koło Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej. Tego dnia jego reprezentanci wraz z opiekunką – p. Dorotą Szymczak uczestniczyli w XIV Dniu Regionalisty podczas którego prelekcję wygłosił pochodzący ze Słupi Stefan Skąpski – były prezydent miasta Wrocławia. Tematem spotkania były „Niezwykłe przygody ze świata przyrody” oraz prezentacja, a nawet promocja napisanych przez niego książek skierowanych głównie do młodego odbiorcy. Uczestnicy byli pod wrażeniem nie tylko z tego powodu co zostało powiedziane, ale jak to zostało zrobione. Gość bowiem okazał się prawdziwym krasomówcą, a takich osób zawsze chętnie się słucha!
———————————————————————————————–
Każdy lubi, gdy teren wokół niego jest przyjemny i czysty. Akcja sprzątania świata na pewno przyczyniła się do poprawy estetyki otoczenia naszej szkoły. Na apel Samorządu Szkolnego odpowiedziało sporo uczniów, którym sprawy ekologii nie są obojętne. 21. 09. wielu z nas chwyciło za grabie, miotły i worki, i ruszyło porządkować zaniedbane do tej pory miejsca. Uczniowie robili to po lekcjach, poświęcając swój wolny czas. Miejmy nadzieję, że osoby niezaangażowane w „Sprzątanie świata” przynajmniej docenią trud innych i jeszcze długo będziemy się cieszyć czystym otoczeniem.
——————————————————————————————————————
Od zakończenia wakacji minęły dwa tygodnie, a my już ogłosiliśmy mobilizację. Szkoła przywitała nas pięknie odnowionymi klasami i korytarzami, ale marzą nam się jeszcze równie piękne toalety. Postanowiliśmy przystąpić do programu „Wzorowa łazienka”, który daje nam możliwość pozyskania pieniędzy na remont sanitariatów. Uczniowie zaangażowali się w tworzenie projektów takiej łazienki, z której chcieliby korzystać. W tej chwili do końca listopada gromadzimy punkty na stronie www.wzorowalazienka.pl i nie ukrywamy, że bardzo liczymy na pomoc i zaangażowanie w tej kwestii wszystkich rodziców i sympatyków naszej szkoły. Każdy głos jest na wagę złota! Liczba naszych uczniów przekracza 500, a przecież nie od dziś wiadomo,że „duży może więcej„!
Rok szkolny 2015/2016
———————————————————————————————————————————-
17 czerwca w Skokach rozdaniem nagród laureatom dobiegła końca XIX edycja Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce w którym od lat z powodzeniem biorą udział uczniowie naszej szkoły. Tak było i w tym roku. Etap rejonowy , w którym wzięło udział pięcioro uczniów z powodzeniem przebrnęły dwie uczennice z klas VI: Weronika Staszak i Laura Forysiak. Nie udało się tego dokonać uczniom z klas IV: Lidii Surgiel, Michałowi Froniowi i Mateuszowi Piaście. Etap wojewódzki okazał się szczęśliwy dla Weroniki Staszak, która wywalczyła tytuł laureata – podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach tego konkursu.
13 czerwca uczniowie z klas VI mieli okazję spotkać się z wyjątkowym gościem, który odwiedził naszą szkołę, a był to 84 – letni kombatant – pan Mieczysław Pawlik. Ciekawie i barwnie opowiadał o swoich tragicznych, wojennych losach, o tym jak w mroźnych warunkach przez wiele godzin wraz ze swymi bliskimi oczekiwał na wywiezienie do obozu, jak wyglądała jego codzienność „za obozowymi drutami”, jak bardzo pragnął tam kawałka chleba i jakie do dziś odczuwa tego konsekwencje. Mówił też o swojej pasji, jaką jest malowanie. Jest on dziś członkiem Stowarzyszenia Kępińskich Plastyków Amatorów. Zadziwił nas nie tylko swoją doskonałą kondycją fizyczną i psychiczną, ale również wysoką kulturą osobistą i dużym poczuciem humoru! Nic więc dziwnego, że umówiliśmy się na kolejne z nim spotkanie w przyszłym roku szkolnym.
„Muzyczny Zgadulec” zorganizowany przez p. Ewę Olek. Wzięło w nim udział 15 uczniów z klas IV – VI. Konkurs
obejmował zagadnienia z zakresu wiedzy o muzyce z danej klasy i został
rozstrzygnięty w trzech kategoriach: klasy IV, V i VI. Oto wyniki:
Kategoria klas IV:
I m. Lidia Surgiel IVa
II m. Jakub Mazurkiewicz IVb
III m. Szymon Potarzycki IVc
Kategoria klas V:
I m. Kaja Nikolas Vc
II m. Łucja Makosch Vc
III m. Erik Domagalski Vb
Kategoria klas VI:
I m. Weronika Staszak VIa
II m. Anna Samolewska VIa
III m. Diana Przybylska VIb
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Gratulujemy!
Dnia 9 czerwca uczniowie kl.Va pod opieką p.Doroty Semby i p.Katarzyny Szewczuk odwiedzili Łódź. Tam pani przewodnik wprowadziła wszystkich w niezwykły klimat Księżego Młyna – dzielnicy mieszkalno – przemysłowej z XIX wieku.Atrakcyjny okazał się spacer ulicą Piotrkowską, ale szczególny zachwyt zwiedzających wzbudziła Manufaktura. Dzieci sprawdziły swoje siły na kręgielni, a potem obejrzały w kinie film pt.”Kraina jutra”.Zwieńczeniem wycieczki było uzupełnienie straconych kalorii w Mc Donalds.
- dzieci rozpoznawały odgłosy „nocnych marków” zwierząt żyjących nocą ,
- rozwiązywały zagadki: „Jaka to postać literacka?”,
- łącząc się za pośrednictwem Polskiego Radia z czytelnikami w całej Polsce czytały „Lokomotywę”,
- bawiły się w teatr cieni,
- wykonywały postacie duszków z chusteczek,
- poszukiwały literackich duchów w zakamarkach biblioteki,
- wspólnie „wierszykowały”.
Celem przedsięwzięcia zorganizowanego pod patronatem Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biblioteki Narodowej było promowanie czytelnictwa i ukazanie biblioteki jako miejsca w którym warto bywać.
pani Ewa Olek, dyrygent chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kępnie i nauczyciel muzyki w naszej szkole. Poziom wykonawczy uczestników był bardzo wysoki, zwłaszcza w kategorii klas IV – VI. Uczniowie zaskoczyli jurorów
bogatym repertuarem o znacznym stopniu trudności, swobodnie prezentowali się na scenie i wykazali się dużą dojrzałością wokalną. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice. W kategorii klas młodszych II miejsce zdobyła Marta Idzikowska z klasy IIc z piosenką „Kochany Janie Pawle II”, natomiast Zofia Karolak z klasy Vc otrzymała wyróżnienie za wykonanie utworu „Jest na świecie miłość”.
Należy dodać, że Kacper Widański (o jego sukcesach na szczeblu gminnym już informowaliśmy), wziął udział w Powiatowym Konkursie Ortograficznym dla kl. III rozgrywanym w Trzcinicy i również nie miał tam sobie równych! Ponownie zajął pierwsze miejsce. Mistrzowi ortografii i jego opiekunce p. Barbarze Biegasik gratulujemy!
Uczniowie klasy III c Szkoły Podstawowej nr 1 w Kępnie zwiedzili Radio SUD.
Dzieci zwiedzając rozgłośnię przy Al. Marcinkowskiego w Kępnie dowiedziały się jak wygląda praca w radiu po drugiej stronie mikrofonu. Czym zajmują się dziennikarze oraz prezenterzy radiowi. Po najważniejszych strzeżonych od hałasu pomieszczeniach redakcyjnych oprowadził je Ireneusz Czechlowski, który opowiedział im jak wygląda praca dziennikarza przygotowującego serwisy informacyjne z regionu. W tym dniu za serwisy odpowiadał Patryk Hodera, który uchylił im rąbka tajemnicy radiowej. Największym przeżyciem dla dzieci była wizyta w najważniejszym pomieszczeniu w radiu – studiu realizacyjnym. Mnóstwo monitorów, wielka konsola realizacyjna z niezliczona ilością przycisków, suwaków i najważniejszy główny mikrofon a przy nim Arek Skiba, który w tych godzinach odpowiadał za wszystko, co słychać w radiu SUD. Wrażenie było ogromne.
Wizyta w Radiu SUD była powiązana z akcja „Czytam sobie”, w której od ponad roku dzieci uczestniczą. Jednym z haseł akcji jest hasło „Wspierajmy dzieci w czytaniu dla przyjemności pokazując im ile radości dają książki”! Celem akcji jest pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie jest dobrą zabawą, a nauka czytania może być radosna i ciekawa.
W studiu nagrań gdzie, na co dzień odbywają się rozmowy na żywo z gośćmi Radia dzieci recytowały przygotowany wiersz Juliana Tuwima „Ptasie radio”. (źródło Radio SUD)
10 kwietnia 2015 odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego dla klas
III- VI. Wzięło w nim udział 77 uczestników. Uczniowie rozwiązywali test gramatyczno – leksykalny odpowiedni dla swojego rocznika. Wyniki przedstawiają się następująco :
Klasy III
1.Kacper Widański kl. IIIa
2.Wojciech Kobiela kl. IIIb
3.Urszula Orszulak kl. IIIb
Klasy IV
1.Adam Blabuś kl. IVc
2.Lidia Surgiel kl. IVa
3.Maciej Gasztych kl. IVb
Klasy V
1.Rozalia Urbańska kl. Vc
2.Łucja Makosch kl. Vc
3.Piotr Hofman kl. Vc
Klasy VI
1.Mateusz Bęś kl. VI b
2.Weronika Staszak kl. VIa
3.Aleksandra Królikowska kl. VIb
Pewnie niejednemu uczniowi marzy się szkoła na łonie natury, jazda konna, pływanie rowerkiem wodnym po zalewie, ognisko z pieczeniem kiełbasek, przejażdżka zaprzęgiem konnym, gry świetlicowe, leśne zabawy, gry na świeżym powietrzu, zajęcia plastyczne, bilard, piłkarzyki, dyskoteki, a do tego smaczne posiłki i desery… Tak właśnie spędzali czas uczniowie kl IIIa wraz z wych. p. Barbarą Biegasik i p. Anną Juszczak realizując program nauczania w Domu Wczasów Dziecięcych w Głazie. Z takiej szkoły to nawet do domu wracać się nie chce, a i za wakacjami jakoś mniej się tęskni..
W sobotę 18 kwietnia odbył się rajd rowerowy, w którym wzięli udział uczniowie ze Szkolnego Koła Miłośników Ziemi Kępińskiej i grupa biorąca udział w projekcie Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan. Jednym z bohaterów biogramu był pan Leszek Dąbrowski – kępiński pasjonat wycieczek rowerowych i działacz TMZK, który był współorganizatorem tego przedsięwzięcia. Opiekunkami 24 osobowej grupy były panie Dorota Szymczak i Joanna Forysiak. Mimo niesprzyjającej pogody podjęli wyzwanie i zmierzyli się ze szlakiem.
Wycieczka rowerowa, pokazała uczniom ciekawe miejsca w naszym regionie m.in. pomnik przyrody w Wodzicznej i sanktuarium dekanalne Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy. Dzieci odkryły pełne uroku krajobrazy i na pewno ten rajd zachęcił je do tej aktywnej formy spędzania czasu. Wspólna wyprawa przyczyniła się też do lepszego poznania siebie, własnych możliwości i pokonywania trudności – a to wartości bardzo cenne, które przy okazji możemy kształcić. Pragniemy serdecznie podziękować panu Leszkowi i Stowarzyszeniu „Tilia” za uatrakcyjnienie wyjazdu i przygotowanie posiłku, ponieważ dzieci wróciły do domów zmęczone, ale bardzo zadowolone.
W czwartek 16 kwietnia odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas IV – VI. Wzięło w nim udział 60 osób. Najlepsi matematycy w nasze szkole to:
Klasy IV
Tomek Cieplński kl. IV c – I miejsce
Maciek Gasztych kl. IV b – II miejsce
Patrycja Meler kl. IV c i Lidia Surgiel kl. IV a – III miejsce
Klasy V
Mateusz Kempiński kl. V a – I miejsce
Damian Michlik kl. V c – II miejsce
Mikołaj Kapica kl. V c – III miejsce
klasy VI
Weronika Staszak kl. VI a – I miejsce
Paweł Hendrys kl. VI a – II miejsce
Aleksandra Polak kl. VI b i Dawid Domagała kl. VI c – III miejsce
Laureaci pierwszych miejsc będą reprezentować naszą szkołę w konkursie powiatowym, który odbędzie się w maju. Gratulujemy i życzymy powodzenia.
W dniu 14 kwietnia odbył się szkolny Konkurs Przyrodniczy dla uczniów klas IV i V. Uczestnicy przystąpili do rozwiązania testu, który zawierał m. in. zadania dotyczące określania kierunków świata, odczytywania danych z mapy oraz tworzenia prognozy pogody. Najlepiej poradzili sobie:
w kategorii klas IV:
Lidia Surgiel z kl. IV a – I miejsce
Patrycja Meler z kl. IV c – II miejsce
Mikołaj Dziedzic z kl. IV a – III miejsce
w kategorii klas V:
Kaja Nikolas z kl. V c – I miejsce
Rozalia Urbańska z kl. V c – II miejsce
Zofia Karolak z kl. V c – III miejsce
Zawsze jest miło informować o sukcesach naszych uczniów, szczególnie tych młodszych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z udziałami w konkursach. W Szkole Podstawowej w Łęce Opatowskiej odbył się II Powiatowy Konkurs Recytatorski pod hasłem „Zwierzęta bohaterami wierszy dla dzieci”. Z poezją dla najmłodszych zmierzył się Kacper Kubica, który zajął II miejsce pokonując aż 22 konkurentów. Takie umiejętności recytatorskie pozwalają mieć nadzieję na kolejne sukcesy i są dobrym prognostykiem na przyszłość.
Nie od dziś wiadomo, że wszystkie dzieci lubią nie tylko misie, ale i krasnoludki. A każdy wie, że najlepszym miastem do poznania tych sympatycznych stworzeń jest Wrocław. Zatem nasze pierwszaki z klas: Ia, Ib, Ic i Ie wraz z wychowawczyniami: p. K. Chocaj, p. D. Nolbert, p. I. Rybak i p. A. Kasprzak wybrały się do tego miasta, bo obejrzeć spektakl pt.”Trzy wesołe krasnoludki” oparty na utworze J. Brzechwy. Historia, która oczarowała maluchy opowiada o trzech skrzatach wyruszających na podbój świata. Ich wędrówka zaprowadziła je na Księżyc, miały okazję nurkować, wynajmować wiatr i wypasać biedronki, urządzać turniej rycerski i koncert rockowy… A ponieważ przedstawienie zrealizował Teatr Muzyczny Capitol, nie mogło zabraknąć muzyki, śpiewu i tańca. Pierwszoklasiści złapali bakcyla teatru, więc można się spodziewać kolejnych wyjazdów do świątyni Melpomeny.
6 i 26 marca uczniowie klas VI uczestniczyli w Drzwiach Otwartych zorganizowanych przez Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków oraz Gimnazjum nr 2 im. K. K. Baczyńskiego. Zostali tam zapoznani z bogatą ofertą edukacyjną szkół, z ich sukcesami oraz mogli poznać życie każdej placówki poprzez uczestnictwo w przygotowanych atrakcjach. Wśród nich były zajęcia sportowe, taneczne, plastyczne, teatralne, językowe i nawet eksperymenty naukowe… Szkoły pochwaliły się też swoją ofertą zajęć pozalekcyjnych oraz działalnością Samorządu Uczniowskiego. Miło było zauważyć, że wśród aktywnych uczniów obu gimnazjów prym wiedli nasi absolwenci. Szóstoklasiści z pewnością wyrobili sobie własne zdanie na temat obu gimnazjów, a uczestnictwo w Drzwiach Otwartych pomogło im podjąć ostateczną decyzję gdzie chcieliby kontynuować naukę. Przekonali się, że gimnazjum – to nie taki „diabeł straszny” jakby się wydawało i że będzie można tam rozwijać swoje zainteresowania, pasje i talenty.
Choć tegoroczny sprawdzian szóstoklasisty przypadł 1. kwietnia, nikt nie zlekceważył tej daty. Do swoich zadań uczniowie trzech klas VI przystąpili z powagą i skupieniem. Po raz pierwszy sprawdzanie wiedzy odbywało się na nowych zasadach: najpierw należało rozwiązać część z języka polskiego i matematyki, a następnie po godzinnej przerwie, przystąpić do części językowej. W naszej szkole sprawdzian przebiegł bez zakłóceń i choć ponura pogoda nie sprzyjała humorowi, nasi uczniowie opuszczali sale w dobrych nastrojach. Zdaniem dzieci najtrudniejsza okazała się część matematyczna, natomiast język polski i angielski nie stanowiły większego wyzwania. Czy tak rzeczywiście było, pokażą wyniki, które otrzymamy dopiero pod koniec maja.
Już po raz XIII Samorządowa Biblioteka Publiczna w Kępnie zorganizowała konkurs „Wielkanocne tradycje”. Wśród nagrodzonych uczniów znalazły się dzieci z naszej szkoły, które zaprezentowały wykonane przez siebie stroiki oraz kartki świąteczne. Konkurencja była ogromna, gdyż na konkurs wpłynęło 97 stroików oraz 192 kartki świąteczne, a w zmaganiach udział wzięło 231 uczestników. Jury oceniało
staranność wykonania, stopień trudności, samodzielność oraz pomysłowość. Celem konkursu było nie tylko umożliwienie uczniom zaprezentowania swoich talentów plastycznych, ale i wzbudzenie w nich empatii, ponieważ wszystkie kartki świąteczne zostaną przeznaczone dla chorych z kępińskiego szpitala. Kartka Oskara Pałki z kl. I d (zdobywcy I miejsca) oraz stroik Milana Kłoska z kl. III b (zdobywcy III miejsca) z pewnością sprawią radość pacjentom, którzy je otrzymają.
Powoli czas Wielkiego Postu zbliża się do końca. Był to okres wyciszenia i pogłębionej refleksji. W tym czasie panie katechetki zachęciły uczniów do podzielenia się swoimi przemyśleniami dotyczącymi męki Pana Jezusa. Wiele dzieci pozytywnie odpowiedziało na propozycję nauczycielek i przygotowało prace plastyczne i techniczne obrazujące tę stacje Drogi Krzyżowej, która wywołuje w nich największe emocje. Wszystkie obrazy i konstrukcje można obejrzeć na wystawie znajdującej się na szkolnym korytarzu.
Już po raz drugi w tym roku szkolnym nasi uczniowie pojechali aktywnie spędzić czas w tarnogórskim parku wodnym. Tym razem pierwszeństwo miały dzieci z klas IV i V. Organizatorem wyjazdu był pan Zdzisław Górecki. Czas spędzony na basenie obfitował w zabawę, ale był też okazją do zmierzenia się z własnymi lękami i stwarzał możliwość przełamywania barier. Doskonalenie umiejętności pływackich na pewno zaprocentuje w wakacje, kiedy to będzie można popisać się przed kolegami na kępińskim kąpielisku.
Już dawno nie informowaliśmy o wyjeździe do Afrykarium – a tu proszę, wraz z nadejściem wiosny kolejne dzieci wyruszyły oglądać to niezwykłe miejsce. Tym razem wrocławski ogród zoologiczny zwiedzały klasy Ia i Ic wraz z wychowawczyniami p. Krystyną Chocaj i p. Izabelą Rybak. Nieopisanych wrażeń nie można było ze sobą zabrać, za to zakupione pluszaki na pewno jeszcze przez jakiś czas będą przypominały czas spędzony w gronie kolegów na fantastycznej wycieczce klasowej.
W dniach 18-19.03.2015 w hali Kępińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się Finał Województwa Wielkopolskiego w Piłce Ręcznej Dziewcząt w ramach XVI Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Do Kępna przyjechało osiem najlepszych reprezentacji szkół podstawowych w naszym województwie w kategorii szkół podstawowych. W pierwszym dniu rozegrane zostały mecze eliminacyjne, które wyłoniły półfinalistów oraz zespoły grające o miejsca 5-8. Nasza szkoła w drodze losowania trawiła do grupy B i spotkała się z takimi drużynami jak: SP 12 Piła, SP Dopiewo i SP 13 Leszno. W pierwszym meczu nasze szczypiornistki zagrały z zawodniczkami z Piły. Mecz był bardzo zacięty, ale nasza drużyna w drugiej połowie wyszła na prowadzenie i do ostatnich minut gry kontrolowała wynik spotkania, które zakończyło się wynikiem 9:6 dla naszej drużyny. Niestety w drugim spotkaniu nasze zawodniczki uległy zdecydowanie drużynie z Dopiewa 7:18. Jak się później okazało były to finalistki turnieju. W ostatnim meczu eliminacyjnym nasza drużyna zmierzyła się ze SP13 z Leszna, mimo walecznej postawy drużyna z SP1 Kępno w drugiej połowie uległa zawodniczkom z Leszna 4:9. Nasza szkoła po pierwszym dniu zmagań zajęła trzecie miejsce w grupie B.
Drugiego dnia SP1 rozgrywała mały półfinał z SP z Kleczewa. W tym spotkaniu od pierwszych minut było widać znaczną przewagę nad przeciwnikiem i nasza szkoła nie dała sobie odebrać zwycięstwa do końca meczu. W meczu o 5 miejsce w turnieju nasz szkoła spotkała się z SP 3 z Kępna. Niestety tym razem nasze szczypiornistki musiały uznać wyższość zawodniczek z SP3 i w klasyfikacji końcowej nasza szkoła zajęła 6 miejsce w Finale Województwa Wielkopolskiego.
Sport to nie tylko sukcesy, ale też porażki, uważam jednak za wielki sukces dostanie się do Finału Województwa Wielkopolskiego w Piłce Ręcznej Dziewcząt. Nasza szkoła znalazła się wśród ośmiu najlepszych szkół podstawowych, więc jest to bardzo duży sukces tym bardziej, że po raz pierwszy w Finale Województwa zagrały dwie Kępińskie drużyny. Należy zwrócić uwagę również na to, że nasza drużyna głównie opiera się na zawodniczkach klas piątych i uczestniczenie w takich rozgrywka pozwoli na zdobyciu większego doświadczenia na przyszłość – powiedział trener Artur Schumacher.
Klasyfikacja końcowa:
1. SP Buk
2. SP Dopiewo
3. SP nr 5 Poznań
4. SP Nr 13 Leszno
5. SP Nr 3 w Kępnie
6. SP Nr 1 w Kępnie
7. SP Kleczew
8. SP Nr 2 Piła
skład drużyny: Vanessa Węgłowska, Oliwia Duchnik, Wiktoria Feja, Martyna Kalinowska, Klaudia Otorowska, Wiktoria Orłowska, Julia Jokiel, Maja Ciężka, Hanna Najdek, Julita Mendel, Paulina Sondaj, Julia Wójcik, trener Artur Schumacher
W czwartek 12 lutego 2015 roku w hali widowiskowo – sportowej w Kępnie, odbyły się Mistrzostwa Rejonu w Piłce Ręcznej Dziewcząt Szkół Podstawowych organizowanych w ramach rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego. W mistrzostwach wystartowało siedem drużyn. W ramach losowania do „grupy A” trawiły drużyny: SP Kowale, SP Opatówek i SP1 Kępno, do „grupa B” trawiły drużyny: SP Kobylin, SP Grabów, SP Odolanów i SP3 Kępno. Wszystkie mecze w grupach były rozgrywane systemem „każdy z każdym”. Nasze szczypiornistki wygrały oba mecze w grupie i rywalizowały w meczu finałowym ze zwycięzcą grupy B – SP3 Kępno. Niestety tym razem się nie udało i nasze zawodniczki uległy drużynie z SP3 4:2.
Jestem zadowolony z postawy moich podopiecznych. Zajęliśmy 2. miejsce w Finale Rejonu Kaliskiego. Każda zawodniczka dołożyła bowiem wszelkich starań, aby wywalczyć tytuł wicemistrza Rejonu Kaliskiego w Piłce Ręcznej. Gratulacje należą się całemu zespołowi, w którym występują uczennice klas piątych. Warto dodać, że najlepszą zawodniczką całych mistrzostw została Martyna Kalinowska z naszej szkoły – powiedział po zawodach trener Artur Schumacher.
Młodym piłkarkom ręcznym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Nasza szkoła będzie brała udział w finale województwa .
Skład drużyny: Vanessa Węgłowska, Oliwia Duchnik, Wiktoria Feja, Martyna Kalinowska, Klaudia Otorowska, Julia Jokiel, Maja Ciężka, Hanna Najdek, Julita Mendel, Paulina Sondaj, trener Artur Schumacher
Zuzannie Karbowiak z kl. II b – I miejsce w kategorii kl. I – III
Alicji Orszulak z kl. VI c – II miejsce w kategorii kl. IV – VI
Kacprowi Kubicy z kl. I a, Milanowi Kłoskowi z kl. III c, Julii Wiśniewskiej z kl. IV b, Kacprowi Poziembie z kl. IV b – wyróżnienia
W ramach programu „WF z Klasą” w naszej szkole odbyła się pokazowa lekcja wychowania fizycznego Ju-Jitsu i Samoobrony z udziałem Łukasza Ławrynowicza (5DAN) z klubu Ju-Jitsu Mohikan z Ostrowa Wlkp. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas IV-VI kępińskiej szkoły podstawowej nr 1. Pomysłodawcą lekcji pokazowej był Artur Schumacher, nauczyciel w-f miejscowej placówki. Program W-F z klasą pilotuje Centrum Edukacji Obywatelskiej. Działania finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program jest objęty honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki, Ministra Zdrowia oraz Minister Edukacji Narodowej.Program WF z Klasą wspiera nauczycieli w rozwijaniu kultury fizycznej uczniów i przyczynia się do wypracowania pomysłów na nowoczesne i ciekawe lekcje. Zajęcia – tak obowiązkowe, jak i dodatkowe – mogą być bardziej zróżnicowane i bliższe oczekiwaniom młodych ludzi. Wychowanie fizyczne to przecież nie tylko gry zespołowe, ale także taniec, aerobik, wschodnie sztuki walki, joga, turystyka rowerowa i piesza. Program ma pokazać, że ze sportu w szkole każdy może czerpać przyjemność.
Jeśli taniec jest mową duszy, to aż strach pomyśleć, co siedzi w duszach naszych uczniów, którzy w sobotnie popołudnie szaleli na szkolnym parkiecie. Korowód barwnych postaci hulał w sali gimnastycznej. Rozpoznanie, na co dzień grzecznych, ubranych w mundurki dzieci, było niemalże niemożliwe. Obserwator mógł jedynie dostrzec czarownice kręcące się w kółko z księżniczkami, jeże przytupujące do rytmu w towarzystwie tygrysów, kilku superbohaterów i piłkarzy, zombie, Indiankę, pirata, Czerwonego Kapturka oraz jednego mima, który wyginał śmiało ciało. Zabawa była fantastyczna i jak zawsze – za krótka.
20. stycznia 2015r. uczniowie klas piątych mieli okazję poznać kogoś niezwykłego.
Pan Janusz Smiatacz – absolwent naszej szkoły, pilot wojskowy, na skutek nieszczęśliwego wypadku od 15 lat poruszający się na wózku. Pasjonat lotnictwa i robienia czegoś dla innych. Spotkanie z tak znakomitym gościem uświadomiło uczniom, że niepełnosprawność nie jest czymś, co stanowiłoby barierę między ludźmi lub utrudniało wzajemne relacje. Ludzie z rozmaitymi dysfunkcjami są tacy sami jak zdrowi i tak samo chcą się realizować. Potrafią pięknie żyć, pracować i działać dla innych. Pan Janusz jest tego najlepszym przykładem.
I znowu nadarzyła się okazja, aby przedstawiciele Szkolnego Koła Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej poszerzyli swą wiedzę na temat przeszłości naszego miasta. Tym razem w dniu 16 stycznia z opiekunką - panią Dorotą Szymczak brali udział w XIII Dniu Regionalisty. Prelegentem był znany lokalny pasjonat – filatelista – pan Edward Stankowiak, który przedstawił zebranym historię poczty na ziemi kępińskiej. Prelekcja okazała się bardzo ciekawa tym bardziej, że urozmaicona była prezentacją części bogatych zbiorów pana Stankowiaka. Szkoda tylko, że z powodu ograniczonych warunków lokalowych zbyt mała grupka uczniów mogła uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Toż to przecież nietypowa, ale prawdziwa lekcja rodzimej historii.
15.12 gdy ogłoszono wyniki okazało się, że I miejsce zdobył Błażej Dobień, II – Mateusz Bęś, a III lokata przypadła Aleksandrze Polak. Jury wyróżniło także: Wiktorię Dąbrowską, Weronikę Rzepkę i Jakuba Kempę.
Konkurs z pewnością stanowił motywację do pogłębiania własnej wiedzy oraz był okazją do nawiązania współpracy z innymi szkołami podstawowymi z naszej gminy.
Jak co roku na przełomie listopada i grudnia była przeprowadzana w naszej szkole akcja „Góra Grosza”. Zebrane środki są przekazywane do Towarzystwa „Nasz dom”, które wspiera dzieci nie wychowujące się
w swoich rodzinach. Pomocą są objęte głównie rodzinne domy dziecka. Tegoroczną akcję w naszej szkole zorganizował Samorząd Uczniowski. Członkowie RSU włożyli sporo pracy, aby zachęcić szkolną społeczność do hojności. Częste komunikaty przez radiowęzeł, odwiedzanie klas, a przede wszystkim porozwieszane na korytarzach własnoręcznie wykonane plakaty okazały się skuteczne. Zebrano bowiem rekordową kwotę- 703 złote! Dla porównania: w roku ubiegłym wynosiła ona tylko 290 złotych. Wszystkim, którzy włączyli się do akcji pod względem organizacyjnym lub przeznaczyli na ten pożyteczny cel jakieś środki należą się duże podziękowania!
i oświetlona choinka zwiastowała nadejście Bożego Narodzenia.
A wszystko zaczęło się od 6, a właściwie od 8 grudnia, kiedy to w naszej szkole obchodzono „Mikołajki”. Oczywiście, że nie mogło tego dnia obejść się bez wizyty Mikołaja, który to zagościł w młodszych klasach i po wysłuchaniu różnych popisów dzieci obdarował je słodkościami.
W świąteczny nastrój wprowadzały naszych uczniów również dwa konkursy zorganizowane przez RSU. Jeden z nich był przeznaczony dla całych zespołów klasowych i polegał na jak najpiękniejszym „wypełnieniu” konturów choinek, które przez wiele dni będą przyozdabiały szkolne korytarze. Zwycięzcami zostały następujące zespoły: w kategorii klas młodszych: klasa I d, I e i II a, a wśród starszych: klasa V c, VI a i IV b.
Drugi konkurs był skierowany indywidualnie do wszystkich dzieci. Polegał na wykonaniu bombki choinkowej. Dzieci młodsze wykonały aż 109 bombek, a starsze tylko 32. W związku z tym wśród klas I – III wyróżniono 10 prac, a wśród IV – VI – 5 . Wszystkie bombki były przepiękne i wybranie spośród nich tych najciekawszych było naprawdę bardzo trudne. Oto wyróżnieni uczniowie w tym konkursie: Franciszek Chmielarz ( I b ), Oliwier Rebelski ( I b ), Kinga Górecka ( I b ), Jakub Chyliński ( I d ), Martyna Wylęga ( I d ), Angelika Żłobińska ( I d ), Jakub Doktor ( II a ), Oliwia Babarowska ( II a ), Agata Jabłońska ( II b ), Oliwia Stempin ( III c ), Dawid Kałużny ( IV c ), Aleksandra Steć ( V a ), Katarzyna Mikołajczyk ( V a ), Marek Gwóźdź ( V c ) i Anna Samolewska ( VI a ).
Zwycięskie zespoły klasowe i wyróżnieni uczniowie otrzymali słodkie nagrody ufundowane przez Radę Samorządu Uczniowskiego.
Po spektaklu udaliśmy się na spotkanie opłatkowe, aby życzyć sobie niegasnącej nadziei i pokoju w sercach na cały rok, a życzliwości na co dzień.
Członkowie Szkolnego Koła Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej starają się uczestniczyć
w życiu kulturalnym lokalnej społeczności. Tym razem wraz z panią Dorotą Szymczak wybrali się na wernisaż otwierający wystawę zatytułowaną „Makatki kuchenne czyli urok minionego stulecia” zorganizowaną w ramach projektu Samorządowej Biblioteki Publicznej w Kępnie. Dzięki wystawie uczniowie dowiedzieli się co to w ogóle były makatki, a jednocześnie mieli okazję zetknąć się z pasjonatkami robótek ręcznych, które uczestniczyły w warsztatach haftu. Oglądający wystawę zostali obdarowani broszurą z instrukcją wyszywania oraz kalendarzem na przyszły rok, w którym zamieszczono zdjęcia prezentowanych na wystawie makatek. Może dzięki tej wystawie wśród oglądających ją uczniów zrodzi się jakaś pasja i zainteresowanie w tym kierunku? Oby tak sie stało!
W dniu 3 grudnia odbył się w naszej szkole etap szkolny XIX Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce, w którym wzięło udział 22 uczniów z klas IV – VI. Uczestnicy musieli wykazać się dużą wiedzą dotyczącą „małej Ojczyzny” z wielu dziedzin: historii, architektury, przyrody, gwary, itp. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się następujący uczniowie:
- z klas IV: Mateusz Piasta ( IV a ), Lidia Surgiel ( IV a ) i Michał Froń ( IV a ),
- z klas V: Łucja Makosch ( V c ),
- z klas VI: Weronika Staszak ( VI a ), Laura Forysiak ( VI c ) i Aleksandra Polak ( VI b ).
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów w eliminacjach powiatowych.
Myli się ten, kto sądzi , że przełom jesieni i zimy nie sprzyja wycieczkowym wojażom, bowiem 2 grudnia chętni uczniowie z klas V – VI pod opieką pani D. Szymczak, M. Woźniak i pana dyrektora – K. Wdowiaka wybrali się do pobliskiego Wrocławia. No i okazało się, że w tym mieście oprócz galerii handlowych jest całkiem sporo miejsc godnych uwagi. Do nich niewątpliwie zaliczyć należy trzy atrakcje, które „zaliczyła” grupa wycieczkowa. Jedną z nich była „Panorama Racławicka” monumentalny obraz przedstawiający przebieg najbardziej znanej bitwy powstania kościuszkowskiego, który przybliżyła oglądającym podczas zajęć pracownica wrocławskiej rotundy. Najbardziej wyczekiwanym punktem wyjazdu było otwarte niedawno Afrykarium, w którym oglądający mogli zetknąć się z florą i fauną Czarnego Lądu. Chyba jednak najwięcej radości ( oprócz wizyty w MC Donalds – rzecz jasna ) sprawił uczestnikom pobyt w Humanitarium , czyli w ogrodach doświadczeń, gdzie – jako młodzi naukowcy, mogli eksperymentować bez liku! Miejmy nadzieję, że choć niektórzy nasi uczniowie zarazili się tam pasją odkrywcy i badacza!
Spośród konkursów przedmiotowych organizowanych przez Wojewódzkiego Kuratora Oświaty, największą popularnością w naszej szkole cieszył się konkurs matematyczny, do którego w dniu 21. 11 przystąpiło aż 31 uczniów. Podobnie jak w konkursach z języka polskiego i przyrody jest o co walczyć, bo osiągnięcie dobrego wyniku w etapie wojewódzkim gwarantuje zwolnienie z konieczności pisania sprawdzianu szóstoklasisty. Uczniowie rozwiązywali 17 zadań zamkniętych i 5 otwartych. Sześciorgu z nich udało się awansować do etapu rejonowego. Są to: Weronika Staszak, Anna Samolewska, Aleksandra Polak, Dawid Domagała, Mateusz Bęś i Alicja Orszulak. Trzymamy kciuki za równie świetny wynik w dniu 8 stycznia, kiedy to odbędzie się kolejny etap zmagań.
Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego niewątpliwie należy do najtrudniejszych spośród konkursów przedmiotowych. Nie wystarczy tu bowiem popisać się doskonałą znajomością polskiej ortografii i gramatyki. Największą sztuką jest m. in. opanowanie umiejętności analizy i interpretacji utworów literackich, posługiwanie się językiem na poziomie dosłownym, przenośnym i symbolicznym, posługiwanie się terminami z zakresu teorii literatury. Poza szeroką wiedzą o literaturze, języku i kulturze uczeń musi wykazać się również wiadomościami z dziedzin takich jak plastyka i muzyka. Nic więc dziwnego, że niewielu szóstoklasistów czuje się na siłach sprostać takim wyzwaniom, zwłaszcza, że udział w konkursie wiąże się także z przeczytaniem dodatkowych lektur. W tegorocznych zmaganiach uczestniczyło ośmioro uczniów. Naszą szkołę w etapie rejonowym reprezentować będzie Weronika Staszak, która jako jedyna uzyskała wymagane 75% punktów
Po zeszłorocznym sukcesie naszych dwóch uczennic, które uzyskały tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego, 19 szóstoklasistów zachęconych ich przykładem, postanowiło wziąć udział w tegorocznej edycji konkursu. Musieli wykazać się wiedzą z zagadnień dotyczących, wód powierzchniowych, parków narodowych i krain geograficznych Polski, poznać dobrze budowę człowieka, popisać się znajomością skali, kierunków geograficznych, składników pogody oraz zaprezentować wiadomości na temat Unii Europejskiej. Najlepiej z tymi zadaniami poradzili sobie: Alicja Orszulak, Weronika Staszak, Michał Gruszka, Aleksandra Polak, Diana Przybylska – i to ci uczniowie będę reprezentowali naszą szkołę w etapie rejonowym tego konkursu.
Koniec listopada to tradycyjne już kultywowanie dawnych polskich zwyczajów związanych z popularnymi andrzejkami. Z tej też okazji Samorząd Uczniowski zaprosił w dniu 27 listopada wszystkich chętnych uczniów z klas IV – VI na ogólnoszkolną dyskotekę, aby tańcem i zabawą zaakcentować ten obyczaj. Dość duża liczba naszych uczniów skorzystała z tego zaproszenia i postanowiła w dobrych nastrojach wykorzystać okazję do miłego spędzenia wolnego czasu. By zaś tradycji stało się zadość, to niektóre zespoły klasowe oprócz tanecznych harców postanowiły zorganizować dodatkowo „wieczory wróżb”. No i już wszystko było wiadomo: kto kiedy stanie na ślubnym kobiercu, jakie będzie imię przyszłego życiowego partnera, czy też jaką zawodową drogę szykuje uczniom los….
W październiku ogłoszony został konkurs dla kl. I – VI na wykonanie CyberUfoludka.
Temat pracy wzbudził ogromne zainteresowanie, a ilość wykonanych postaci znacząco przerosła nasze oczekiwania (około 100!). Na szczególną uwagę zasługuje zaangażowanie dzieci z klas pierwszych. Oryginalność, pomysłowość i staranność wykonania świadczą o doskonałej współpracy dzieci, rodziców i wychowawców. Dnia 18 listopada dokonano przeglądu prac. Komisja w składzie: Barbara Sokołowska (wicedyrektor), Katarzyna Szewczuk (pedagog), Anna Juszczak (nauczyciel plastyki), Sylwia Kuboszek (nauczyciel techniki) wyodrębniła w każdej grupie wiekowej najciekawsze propozycje.
Ich autorzy to:
- Pola Balcer z kl. I b,
- Staś Stankowiak z kl. II a,
- Julia Urbaniak i Kamila Kucharzak z kl. III a,
- Kacper Poziemba z kl. IV b,
- Zosia Karolak z kl. V c,
- Bruno Nowak z kl. VI b.
Wyróżnione prace będą reprezentowały naszą szkołę na etapie gminnym.
Dnia 17. listopada uczniowie kl. II a i II b wzięli udział w niecodziennych zajęciach. Dotyczyły one bezpieczeństwa człowieka w różnych miejscach i sytuacjach. Dzieci wykazały się znajomością numerów alarmowych, wskazywały rozmaite zagrożenia. Bez problemu rozpoznawały substancje niebezpieczne. Dowiedziały się, że choć są małe nie muszą być bezradne – mogą pomóc sobie i innym. Z dużym zaangażowaniem wykonywały ćwiczenia w udzielaniu pierwszej pomocy.Zajęcia prowadził doświadczony ratownik medyczny – pan Wojciech Wolko. Człowiek, który z pasją dzieli się z innymi swoimi umiejętnościami.
Mamy nadzieję, że nasze dzieci również będą umiały zadbać o to, co najcenniejsze.
Jak co roku nauczycielki języka polskiego postanowiły sprawdzić ortograficzne umiejętności czwartoklasistów. Do konkursowego dyktanda stanęło 19 uczniów z klas IV. Mimo, iż tekst zawierający trudności ortograficzne nie był szczególnie trudny, nikomu z uczestników nie udało się go bezbłędnie napisać. Najlepiej z tym zadaniem poradziły sobie uczennice:
Julia Wiśniewska z kl. IV b – I miejsce
Oliwia Adamska z kl. IV c – II miejsce
i ex aequo Klaudia Waliszewska i Zuzanna Sikora z kl. IV c – III m.
Jak można zauważyć talentami ortograficznymi wykazały się dziewczynki. Czekamy zatem na chłopców, którzy zapewne w przyszłym roku będą chcieli obronić honor męskiej części czwartoklasistów.
Wyjazdy na do aquaparku zawsze cieszą się wśród naszych uczniów dużym powodzeniem. Pierwsza tegoroczna wyprawa do Tarnowskich Gór odbyła się w środę 19.11. Zorganizowali ją panowie Zdzisław Górecki i Artur Schumacher. Wzięło w niej udział 47 uczniów. Zjeżdżalnie, jacuzzi, solanka, bicze i wiry wodne były oblegane przez miłośników wodnych szaleństw. Takie wyjazdy sprzyjają nie tylko integracji międzyklasowej, ale przede wszystkim rozwijaniu sprawności fizycznej. Ta niecodzienna lekcja w-f, to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Uczniowie, którzy w listopadzie nie mieli okazji uczestniczyć w wycieczce, będą mogli wziąć w niej udział w kwietniu 2015r.
W ostatnim czasie szkoła zadbała o to, aby dziewczęta z klas VI zostały wyposażone w dużą wiedzę na temat problemów związanych z trudnym okresem dojrzewania. Niedawno uczestniczyły one w zajęciach z serii „Między nami kobietkami”, a 14 listopada spotkały się
z panem Adamem Kapicą – lekarzem o specjalności ginekolog – położnik. Pan doktor, który już wiele razy gościł w murach naszej szkoły, został zaproszony na zajęcia z wychowania do życia w rodzinie. Pytania, na które odpowiadał dotyczyły głównie spraw związanych z pokwitaniem dziewcząt, ale także różnych aspektów kobiecości, macierzyństwa, zagrożeń i profilaktyki. Spotkanie przebiegało w bardzo serdecznej atmosferze o czym świadczyć może fakt, iż płeć naszego gościa nie przeszkodziła w spontanicznym zadawaniu pytań przez nasze uczennice. Oby tylko umiały one wykorzystać to, co usłyszały w późniejszym życiu!
Jego celem było zwrócenie uwagi na piękno przyrody i rozwijanie zdolności manualnych, technicznych i plastycznych.
W konkursie zwyciężyli:
I miejsce – Bartosz Brunsz z klasy II a
II miejsce – Kamil Słowikowski z klasy II c
III miejsce – Matylda Grabicka z klasy II b
Wyróżnienia otrzymali:
Zuzanna Karbowiak z klasy II b
Staś Stankowiak z klasy II b
Jakub Doktor z klasy II a
Urszula Orszulak z klasy III b
Mieszko Bielski z klasy II a
Paweł Adaszyński z klasy III b
Konrad Drobnicki z klasy I b
Wszystkie prace możemy podziwiać na wystawie. Trzeba przyznać, że niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki.
4 listopada w naszej szkole gościła pani Katarzyna Odrowska – przedstawicielka firmy „Always”, aby przeprowadzić zajęcia „Między nami kobietkami” przeznaczone dla dziewcząt z klas VI. Te coroczne spotkania mają na celu poszerzenia wiedzy naszych uczennic w dziedzinie różnych dziewczęcych problemów związanych z okresem dojrzewania, aby mogły one jak najmniej „boleśnie” przebyć fascynującą podróż od dziewczynki do kobiety. Prelegentka prowadziła zajęcia w sposób bardzo ciekawy – szkoda tylko, że nasze uczestniczki były jakieś spięte i jakby zawstydzone i nie wykorzystały możliwości zapytania o różne nurtujące je problemy związane z byciem nastolatką. Na zakończenie spotkania dziewczęta otrzymały drobne upominki, a wśród nich broszurkę poświęconą poruszanej tematyce, która z pewnością będzie dla nich bardzo ciekawą lekturą.
Przez kilka ostatnich dni, nasi uczniowie mogli oglądać wystawę książek zawierających osobiste dedykacje ich twórców. Pani bibliotekarka przedstawiła dzieciom fotografie ze spotkań z pisarzami, które miały miejsce podczas targów książki we Wrocławiu, Warszawie i Krakowie. Uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o ilustratorach i autorach książek. Z zainteresowaniem czytali wpisy dedykowane im przez literatów. W naszej bibliotece znajdują się takie skarby jak powieści, historyjki i opowiadania z autografami m. in. Wojciecha Widłaka, Elżbiety Wasiuczyńskiej, Rafała Witka, Łukasza Wierzbickiego, Asy Lind, Grzegorza Kasdepke, Beaty Ostrowickiej czy Anny Czerwińskiej – Rydel. Takie spotkania na pewno służą propagowaniu czytelnictwa, a o zaletach czytania nie trzeba chyba nikogo przekonywać.
29 października klasy trzecie w ramach realizacji projektu „Do serca przytul psa” pojechały do Gospodarstwa Agroturystycznego Cicho- Sza w Niedźwiedziu. Na terenie tego gospodarstwa znajduje się schronisko dla zwierząt. Aktualnie przebywa tam około 60 psów, które zostały porzucone przez swoich właścicieli. Widok zamkniętych w klatkach piesków, trzęsących się ze strachu zrobił na nas ogromne wrażenie. Właścicielka schroniska poinformowała nas, że na szczęście dużo zwierząt jest adoptowanych, ale niestety ciągle przybywają nowe. Nieodpowiedzialne kupowanie szczeniaków bardzo często kończy się ich wyrzuceniem. Polskie prawo stanowi, że do schroniska zwierzę może trafić jedynie poprzez straż miejską albo policję dlatego też ludzie porzucają psy w lasach albo na drogach.
W gospodarstwie jest także mini zoo, w którym znajdują się kangury, wielbłądy, małpy. Zobaczyliśmy szopa- pracza i skunksa. Dużą przestrzeń zajmują konie i kucyki. Trochę czasu spędziliśmy na placu zabaw. To były chwile, które „osłodziły” nam widok schroniska.
Kolejnym etapem realizacji programu będzie zbiórka karmy i akcesoriów dla tego właśnie schroniska.
Wyjazd do Niedźwiedzia był możliwy między innymi dzięki Panu Andrzejowi Zmyślonemu, który był jednym ze sponsorów.
Dziękujemy!
W dniu 22 października swoje wielkie święto obchodziło Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej obchodzące jubileusz 40 – lecia istnienia. Na uroczystość tą zostali zaproszeni uczniowie – przedstawiciele Szkolnego Koła TMZK działającego w naszej szkole oraz pracownicy będący członkami tej organizacji. Wszyscy zaproszeni słuchając przemówień oraz oglądając prezentację multimedialną mieli okazję do zapoznania się z historią i działalnością stowarzyszenia, mogli obejrzeć wystawę prezentującą dorobek z konkursów „Dzieje ziemi kępińskiej” oraz mogli wysłuchać występów chórów: „Słupianie ” i „Laskowianie”. Obecni przekonali się też jak wielu ludziom i instytucjom zależy na lansowaniu tzw. „Małej Ojczyzny” – zostali oni wyróżnieni za swoją regionalną działalność. Warto dodać, że stosowny dyplom otrzymała również nasza szkoła. Wszyscy obecni otrzymali też kalendarz oraz publikację wydaną z okazji Jubileuszu.
10 października 2014 roku w Kępińskim Ośrodku Kultury miał miejsce wieczór autorski z artystą plastykiem Zdzisławem „Chico” Mikołajczakiem zorganizowany w ramach projektu „Kępnianie z pasją”. W spotkaniu tym wzięła udział 6 – osobowa grupka uczniów z naszej szkoły- członków SK TMZK pod opieką pani Doroty Szymczak. Dla uczniów było to spotkanie szczególnie ciekawe, bowiem pan Z. Mikołajczak jest absolwentem naszej szkoły. Zgromadzeni przekonali się, że warto realizować swoje marzenia i rozwijać talenty, którymi zostało się obdarzonym. Niebanalna praca, ciekawe życie, poznanie wielu sławnych ludzi, uznanie, podróże…, to ta najbardziej interesująca strona życia światowego artysty, do których niewątpliwie zalicza się Zdzisław Mikołajczak. Wykonywane przez niego reliefy są zamawiane przez uznanych światowych artystów, a jeden
z nich związany z postacią świętego Jana Pawła II znajduje się nawet w Muzeach Watykańskich. Talent, skromność, duża wiedza, łatwość nawiązywania kontaktu, to rzeczy, które najbardziej zadziwiły u bohatera spotkania. No i ta bezpośredniość…! A na koniec możliwość wzięcia autografu z dedykacją. Fajna i cenna pamiątka ze spotkania!
To już kolejny rowerowy wyjazd w tym roku szkolnym. Tym razem członkowie Szkolnego Koła TMZK oraz miłośnicy przyrody z klas V pod opieką pań: M. Woźniak, G. Stawik, I. Rubiszewskiej i D. Szymczak udali sie do Grębanina, aby poznać atrakcje historyczno – przyrodnicze znajdujące się w tym miejscu. A jest ich dosyć sporo: drewniany kościół z roku 1712, dom, w którym mieszkał przed wojną malarz Piotr Potworowski, pałac rodziny Mańkowskich oraz okazały cis uznany za pomnik przyrody. Kościół jest obecnie remontowany, ale dzięki uprzejmości pracownika parafii udało się nam nawet wejść do wewnątrz, aby zobaczyć stan prac. Zobaczyliśmy też cudowną figurkę, która zawsze znajduje się w ołtarzu głównym, a na czas renowacji została przeniesiona w inne miejsce.
Humory bardzo dobre, pogoda prawdziwie letnia, otwarte przed cyklistami podwoje miejscowego sklepu, problemów technicznych na trasie brak… Zatem wyjazd udany! Następny dopiero wiosną! Do zobaczenia na trasie!
„Każdy ma w życiu jakieś swoje Westerplatte” te słowa Jana Pawła II witają nas każdego dnia kiedy wchodzimy do szkoły. 9. 10 w dniu kiedy obchodzimy święto naszego patrona, brzmią one szczególnie. Zastanawialiśmy się nad ich znaczeniem podczas pięknej akademii przygotowanej po raz pierwszy przez dzieci z klas III. Wychowawczynie trzecioklasistów, pani: Barbara Biegasik, Grażyna Dymarczyk i Mariola Urbańska zadbały o to, by w scenariuszu uroczystości znalazły się odwołania zarówno do historii jak i do współczesności. Uczniowie w skupieniu obejrzeli widowisko poetycko – muzyczne i zasłużonymi, gromkimi brawami nagrodzili tych, którzy zaangażowali się w jego stworzenie. Do pomocy w przygotowaniu apelu włączyli się również rodzice, dzięki staraniu których mogliśmy podziwiać ekspozycję nawiązującą do czasów II wojny światowej. Znalazły się na niej mundury żołnierzy, elementy wyposażenia oraz repliki broni używanej podczas walk o Westerplatte. Także zajęcia w klasach dotyczyły tematyki związanej z patronem naszej szkoły. Natomiast Rada Samorządu Uczniowskiego przygotowała popołudniową dyskotekę z okazji święta szkoły.
Dzień 29 września przywitał nas piękną, słoneczną, prawie letnią pogodą. Samorząd uczniowski postanowił wykorzystać tą sprzyjającą aurę i zorganizował tego dnia w naszej szkole akcję „Sprzątanie świata 2014”. Członkowie RSU i wszyscy chętni uczniowie z klas IV – VI wyposażeni w grabki i miotły stawili się na boisku , aby uporządkować nieco obejście szkoły. Cieszy bardzo fakt, że do akcji włączyło się aż 35 uczniów.
W ramach „Sprzątania świata” nasza szkoła zorganizowała też zbiórkę zużytych, zepsutych telefonów komórkowych, które zostaną przekazane do profesjonalnego recyklingu. To ekologiczne przedsięwzięcie mające charakter konkursu ma zasięg ogólnopolski.
W dniu 24 września b. r. 44 uczniów z klas IV – VI pod opieką pani D. Szymczak, I. Mikoś i A. Woźniak uczestniczyło w ogólnoszkolnej wycieczce. Celem wyjazdu było zwiedzanie zabytków w Brzegu, skansenu
w Opolu – Bierkowicach, pałacu w Mosznej i Góry św. Anny. Uczestnicy mogli wzbogacić swą wiedzę
w zakresie stylów w architekturze, poznać jak wyglądało dawniej życie społeczności wiejskiej w zagrodzie oraz magnatów w pałacu, a także pobyć w miejscu, gdzie po odzyskaniu niepodległości ważyły się losy przynależności Śląska. Była to więc prawdziwa, choć nietypowa lekcja historii i plastyki. Pogoda dopisała, humory również, pobyt w McDonald’s zaliczony, pamiątki kupione… a więc wyjazd z pewnością można uznać za udany!
W sobotę 19 września odbyły się XX Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego w Duathlonie (bieg, jazda rowerem i ponownie bieg). W zawodach uczestniczyło 205 młodych sportowców. Nasi uczniowie zajęli bardzo dobre miejsca: III miejsce – Iwo Wejner i Angelika Kuchciak, VII miejsce Maksymilian Tyra, VIII miejsce Aleksander Kobalczyk. Gratulujemy. Organizatorem zawodów był TKKF „Przemysław” Kępno
Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wszczęło swoją działalność Szkolne Koło TMZK. Uczniowie klasy VI a i VI b lubiący rowerowe wyprawy mogli wziąć udział w wyjeździe do Zespołu Szkół w Słupi pod Kępnem. Celem wyprawy zorganizowanej w dniu 22 września było zwiedzanie znajdującej się tam Izby Pamięci, w której zgromadzono wiele ciekawych zabytków – głównie rzeczy codziennego użytku. Uczniowie na moment mogli przenieść się w dawne czasy, kiedy to ludzie używali takich sprzętów jak: maśniczki, centrefugi, czepce, żelazka z duszą, lampy naftowe, drewniane tornistry i piórniki… W drodze powrotnej cykliści na chwilę zatrzymali się przy miejscowym sklepie, aby „zasilić nieco” swoje zmęczone organizmy, a potem przy kościele w Baranowie – pięknym zabytku drewnianej architektury sakralnej.
Jeśli tylko dopisze pogoda, to opiekunki tegoż wyjazdu ( panie: D. Szymczak, G. Stawik i I. Rubiszewska ) planują już kolejne wojaże po najbliższej okolicy, by lepiej poznać atrakcje przyrodniczo – historyczne regionu.
Koniec roku to również czas zmian i pożegnań. Julię Wolną na stanowisku przewodniczącej RSU zastąpiła Weronika Staszak. Nowymi członkami Pocztu Sztandarowego zostali: Aleksandra Królikowska, Aleksandra Polak, Laura Forysiak, Nikola Rybol, Bartosz Wiśniewski i Bartłomiej Steć.
Po 21 latach pracy w „Jedynce” na zasłużoną emeryturę odeszła p. Krystyna Lar, która przez ten czas przygotowywała dla nas pyszne posiłki. Pożegnaliśmy również p.Emilię Ziółkowską, która po 11 latach pracy w naszej szkole postanowiła podjąć się nowych wyzwań w innej placówce.
Ten rok na pewno sporo zmienił w szkolnym życiu niejednego ucznia, jedno jest jednak pewne – wszyscy zasłużyli na odpoczynek.
( skład nowej RSU znajduje się w zakładce Samorządu Uczniowskiego ).
Na pierwszym zebraniu w dniu 13 czerwca funkcję nowej przewodniczącej powierzono Weronice Staszak, a jej zastępca będzie Laura Forysiak. Do nadawania komunikatów wyznaczono: Alicję Orszulak, Laurę Forysiak, Dianę Przybylską i Mateusza Bęsia, a klas IV – Katarzynę Mikołajczyk i Apolonię Wiatrak. Do obsługi technicznej sprzętu przydzielono: Bartłomieja Czarczyńskiego, Jakuba Wojtkowskiego i Eryka Dobienia. W razie konieczności chłopcom tym pomogą uczniowie spoza składu RSU.
Nowej Radzie Samorządu Uczniowskiego życzymy wielu ciekawych pomysłów do realizacji i siły do działania!
Uczniowie naszej szkoły narzekali czasem, że nie mają pomysłu jak spędzić ciekawie czas podczas długich przerw. W tym roku atrakcji raczej nie brakuje. Oprócz aerobiku, który często „gości” na płycie boiska, chętni uczniowie mogli wziąć udział w konkursie na najdłuższe skakanie na skakance. Nie było łatwo znaleźć się na podium, ponieważ pani Iwona Mikoś ciągle zmieniała sposób skakania: a to obunóż, a to na prawej lub lewej nodze, a to naprzemiennie lub do tyłu… Uczniowie byli chyba zadowoleni, o czym świadczy duża liczba uczestników, ale i sporo przyglądających się. Zwycięzcy otrzymali drobne upominki, ale nie to było przecież najważniejsze. Grunt, że coś się działo podczas przerwy i wszyscy świetnie się bawili!
14 czerwca w ośrodku „Na wzgórzu” w Rzetni odbył się piknik, w którym uczestniczyli dzieci, rodzice i wychowawczyni kl. II a p. Barbara Biegasik. Dzieci dedykowały swoim rodzicom piękną część artystyczną przygotowaną z okazji Dnia Matki i Ojca. Z kolei rodzice i wychowawczyni zaskoczyli swoje pociechy ukrytymi talentami aktorskimi, które ujawnili odgrywając spektakl pt. „Rzepka”. Dorośli starannie przygotowali się do tego zadania m. in. szyjąc kostiumy dla swoich postaci. Pobyt w Rzetni obfitował także w inne atrakcje jak: jazda konna, zabawa z tresowanymi psami, podchody czy szukanie ukrytego skarbu.
Tego samego dnia w Klinach odbyło się integracyjne spotkanie uczniów, rodziców i wychowawczyni kl. VI d p. Moniki Jańskiej. Mimo, iż było to spotkanie pożegnalne, atmosfera nie miała nic wspólnego z łzawym pochlipywaniem po kątach. Rodzice zorganizowali prowiant, więc nie obyło się bez pieczenia kiełbasek zagryzanych chlebem ze smalcem i ogórkiem. Sobotnie popołudnie upłynęło wszystkim na wspólnych grach i zabawach m. in w palanta, tenisa ziemnego, badmintona, piłkę nożną. Pogaduchy na trawie i wspomnienia z 6 lat pobytu w „Jedynce” długo nie pozwalały rozjechać się do domów.
Już nasi najmłodsi uczniowie mają sporą wiedzę ogólną i zasługują na miano omnibusa. Udowodnili to podczas konkursu zorganizowanego przez wychowawczynie klas I i II. Dzieci, które najlepiej poradziły sobie z pytaniami obejmującymi wiele różnorodnych dziedzin to:
Klasy I:
Julia Boroń z kl. I a – I miejsce
Błażej Kwiatek i Jaśmina Trafarska z kl. I b – II miejsce
Oliwia Dominik z kl. I b – III miejsce
Klasy II:
Kamil Serafin z kl. II b – I miejsce
Kacper Widański z kl. II a – II miejsce
Bartosz Wiorek z kl. II c – III miejsce
12 czerwca członkowie Szkolnego Koła Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej uczestniczyli
w corocznie organizowanym spotkaniu z cyklu „100 pytań do…” , na które są zapraszani znani i aktywni
w naszym środowisku mieszkańcy. Tym razem gościem był Komendant Hufca w Kępnie oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Wiktor Gruszka. Była to świetna okazja dla naszych uczniów, aby dowiedzieć się różnych ciekawostek o działalności Związku Harcerstwa Polskiego. Druh Gruszka był chyba bardzo przekonujący, bo od razu po spotkaniu niektórzy uczniowie wyrazili chęć wstąpienia w szeregi ZHP. Szkoda, że w naszej szkole nie działa drużyna harcerska…
Druga seria pytań dotyczyła funkcjonowania Rady Powiatu. Była mowa o kompetencjach, źródłach dochodu, czy też obecnych trudnościach lokalnych władz powiatowych.
Spotkanie upływające w miłej i luźnej atmosferze zakończyło się wspólnym odśpiewaniem „Stokrotki” oraz harcerskim pozdrowieniem: Czuj, czuj – czuwaj!
Choć do Wrocławia jeździmy dość często, to jednak zazwyczaj ograniczamy się do pobytu w galeriach handlowych czy aquaparku. Klasa III c wraz z wychowawczynią p. Krystyną Chocaj postanowiła przyjrzeć się temu miastu bliżej, bo ma ono przecież wiele do zaoferowania turystom. Trzecioklasiści zwiedzili ogród botaniczny, centrum rozrywki, stare miasto z Ostrowem Tumskim, podziwiali wspaniałą Panoramę Racławicką oraz obejrzeli panoramę stolicy Dolnego Śląska z wieży katedry. Na wyjeździe nie zabrakło atrakcji dla ciała i dla ducha. Warto odkryć czasami to, co wydaje się nam dobrze znane.
Pisząc o wycieczkach coraz więcej miejsca poświęcamy pogodzie, bo to istotny składnik udanej wyprawy. W czasie kiedy uczniowie kl. III b wraz w wychowawczynią p. Anną Kasprzak zwiedzali Tarnowskie Góry, Chorzów i Radzionków, lało jak z cebra. Nie miało to jednak większego znaczenia dla trzecioklasistów, ponieważ nikomu nie kapało za kołnierz. Zwiedzanie tarnogórskiej kopalni rud srebra i ołowiu, chorzowskiego planetarium i radzionkowskiego muzeum chleba ma tę zaletę, że turyści cały czas przebywają pod dachem i niesprzyjająca aura im nie straszna. Dzieci wróciły z wycieczki zachwycone i nawet nie zdążyły zauważyć ciemnych chmur nad głowami.
Choć św. Jana Pawła II fizycznie nie ma już wśród nas to pozostał jako patron wielu instytucji, stowarzyszeń i szkół. Jedną z nich jest Zespół Szkół w Mikorzynie, skąd nadeszło do nas zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie plastycznym. Uczniowie kl. I – III zachęceni przez panie katechetki wykonali piękne prace przedstawiające osobę naszego Ojca Świętego. Sportretowany papież uśmiechał się do wszystkich, ponieważ hasło konkursu brzmiało: „Jan Paweł II nasz święty uśmiechnięty”. Jury w Mikorzynie nagrodziło wielu naszych uczniów: I miejsce przypadło Nikodemowi Forysiakowi z kl. II b, tuż za nim na podium stanęła Magdalena Skiba z kl. III c, a wyróżnienia otrzymali: Oliwia Kulik z kl. III a, Bartosz Wiorek z kl. II c, Krzysztof Dziergwa z kl. II c i Joanna Polak z kl. III c.
W dniu 26 maja został przeprowadzony XIV Szkolny Konkurs Historyczny pod hasłem „Kępno wczoraj i dziś” przeznaczony dla uczniów klas V. Wzięło w nim udział 24 uczniów.Oto wyniki:
I miejsce wywalczyła – uzyskując maksymalną liczbę punktów Weronika Staszak z klasy V a, II miejsce zdobyła Aleksandra Polak z klasy V b, a na III miejscu znalazła się Laura Forysiak z klasy V c.
Gratulacje dla uczestników, którzy wykazali sie dużą wiedzą na temat swojej „małej Ojczyzny”.
Laureatami zostali:
Kategoria klas IV
I m-ce Katarzyna Sitek IVa
II m-ce Erik Domagalski IVb
III m-ce nie przyznano
Kategoria klas V
I miejsce Weronika Staszak Va
II miejsce Mateusz Bęś Vb
III miejsce Anna Samolewska Va
Wyróżnienie Laura Forysiak Vc
Kategoria klas VI
I miejsce Dominika Gruszka VId
II miejsce Weronika Sikora VIb
III miejsce Adam Wróbel VIb
Już kilka razy chwaliliśmy się językowymi sukcesami naszych uczniów, dobrych wiadomości jednak nigdy za wiele. 10 maja w SP nr 3 odbył się Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego skierowany do uczniów klas IV – VI z terenu naszego miasta i gminy. „Jedynkę” reprezentowało 7 uczestników, którzy musieli rozwiązać obszerny test obejmujący słownictwo, gramatykę, czytanie tekstów i napisanie e-maila. Najlepiej poradziła sobie Weronika Staszak z kl. V a uzyskując I miejsce, niewiele mniej punktów zdobyła Julia Wolna z kl. VI b z III lokatą. Wyróżnieniem uhonorowano Zuzannę Bednarek z kl. VI c, Julitę Gwóźdź z kl. VI a i Zuzannę Stankowiak z kl. VI c. Jak widać nagrodzono wiele uczennic z naszej szkoły, co jest powodem do dumy dla p. Małgorzaty Piotrowskiej, Katarzyny Rabiegi i Jolanty Rachel – pań, które przygotowały laureatki.
21 maja uczniowie kl. IV b wybrali się wraz z wych. p. Katarzyną Rabiegą i p. Aleksandrą Brząkałą na zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej. Podczas jednodniowego wyjazdu obejrzeli Kłodzko, posmakowali leczniczych wód w polanickim parku zdrojowym, podziwiali oryginalną kaplicę czaszek w Czermnej oraz wędrowali po Błędnych Skałach. Takie wyprawy na Dolny Śląsk pozwalają odkryć, że ledwie 2 godz. jazdy dzielą nas od zupełnie innego krajobrazu, klimatu i architektury. Wypoczynkowi i nauce na świeżym powietrzu sprzyjała słoneczna pogoda.
Odrażający karzeł radził, by wrzucić do wrzątku w menażce żółte nóżki grzybów i równocześnie grzebać pogrzebaczem w rozżarzonym żużlu. Dorzucić świeżych żurawin, orzechów i żołędzi, a także trzewia nietoperza, nozdrza żubra, żołądek gżegżółki” – oto fragment dyktanda, z którym musiała sobie poradzić Dominika Gruszka z kl. VI d biorąc udział w VI Powiatowym Konkursie Ortograficznym zorganizowanym przez Zespół Szkół w Trzcinicy. I poradziła sobie doskonale zdobywając tytuł wicemistrzyni powiatu kępińskiego! Jak podkreśla p. Monika Jańska – polonistka przygotowująca uczennicę do zmagań ortograficznych – dwukrotny sukces Dominiki (w ubiegłym roku zajęła I miejsce w powiecie) to wynik oczytania, talentu, sumienności i pracy, którą dziewczynka włożyła w przygotowania. Szkoda, że szóstoklasistka opuszcza już mury naszej szkoły, pozostaje nam tylko życzyć jej powodzenia na etapie zmagań gimnazjalnych.
Długo jeszcze Polacy będą przeżywać kanonizację swojego papieża Jana Pawła II. Z tej też okazji 16 maja Kępiński Ośrodek Kultury w ramach realizacji projektu „Kępnianie z pasją” zorganizował koncert wykonaniu chóru „Jutrzenka”, na który wybrało sie kilkoro członków Szkolnego Koła TMZK wraz z opiekunką. Można powiedzieć, że była to prawdziwa „uczta duchowa”. Zaprezentowano widzom montaż słowno muzyczny przedstawiający ważne wydarzenia z życia świętego. Znane i piękne pieśni związane z biografią Ojca Świętego ( np. Barka. Góralu czy ci nie żal, Santa Maria, czy Abba Ojcze ) spowodowały, że trudno było powstrzymać łzy wzruszenia.
***
Bezchmurne niebo, słońce, wysoka temperatura… Grzech nie wykorzystać takiej aury na pobyt na świeżym powietrzu. Najlepiej wyruszyć na rowerowy szlak i połączyć przyjemne z pożytecznym, a więc poznać nieco bliżej atrakcje przyrodniczo – historyczne regionu. 20 maja członkowie SK TMZK oraz kółka przyrodniczego wraz opiekunkami ( paniami: D. Szymczak, M. Woźniak i G. Stawik ) wybrali sie do pobliskich Lasek. Miejscowy proboszcz, ks. Andrzej Grzegorzewicz w iście gawędziarskim stylu przybliżył historię obu kościołów, a na koniec obdarował wszystkich obrazkiem z wizerunkiem Matki Boskiej Laskowskiej. Nie udało się niestety zobaczyć z bliska odrestaurowywanego obecnie pałacu i wejść do parku uznanego za pomnik przyrody. Za to na cmentarzu cykliści mogli podziwiać inną przyrodniczą „perełkę” – około 200 -letnią lipę! Droga powrotna do Kępna przebiegała z pewnymi komplikacjami ( doszło do małej stłuczki ). Wszyscy jednak po przejechaniu około 27 kilometrów szczęśliwie dobrnęli do mety!
***
W bieżącym roku nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w edycji ogólnopolskiej VII Konkursu Wiedzy
o Bohaterach Westerplatte. W etapie rejonowym tego konkursu reprezentowali naszą placówkę następujący uczniowie: Adam Wróbel i Kamila Sołyga z klasy VI b, Katarzyna Ciurys z klasy VI a oraz Adam Wiciejowski
i Paweł Hendrys z klasy V a. Trójka z nich: Katarzyna Ciurys, Paweł Hendrys i Adam Wróbel brali udział
w eliminacjach wojewódzkich, które z powodzeniem przebrnął Paweł Hendrys awansując do etapu ogólnopolskiego, który będzie miał miejsce w Gdańsku.
***
14 maja szóstka naszych uczniów: Zofia Karolak z klasy IV c, Weronika Staszak z klasy V a, Laura Forysiak
i Alicja Orszulak z klasy V c oraz Julia Wolna i Dominik Rogaliński z klasy VI b, wybrała się do Goliny kolo Konina, aby wziąć udział w ostatnim już, wojewódzkim etapie XVIII Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Pobyt tam okazał się bardzo miły i udany. Uczestnicy zostali bardzo gościnnie przyjęci przez gospodarza, otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a najważniejsze, że cztery nasze uczennice wywalczyły tam najwyższe lokaty. Tytuł laureata uzyskały: Alicja Orszulak ( I miejsce ), Weronika Staszak ( III miejsce ), Laura Forysiak ( III miejsce ) i Zofia Karolak ( III miejsce ). Należą się gratulacje z powodu dużej wiedzy na temat naszej „małej Ojczyzny”.
Choć od kanonizacji św. Jana Pawła II minęło już kilka tygodni, nie milkną echa tego wydarzenia. Zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w powiatowym konkursie recytatorskim organizowanym przez Zespół Szkół w Laskach noszący imię naszego wielkiego papieża. Zazwyczaj recytatorzy prezentowali poezję Karola Wojtyły, tym razem uczestnicy recytowali utwory o Janie Pawle II. Jury dostrzegło talent recytatorski uczennicy kl V a Weroniki Staszak i uhonorowało ją wyróżnieniem. Polonistka przygotowująca uczniów p. Monika Jańska wybrała utwór p. Marii Przybylskiej i jak zaznacza nie była to sprawa łatwa, ponieważ w tej chwili niewiele jest jeszcze wartościowej poezji dotyczącej osoby polskiego papieża.
Miło nam poinformować, że dwie uczennice z naszej szkoły zajęły miejsca na podium w konkursie matematycznym o zasięgu powiatowym organizowanym przez SP nr 3 w Kępnie. Weronika Staszak, która zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej i Kasia Ciurys zdobywczyni III miejsca (obie przygotowane przez p. Iwonę Mikoś) musiały rozwiązać 20 zadań zamkniętych i 4 otwarte. Jak mówiły organizatorki konkursu, zadania wymagały niekonwencjonalnego sposobu myślenia, a same potyczki stały na wysokim i wyrównanym poziomie. Dziewczynki poradziły sobie świetnie i pokonały reprezentantów aż z 14 szkół.
Wychowawczyni kl. IV c p. Ewa Olek organizując wycieczkę dla swoich podopiecznych postawiła przede wszystkim na wspaniałą zabawę. Uczniowie odwiedzili Łódź, gdzie m. in. w kręgielni oraz łódzkiej Arenie Laser Games mogli sprawdzić swój spryt, inteligencję, refleks oraz umiejętność analizy sytuacji. Podczas zabawy. Każdy z graczy ubrany był w specjalną kamizelkę, wyposażoną w sensory, które reagowały na strzał – wiązkę laserową. Poruszając się po labiryncie pełnym niespodzianek i pułapek, gracze, wyposażeni w niezbędny sprzęt, starali się zdobyć maksymalną ilość punktów. Niektórzy wybierali bardziej statyczny styl gry, nastawiając się na celność niczym snajper, inni odnajdywali się w roli wojowników kochających dynamikę i ciągłe przebywanie w ogniu walki.
W programie wyjazdu znalazło się również coś dla oczu i ducha. Czwartoklasiści mogli podziwiać przepiękny pałac Poznańskich – łódzkiej rodziny fabrykantów. Niesamowite wnętrza i wyposażenie rezydencji zrobiły na dzieciach duże wrażenie.
Dnia 29.04.2014 r. w naszej szkole odbyło się szkolenie dla rodziców pt.: „Jak komunikować się z dzieckiem, żeby słuchało jak mówimy I mówiło, kiedy słuchamy”. Prelekcję przeprowadził specjalista z Pracowni Profilaktyki Empatia. Podczas spotkania rodzice mieli możliwość zapoznania się z technikami, które pomagają w konstruktywnym komunikowaniu się z dzieckiem.
Dnia 25.04.2014r. odbyły się zajęcia warsztatowe dla kl. V nt. zagrożeń płynących z mediów oraz sposobów reagowania na nie. Spotkania prowadził specjalista z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Kępnie p. Aleksandra Jóźwik- Gruszka
12 maja Blade Twarze z klasy VI d wraz z wychowawcą p. Moniką Jańską i p. Elżbieta Idzikowską ruszyły do Józefowa na podbój Dzikiego Zachodu. Pobyt w Westernlandzie czyli wiosce indiańskiej i XIX w. miasteczku amerykańskim obfitował w atrakcje. Szóstoklasiści poznali historię Indian Ameryki Pn i sami spróbowali traperskiego życia. Uczestnikom wycieczki czas minął na pokonywaniu indiańskiego toru przeszkód, rzucaniu tomahawkiem i podkową, ujarzmianiu bizona, dojeniu dzikich krów, przeciąganiu liny, płukaniu złota, zwiedzaniu tipi, indiańskiego cmentarzyska itp. Uczniowie wrócili pozytywnie zmęczeni szaleństwami i zrelaksowani pobytem na świeżym powietrzu, za to szop pracz i osiołki na co dzień zamieszkujące Westernland, długo nie dojdą do siebie…
10 maja po kilku latach przerwy wróciliśmy do tradycji wspólnego biesiadowania, odbył się w tym dniu piknik rodzinny. Atrakcji było co niemiara i każdy znalazł coś dla siebie: miłośnicy niespodzianek mieli szansę wylosowania ciekawych fantów na loterii; amatorzy rywalizacji sportowej mogli sprawdzić się w przeciąganiu liny, rzutach do kosza, grze w dwa ognie, piłkę nożną i bule czy chodzeniu na szczudłach; smakosze raczyli się grillowaną kiełbaską, watą cukrową, domowymi wypiekami przygotowanymi przez mamy naszych uczniów, wiejskim chlebem ze smalcem i egzotycznym ananasem; osoby, dla których najważniejsze jest zdrowie, szkoliły swoje umiejętności pod okiem ratowników medycznych; wielbiciele estetyki i ekstrawagancji poddawali się malowaniu twarzy; fascynaci tańca, podziwiali występy taneczne uczniów, a utalentowani muzycznie uczniowie, prezentowali swoje umiejętności wokalne przed pierwszą dużą publicznością. Oj działo, się działo. Dzięki wspaniałej pogodzie, wspólnemu zaangażowaniu rodziców, dzieci i pracowników szkoły, udało się stworzyć beztroską i życzliwą atmosferę. Zabawa miała również wymiar materialny, ponieważ dochód z pikniku rodzinnego zostanie przeznaczony na zakup szafek dla uczniów.
Ostatnie 3 dni były na pewno niezapomnianą przygodą dla uczniów klasy VIa, VIb, VIc. Zaraz po długim weekendzie wyjechali wraz z wychowawcami p. Joanną Forysiak, Iwoną Mikoś i p. Zdzisławem Góreckim na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Atrakcji było mnóstwo m. in: zwiedzanie Zamku Królewskiego, Łazienek, stadionu Legii, Powązek, Starówki, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki „Kopernik”, budynku Sejmu RP… Każdy Polak powinien przynajmniej raz w życiu odwiedzić swoją stolicę; 13 lat to odpowiednia pora, by uświadomić uczniom jak ważną rolę odgrywa Warszawa ze swoją tragiczną historią w budowaniu narodowej tożsamości. Atmosferę wyjazdu tworzyły takie chwile jak karmienie wiewiórek w Parku Łazienkowskim czy możliwość pozdrowienia Prezydenta RP p. Bronisława Komorowskiego. Takie wyjazdy to atrakcyjne lekcje historii, patriotyzmu i kultury, choć nie do przecenienia jest również możliwość zintegrowania się z kolegami z klasy.
Wszyscy mamy jeszcze w pamięci kanonizację św. Jana Pawła II. Dla uczczenia tego wydarzenia panie katechetki zaproponowały uczniom klas IV – VI zapoznanie się z listem naszego papieża skierowanym do dzieci. Ojciec Święty napisał go w Roku Rodziny 13 grudnia 1994 roku w Watykanie. List nawiązuje do tajemnicy Świąt Bożego Narodzenia, które są ulubionymi świętami dzieci, dają im najwięcej radości i szczęścia. Jest on podzielony na cztery części: Jezus przychodzi na świat, Jezus przynosi Prawdę, Jezus daje samego siebie, Chwalcie imię Pana. Jego treść miała uświadomić uczniom, że Boże Narodzenie może być każdego dnia – wtedy, gdy darują miłość drugiemu człowiekowi. Dzieci ręcznie przepisały fragmenty listu, z prac uczniów wykonano wystawę, która dopełniła dekorację przygotowaną na dzień kanonizacji wielkiego Polaka.
Wszyscy wiemy, że miłość do książek trzeba rozbudzać od najmłodszych lat, ponieważ na naukę czytania nigdy nie jest za wcześnie. Warto pokazywać dzieciom, że kontakt z literaturą to nie przykry obowiązek, a świetna zabawa! Z tego założenia wyszły również pani bibliotekarka Dorota Sawarzyńska – Korytko i wychowawczyni klasy II c pani Grażyna Dymarczyk włączając się do akcji „Czytam sobie”. Jej celem było pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie jest dobrą zabawą, a nauka czytania może być radosna i ciekawa. Uczniowie klasy IIc wykorzystując pięknie zilustrowane książki, dostosowane do różnych poziomów umiejętności czytelniczych, wysłuchali opowiadań: „Nim przyjdą słonie”, „Maja na tropie jaja”, „Oko w oko z diplodokiem”, „Tajemnica pewnej sąsiadki”, „Psotnice podwórkowe”, których autorami są współcześni polscy pisarze. Młodzi czytelnicy wykonali do nich ilustracje, figurki z masy solnej, zakładki, które utworzyły prawdziwą galerię. W trakcie spotkań z książką uczyli się także piosenek i układali hasła mające zachęcić do czytania. Finałem akcji było nagranie spotu, który miał przekonać oglądających, że warto czytać.
W dniu 3 kwietnia 2014r. odbyło się spotkanie rodziców z uczniami, podczas którego koordynatorki akcji zaprezentowały film dokumentujący działania drugoklasistów w czasie jej trwania. Wszyscy uczestnicy wspólnie wykonali Portret Czytelnika. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało z rąk pani wicedyrektor dyplom potwierdzający uczestnictwo w akcji „Czytam Sobie”.
Uczniom tak spodobały się czytane książki, że nadal czytają kolejne części z tej serii.
Wszyscy złapali bakcyla czytania, bo zgodnie stwierdzili, że CZYTANIE JEST SUPER!
29 kwietnia 2014 roku 22 osobowa grupa uczniów z klas V i VI – członków Szkolnego Koła TMZK pod nadzorem pani Doroty Szymczak wybrała się do siedziby Kępińskiego Ośrodka Kultury. Uczniowie obejrzeli tam wystawę filatelistyczno – numizmatyczną zorganizowaną z okazji Kanonizacji Papieża Jana Pawła II. Oprócz bardzo bogatych zbiorów znaczków, kartek pocztowych, monet i medali szczególne zainteresowanie wzbudziły wśród oglądających zdjęcia przestawiające kępnian podczas spotkań i audiencji z naszym świętym papieżem ( na fotografiach byli m. in.: pani burmistrz – A. Kempa, absolwent naszej szkoły – Z. Chico – Mikołajczak
i nasza przyrodniczka – M. Woźniak ).
Wystawa umożliwiła zwiedzającym ponowne przeżycie doniosłego wydarzenia sprzed dwóch dni, kiedy to nasz wielki Rodak – Ojciec Święty Jan Paweł II został wyniesiony na ołtarze.
Nie od dziś wiadomo, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Uczniowie klasy I b zapewne o starości jeszcze nie myślą, ale już nasiąkają miłością do teatru. 29 kwietnia pierwszoklasiści pod opieką p. Iwony Rubiszewskiej, Iwony Mikoś i Aleksandry Brząkały odwiedzili Wrocławski Teatr Lalek i obejrzeli sztukę „Amelka, bóbr i król na dachu”. Twórcy spektaklu oczarowali młodych widzów przepiękną scenografią i niezwykłą (rockową) muzyką, ale przede wszystkim baśniową opowieścią o wrażliwej dziewczynce. Dzieci poznały historię jak przybrana matka, podstępna Fryga, wysyła Amelkę do Szepczącego Lasu po czarny miód. Podczas niebezpiecznej, pełnej przygód wyprawy sierotka zaprzyjaźnia się z dobrą wróżką Lulejką, poznaje Dojrzałą Gruszkę, Dynię i bardzo tajemniczego Króla.W świecie Amelki rośliny i zwierzęta mówią ludzkim głosem, przepowiednie spełniają się w przewrotny sposób, a bohaterowie często nie są tym, kim się początkowo wydają. Po przedstawieniu pierwszoklasiści poszli na spacer do parku, by ochłonąć i podzielić się z kolegami swoją opinią na temat teatru. Radosny nastrój towarzyszył uczestnikom wycieczki przez cały dzień, a zmęczenie udzieliło się tylko opiekunkom. Z pewnością takie wycieczki się powtórzą, a wtedy będziemy mogli mówić już, że mamy w szkole sporą grupę teatromanów.
Wciąż trwa okres wielkanocny, dlatego warto wspomnieć o tym, jaka miła niespodzianka spotkała dzieci z klasy I b. Otóż tuż przed świętami, pojawił się u pierwszaków… zajączek wielkanocny! Co prawda nikt szaraka na własne oczy nie widział, ale pozostawione ślady nie pozostawiają cienia wątpliwości, co do jego obecności w szkole. Zostawił on pierwszoklasistom, i ich wychowawczyni p. Iwonie Rubiszewskiej, bardzo praktyczny zestaw do pływania w postaci czepka i okularów. Jak to zajączek wielkanocny, wiedział nawet ilu w klasie jest chłopców, a ile dziewczynek, bowiem pływaczki cieszyły się sprzętem różowym, a pływacy – niebieskim. W związku z niespodzianką, lekcja wychowania fizycznego w tym dniu miała niecodzienny charakter – w ramach suchej (sic!) zaprawy przyszli olimpijczycy, ubrani w okulary i czepki, trenowali w sali lustrzanej świetlicy szkolnej. Zdumiewa tylko fakt, iż zajączek obdarował jedynie uczniów z kl. I b, ponieważ jak głosi plotka, odwiedza on tylko grzeczne dzieci, a przecież jak wiadomo, w naszej szkole wszystkie dzieci są grzeczne.
Pierwsze majowe dni kojarzą się nam przede wszystkim z beztroską majówką, grillowaniem i dniami wolnymi od nauki, dlatego też wszyscy uczniowie wzięli udział w niecodziennej lekcji historii, zaprezentowanej podczas akademii poświęconej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Okazji do świętowania nie brakuje: Dzień Pracy, 10 rocznica przystąpienia do Unii Europejskiej, Dzień Flagi Narodowej, kościelne święto Matki Bożej Królowej Polski. Najbardziej doniosłym dniem wydaje się jednak ten, kiedy czcimy ustanowienie Ustawy Rządowej z 3 maja 1791 r. Uczestnicy zgromadzeni na apelu dowiedzieli się dlaczego to święto jest tak ważne i komu zawdzięczamy próbę ratowania kraju. To trudny temat, dlatego panie, które przygotowały akademię p. Joanna Forysiak i p. Ewa Olek sięgnęły do scenek rodzajowych i wykorzystały elementy prezentacji multimedialnej, ale nie zabrakło również klasyki – mogliśmy np. wysłuchać fragmentu „Pana Tadeusza” i pieśni „Witaj majowa jutrzenko” w wykonaniu uczniów grających na gitarach.
24.04. świętowaliśmy mały jubileusz, ponieważ w tym dniu odbył się w naszej szkole już po raz 10 Gminny Turniej Przyrodniczy dla uczniów klas III. Organizatorki pani: Barbara Biegasik, Grażyna Stawik i Iwona Rubiszewska postanowiły połączyć przyrodnicze zmagania z obchodami Światowego Dnia Ziemi obchodzonego w tym roku pod hasłem „Zmieniaj nawyki – nie klimat!”.
W turnieju uczestniczyły trzyosobowe grupy ze szkół w Krążkowach, Hanulina, SP nr 3 w Kępnie, Myjomic, Mikorzyna oraz przedstawiciele „Jedynki” w składzie: Oliwia Kulik, Maja Najdek i Lidia Surgiel. Trzecioklasiści musieli rozwiązać test, diagram i krzyżówkę, wykazać się znajomością ptaków, roślin oraz orientacją na mapie. Na zakończenie dzieci wykonały piękne obrazki piaskowe z wizerunkami zwierząt.
Zdobywcami głównej nagrody zostali młodzi przyrodnicy z Hanulina. Na drugim miejscu znaleźli się uczniowie z naszej szkoły, natomiast z trzeciego miejsca cieszyli się reprezentanci szkoły w Mikorzynie.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Uczniowie z naszej gminy nie tylko mogą się pochwalić wiedzą przyrodniczą, ale również zauważają jak piękna jest przyroda, która ich otacza.
Niedawno pisaliśmy o szkolnej wystawie kartek świątecznych, a już teraz możemy się pochwalić, że siedmioro naszych uczniów zostało nagrodzonych w konkursie pod nazwą „Wielkanocne Tradycje” zorganizowanym przez Bibliotekę Samorządową w Kępnie. Jest to spory sukces, ponieważ na konkurs wpłynęło aż 160 prac. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie i samodzielne wykonanie kartki świątecznej i wielkanocnego stroika. Po najwyższe laury sięgnęło rodzeństwo: Kasia Ciurys z kl. VI a i jej brat Łukasz z kl. I c, którzy w swych kategoriach zajęli pierwsze miejsca. Dostrzeżono również i wyróżniono prace: Natalii Zimoch z kl. I c, Amelii Papiór z kl. II a, Zuzanny Makosch z kl. II c, Nikoli Chylińskiej z kl. III b oraz Nikoli Rak z kl. VI d.
Wydawałoby się, że zbrodnie stalinowskie nie są właściwym tematem do rozważań w szkole podstawowej, jednak uznaliśmy, że warto przybliżyć ten bolesny temat naszym uczniom. Panie uczące języka polskiego i historii zadbały o to, aby historia polskich żołnierzy przedstawiona podczas akademii, wydała się bliska i zrozumiała zarówno widzom jak i uczniom występującym. Poznaliśmy losy jednej z wielu rodzin, których najbliżsi zostali zamordowani w Katyniu, Charkowie czy Miednoje. Wzruszeń dostarczyły nam wspomnienia osieroconej córki, żony żyjącej nadzieją na powrót męża; słowa Jana Pawła II skierowane do Rodzin Katyńskich oraz wspaniała oprawa muzyczna i wizualna. Nawet pogoda postanowiła współpracować z organizatorkami, fundując nam w godzinie rozpoczęcia uroczystości burzę z piorunami, która genialnie wpisała się w atmosferę tego wydarzenia. Podczas uroczystości towarzyszyli nam zaproszeni goście: przedstawiciele UMiG Kępno, dyrektorzy gminnych szkół i przedszkoli, ks. proboszcz parafii pw Świętego Marcina, członkowie organizacji historycznych, delegacje uczniów, rodzice, pracownicy lokalnych mediów.
Wiele mówi się o znaczeniu lekcji wychowania fizycznego, dlatego też nasi nauczyciele tego przedmiotu postanowili przystąpić do programu pod hasłem „WF z klasą”. Jest on realizowany w całej Polsce, bierze w nim udział 1460 szkół na wszystkich etapach edukacyjnych. Celem programu jest zachęcenie uczniów do aktywnego wypoczynku, uatrakcyjnienie lekcji WF, wzbogacenie oferty zajęć o pomysły uczniów. W związku z założeniami tego przedsięwzięcia już 09.04 zostanie przeprowadzona szkolna debata dotycząca rekreacyjnych zajęć sportowych – czyli Sportowy Okrągły Stół. Ponadto w maju odbędzie się Lokalna Akcja Sportowa w czasie zorganizowanego w szkole Pikniku Rodzinnego. Jeśli pogoda będzie nam sprzyjać, uczniowie podczas przerw będą mogli wziąć udział w aerobiku prowadzonym przez grupę sportową. O wszystkich tych wydarzeniach poinformujemy na blogu sportowym, również redagowanym w ramach programu „WF z klasą”.
2 kwietnia to dzień, w którym na całym świecie obchodzi się Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej. Organizowany jest od 1967 roku przez IBBY (Międzynarodową Radę ds Książek dla Młodych). Przypada on w dzień urodzin baśniopisarza H. Ch. Andersena. Organizatorami święta są kolejno kraje członkowskie IBBY. Każdy kraj ustala hasło dnia oraz wykonuje okolicznościowy plakat. W tym roku Dzień Książki Dziecięcej organizuje Irlandia. Aby uczcić to święto, biblioteka szkolna zaproponowała uczniom, by dołączyli do grona barwnych postaci z literatury dziecięcej i dla odmiany, zamiast w mundurku, przyszli dziś do szkoły w strojach swoich ulubionych bohaterów literackich. Propozycji nie trzeba było dwa razy powtarzać; w szkolnych ławkach zasiadły Czerwone Kapturki, Kopciuszki, księżniczki, Śpiące Królewny, Calineczki, Pippi, widziano także Kota w butach i Gandalfa oraz Szalonego Kapelusznika. Nieczęsto mamy okazję wcielić się w postać z ulubionej książki, a więc kto nie zdecydował się na udział w obchodach Dnia Książki Dziecięcej, nich żałuje, bo ominęła go świetna zabawa.
Wielkanoc jest bardzo wiosennym świętem. Kojarzy nam się ze świeżą zielenią gałązek i kolorowymi pisankami. Panie katechetki zadbały również o to, aby wielkanocny nastrój zagościł u nas w szkole i zorganizowały wystawę kartek wielkanocnych. Na szkolnym korytarzu zrobiło się wielobarwnie i wesoło za sprawą, często własnoręcznie, przygotowanych kartek. Ponieważ obecnie zalewa nas fala kurcząt, pisanek, bazi i zajączków, celem ekspozycji było przypomnienie wszystkim, że to święto Zmartwychwstania Pańskiego i dlatego na wystawie pojawiły się przede wszystkim pocztówki o charakterze religijnym.
Tegoroczny sprawdzian szóstoklasistów przypadł w Prima Aprilis, ale 82 piszącym test uczniom raczej nie w głowie były żarty i zabawy. W pewnym sensie był to sprawdzian wyjątkowy, bowiem po raz ostatni pisano go w dotychczasowej formie. Rozwiązywanie 26 zadań głównie z języka polskiego i matematyki przebiegło bez zakłóceń. Teksty polonistyczne dotyczyły wynalezienia telefonu oraz piękna przyrody i jej bogactwa, natomiast zadania matematyczne odwoływały się do codzienności i sprawdzały umiejętność wykorzystywania wiedzy w praktyce. Uczniowie dzieląc się swoimi wrażeniami zaznaczali, że spodziewali się trudniejszych zadań. Czy test był rzeczywiście tak łatwy jak odebrali go uczniowie, okaże się już za dwa miesiące.
Niedawno cieszyliśmy się sukcesami uczniów, którzy zajęli wysokie lokaty w szkolnym konkursie języka angielskiego. Powodów do dumy dostarczyli nam również uczestnicy powiatowego konkursu języka angielskiego Macmillan Primary School Tournament, który odbył się dnia 24 marca w Gimnazjum nr 2 w Kępnie. Zarówno uczniowie w kategorii klas I – III jak i reprezentanci klas starszych dwukrotnie stawali na podium konkursu powiatowego. I miejsce w kategorii klas młodszych zajął Adam Blabuś z kl. III c, natomiast z II miejsca cieszyła się Lidia Surgiel z kl. III a- oboje dzieci przygotowała p. Jolanta Rachel. Z kolei na drugim i trzecim stopniu podium stanęły szóstoklasistki: Julita Gwóźdź z kl. VI a i Zuzanna Bednarek z kl. VI c – przygotowane przez panie: Katarzynę Rabiegę i Małgorzatę Piotrowską.
Tym razem wiosna nie zawiodła i pojawiła się w całej krasie, dzięki czemu mogliśmy ruszyć w barwnym korowodzie przebierańców. Można było w nim dostrzec barwne postacie kojarzone z wiosną m. in. motyle, biedronki, słoneczka, krasnale, a nawet koty, bo jak głosił napis na jednym z transparentów: „Każdy wie – młodzieniec i starzec, nic tak nie cieszy kotów jak marzec”. Młodsi uczniowie wraz z wychowawczyniami bawili się w swoich klasach, natomiast ich starsi koledzy brali udział w szkolnej Familiadzie. Ku zaskoczeniu wielu obserwatorów, jako pierwsza z rywalizacji odpadła drużyna szóstoklasistów, natomiast najlepiej poradzili sobie z pytaniami czwartoklasiści. Nagrody za najlepszą prezentację klasową oraz najpiękniejszy plakat odebrali uczniowie z kl. V b III miejsce, z kl. VI b II miejsce i IV c – I miejsce. Na koniec uroczyście spaliliśmy marzannę, by mieć pewność, że zima już do nas nie wróci.
Choć zima w tym roku u nas nie zagościła, dla wielu dzieci pozostaje ona ulubioną porą roku ze względu na święta Bożego Narodzenia i możliwość wspaniałej zabawy na śniegu. Kilkoro uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Uroki zimy” organizowanym przez Samorządową Bibliotekę Publiczną. Jak się okazało dziecięca wyobraźnia nie ma granic. Uczestnicy konkursu zaprezentowali prace wykonane kredkami, pastą, nitką, materiałem itp. Wśród 153 nadesłanych projektów znalazły się dwie nagrodzone prace autorstwa uczennic SP 1 – Zuzi Karbowiak z kl I, która zajęła II miejsce w swojej kategorii wiekowej oraz Samanty Rabskiej z kl. IV a uhonorowanej III miejscem.
Niedawno informowaliśmy o wyprawie drugoklasistów do wrocławskiego teatru. Pozostali uczniowie również mieli okazję obejrzeć sztukę teatralną tym razem w wykonaniu młodych aktorów ze szkolnego kółka teatralnego. Spektakl „Dziecięcy pokój” zdobył II lokatę w Powiatowych Prezentacjach Teatrów Dzieci i Młodzieży, które odbyły się w 18 III w Kępińskim Ośrodku Kultury. Widzowie podziwiali nie tylko starannie przygotowane stroje, rekwizyty i scenografię, ale przede wszystkim kunszt aktorski członków szkolnego teatru. Sztuka, wybrana przez opiekunki kółka teatralnego, w dowcipny sposób ukazała problemy na co dzień towarzyszące uczniom: pierwszą miłość, kłopoty z rodzeństwem, relacje z rówieśnikami itd.
W czasie kiedy starsi uczniowie brali udział w konkursie języka angielskiego ich młodsi koledzy z klas II b i II c wraz z wychowawczyniami p. M. Urbańską i p. G. Dymarczyk oraz p. Jolantą Polańską – Zimoch relaksowali się we wrocławskim Teatrze Capitol oglądając spektakl „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Uczestnicy wyjazdu wrócili oczarowani przedstawieniem, które mimo iż trwało 2 godz. nie pozwoliło nudzić się ani przez chwilę. Dzieci jeszcze długo będą wspominać przygody Dorotki, Blaszanego Drwala, Strachliwego Lwa czy Stracha na Wróble. Jak zauważyły organizatorki wycieczki, drugoklasiści mogliby służyć za wzór kulturalnego zachowania się podczas podróży i oglądania spektaklu. Taka postawa uczniów na pewno mobilizuje do częstszego organizowania tego typu wyjazdów.
Wszyscy wiemy jak ważną umiejętnością jest posługiwanie się językiem obcym. Taką wiedzę mają również nasi uczniowie, którzy licznie wzięli udział w Szkolnym Konkursie Języka Angielskiego przygotowanym przez nauczycielki tego przedmiotu. W dniu 12 III dzieci z klas III – VI zmierzyły się z kilkunastoma zadaniami zawartymi w teście. Na podium stanęli:
W kategorii klas III:
I m. – Adam Blabuś kl. III c
II m. – Lidia Surgiel kl. III a
III m. – Jakub Mazurkiewicz kl. III b
W kategorii klas IV:
I m. – Kaja Nikolas kl. IV c
II m. – Apolonia Wiatrak kl. IV c
III m. – Rozalia Urbańska kl. IV c
W kategorii klas V:
I m. – Laura Forysiak kl. V c
II m. – Weronika Staszak kl. V a
III m. – Mateusz Bęś kl. V b
W kategorii klas VI:
I m. – ex aequo: Julita Gwóźdź kl. VI a i Julia Wolna kl. VI b
II m. – Zuzanna Bednarek kl. VI c
III m. – ex aequo: Julia Kozica kl. VI c i Zuzanna Stankowiak kl. VI c
4 marca odbył się szkolny konkurs dla klas IV – VI pod nazwą „Co wiem o krajach Unii Europejskiej?”. Klasy reprezentowały drużyny trzyosobowe. Celem konkursu było propagowanie wiedzy o Unii Europejskiej i integracji europejskiej wśród uczniów. Zagadnienie konkursowe dotyczyły geografii krajów UE, a w szczególności znajomości stolic, głównych rzek, jezior, krajów sąsiedzkich, pasm górskich, flag.
Największą wiedzą wykazały się drużyny z klas: Vb – I miejsce, Vc – II miejsce, Va – III miejsce. Jak widać piątoklasiści okazali się bezkonkurencyjni.
Karnawałowa gorączka sobotniego popołudnia nie ominęła również naszej szkoły. Mimo mrozu, znaleźli się miłośnicy zabawy na parkiecie, którzy w dwóch grupach wiekowych bawili się w rytmie tegorocznych przebojów. Hity m. in. „My Słowianie” Donatana i Cleo oraz „Balkanica” zespołu Piersi oraz piosenki One Direction przygotowane przez naszego absolwenta Miłosza Mrugałę, rozgrzały wszystkich uczniów. Poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców pozwalał uzupełnić zapasy energii straconej w tańcu i ukoić pragnienie. W trakcie zabawy mogliśmy też podziwiać występy grupy tanecznej prowadzonej przez p. Marzenę Rogalińską.
W piątek 24 stycznia, korzystając z zaproszenia uczniów biorących udział w projekcie „e-Szkoła Dziecięca Cyfrowa Encyklopedia Wielkopolan, odwiedziła naszą szkołę Gosia Baczyńska – projektantka mody. Pani Małgosia jest naszą absolwentką. W ramach projektu uczniowie będą tworzyć jej biogram będący częścią w/w encyklopedii. Znana projektantka udzieliła nam wywiadu. Mieliśmy okazję zrobić sobie z nią pamiątkowe zdjęcie. Możecie zobaczyć je z „Galerii zdjęć”. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Zapamiętamy je na długo.
Już po raz 13 odbył się w naszej szkole konkurs mitologiczny dla piątoklasistów. Trzyosobowe grupy wyłonione w eliminacjach klasowych popisywały się swoją wiedzą z zakresu mitologii greckiej oraz historii kultury i sztuki antycznej Grecji. Uczniowie wykorzystywali wiadomości zdobyte na języku polskim, historii i plastyce. Organizatorki konkursu p. Joanna Forysiak i p. Monika Jańska korzystając z multimediów zadbały o jego atrakcyjną formę. Największymi znawcami mitologii okazali się uczniowie z kl. V c: Laura Forysiak, Oliwia Maras i Bartek Rabiega, którzy o jeden punkt wyprzedzili drużynę kl. V a.
Miło nam poinformować, że dwie nasze szóstoklasistki uczennica p. Mirosławy Woźniak: Dominika Gruszka z kl. VI d i uczennica p. Grażyny Stawik: Julita Gwóźdź z kl. VI a awansowały do wojewódzkiego etapu konkursu przyrodniczego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu, natomiast uczennica klasy VI a Katarzyna Ciurys prowadzona przez p. Iwonę Mikoś awansowała do wojewódzkiego etapu konkursu matematycznego. Jeśli dziewczyny zostaną laureatkami konkursów mogą liczyć na zwolnienie z obowiązku pisania sprawdzianu szóstoklasisty w kwietniu. Gra jest więc warta świeczki, dlatego mocno trzymamy za nie kciuki.
W tym roku szkolnym już po raz czwarty zorganizowano w Kaliszu Międzyszkolny Konkurs Dziennikarski, którego temat brzmiał: „Bohaterowie na co dzień – pomagają, tworzą, pracują dla wspólnego dobra, ludzie z pasją i talentem”. Na konkurs ten z naszej szkoły wysłana została jedna praca pod tytułem „Wystarczy chcieć – rozmowa z panią Patrycją Karwan – Makosch”, której autorką była uczennica z klasy VI a – Julita Gwóźdź. W grudniu 2013 roku zostały ogłoszone wyniki konkursu i okazało się, że nasza uczennica uzyskała wyróżnienie
Przez prawie cały miesiąc grudzień 2013 roku w naszej szkole był wyczuwany nastrój zbliżających się świąt, a to m.in. za sprawą różnych konkursów zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski. Całe zespoły klasowe rywalizowały w dwóch dziedzinach: na najciekawsze przebranie klasy w duchu mikołajkowo – świątecznym ( zaprezentowane w dniu 6 grudnia ) oraz na najpiękniejsze „wypełnienie” bombki choinkowej, która zawisła na drzwiach sali lekcyjnej i stanowiła element dekoracyjny szkolnych korytarzy. Wyniki obu tych konkurencji zostały zsumowane i w ten sposób wyłoniono zwycięzców. W grupie klas młodszych najlepsze okazały się : klasa II a, III b i III c. Wśród klas starszych zwyciężyła klasa IV c, a kolejne miejsca zajęły: klasa VI a i IV b.
Drugi z konkursów był indywidualny. Zadaniem uczestnika było wykonanie kartki świątecznej. Poziom i rozmiary rywalizacji przerosły oczekiwania organizatorów. Jury miało bardzo trudne zadanie, bowiem spośród ogromu przepięknych prac musiało wybrać te naj… naj… najciekawsze. Z klas I – III nagrodzeni zostali następujący uczniowie: Fabian Nadia
(I a), Gwóźdź Magdalena (I b), Wróbel Wiktor (I b), Olejnik Karolina (I c), Lepka Maciej (II a), Kucharzak Kamila (II a), Wiśniowska Zuzanna (II c), Poziemba Kacper
(III b), Kuchciak Andżelika (III c) i Adaszyński Paweł. W grupie klas IV – VI nagrody otrzymali: Rabska Samanta (IV a), Feja Wiktoria (IV b), Gwóźdź Marek (IV c), Gierak Martyna (IV c), Dobień Eryk (IV c), Forysiak Laura (V c), Gwóźdź Julita (VI a), Rogaliński Dominik (VI b), Sikora Weronika (VI b) i Stankowiak Zuzanna (VI c). Najpiękniejsze kartki autorstwa naszych uczniów w formie upominku otrzymali pracownicy
i emeryci podczas spotkania opłatkowego.
Zwycięzcy w obu konkursach otrzymali dyplomy lub symboliczne upominki.
Choć aura wskazuje na wczesną wiosnę, my doskonale wiemy, że nadchodzi czas wigilii, kolędowania i jasełek. Zaprosiliśmy do wspólnego przeżywania magii świąt Bożego Narodzenia wszystkich obecnych i emerytowanych pracowników szkoły oraz uczniów i ich rodziców. W dniach 18 i 20. 12 członkowie kółka teatralnego zaprezentowali przepiękne przedstawienie jasełkowe. Przez godzinę uczestniczyliśmy w teatrze wzruszeń, radości, śmiechu i zabawy. Komiczna galeryjka postaci tych z piekła rodem jak i tych z niebieskich wyżyn pokazała kulisy walki dobra ze złem, a chór okrasił całość nastrojowymi pastorałkami.
Pracownicy szkoły mieli okazję, by połamać się opłatkiem podczas wigilii zorganizowanej dla nich w restauracji „Kamiński a zdrowie”. Uczniowie wraz z wychowawcami kolędowali wspólnie w swoich salach podczas klasowych spotkań wigilijnych. Jaka szkoda, że Boże Narodzenie jest tylko raz roku….
W grudniu przedstawiciele Szkolnego Koła Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej dwukrotnie mieli okazję wzbogacić swą wiedzę dotyczącą ”malej Ojczyzny”. Uczestniczyli wraz z opiekunką – p. D. Szymczak w IV Spotkaniu „Na Styku Kultur, Religii i Czasów”. zorganizowanym przez Stowarzyszenie Socjum Kępno i Okolice. Tematyka spotkania dotyczyła historii i ciekawej, a mało znanej kultury Romów. Była nawet okazja by posłuchać koncertu J. Merszteina – czołowego barda muzyki romskiej. Była to świetna lekcja tolerancji – wszak Cyganie stanowią przecież po dzień dzisiejszy pewną cząstkę naszej kępińskiej społeczności.
Druga okazja to uczestnictwo w XI Dniu Regionalisty zorganizowanym przez TMZK. Jeden z prelegentów przybliżył postać Edwarda Polanowskiego – ciekawego, przedwcześnie zmarłego kępnianina, można powiedzieć „człowieka renesansu” zasłużonego również dla Kalisza i Częstochowy. Druga część dotyczyła pobliskiej Słupi pod Kępnem. Ciekawe historie, ciekawi ludzie…warto coś o tym wiedzieć
Grudzień to miesiąc, który kojarzy się przede wszystkim ze świętym Mikołajem i Bożym Narodzeniem. Nic więc dziwnego, że i naszej szkole niemal od początku tego miesiąca wyczuwa się atmosferę nadchodzących świąt. Postarał się o to Samorząd Uczniowski, który nie tylko zadbał o wystrój szkoły, ale również zorganizował kilka konkursów o tematyce mikołajkowo – świątecznej. Jeden z nich dotyczył najciekawszego przebrania się klasy
w dniu 6 grudnia. Tego dnia nie było widać w szkole typowego niebieskiego koloru mundurków, a przeważała barwa czerwona, bowiem większość uczniów ucharakteryzowała się na św. Mikołaja. Były też świerkowe choinki, pudełka z prezentami lub zaprezentowana sceneria narodzin Jezusa ( aniołki, żłobek, pasterze… ).
Samorząd Uczniowski zorganizował też wizytę Mikołaja w młodszych klasach – grzeczne dzieci mogły liczyć na ”cukierkowy upominek”. Nie odwiedził on jednak uczniów klas starszych – oni przecież już nie wierzą w świętego Mikołaja! A szkoda…
Zbliża się podsumowanie projektu „Naprzeciw równości”, który realizowany jest w naszej szkole od 20. 09 do końca grudnia 2013 r. Jego głównym celem jest stworzenie bezpiecznego i przyjaznego środowiska dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz umożliwienie im zaistnienia w pozytywny sposób w społeczności szkolnej. W ramach projektu realizujemy:
– lekcje wychowawcze na temat radzenia sobie z własną i cudzą odmiennością,
– lekcje profilaktyczne z udziałem zaproszonych gości: nauczycielami ze szkoły specjalnej, psychologiem,
– warsztaty dla uczniów z kl. IV – VI w oddziale specjalnym Przedszkola Kochających Serc,
– zajęcia w zakładzie fotograficznym dla uczniów kółka fotograficznego. Uczniowie na podsumowanie działań z pomocą koordynatorek projektu p. Aleksandry Brząkały i p. Katarzyny Rabiegi, wykonają prezentację multimedialną, którą zaprezentują innym dzieciom.
Jednym z przedsięwzięć związanych z projektem było ogłoszenie konkursu plastycznego pod hasłem „Jak wspierać osoby sprawne inaczej?” Uczniowie z wszystkich klas wyeksponowali swoje prace na wystawie pokonkursowej. Znalazły się tam dzieła wykonane najróżniejszymi, często bardzo pracochłonnymi technikami. Spośród wielu zaprezentowanych rysunków i plakatów jury doceniło szczególnie prace dzieci:
W kategorii kl. I: (wszyscy nagrodzeni chodzą do kl. I B)
Magdaleny Gwóźdź – I miejsce
Błażeja Kwiatka – II miejsce
Oskara Stężały – III miejsce
W kategorii kl. II (wszyscy nagrodzeni chodzą do kl. II c)
Agaty Nowickiej – I miejsce
Oliwii Stępin – II miejsce
Honoraty Kaczor – III miejsce
W kategorii kl. III
Adama Blabusia – I miejsce kl. III c
Jagody Kaczor z kl. III b i Szymona Hendrysa z kl. III c – II miejsce
Szymona Potarzyckiego z kl. III c – III miejsce
Wyróżniono także pracę Lidii Surgiel z kl. III a
Stowarzyszenie „Socjum Kępno i Okolice”, z którym współpracujemy, ogłosiło konkurs plastyczny pod hasłem :”Cyganeczka daleko wędruje po lesie”. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwym zadaniem, ponieważ nadesłano ponad 250 prac z różnych szkół naszego powiatu. Jednym z najważniejszych kryteriów oceny była samodzielność wykonania oraz estetyka prac. Miło nam poinformować, że wśród tylu prac , wyłoniono i nagrodzono naszych uczniów. Najwięcej powodów do radości mieli: Martyna Marciniak z kl. VI b – I miejsce, Oliwia Burnecka z kl. V a – II miejsce oraz Wiktor Polewski i Hania Najdek z kl. IV b – wyróżnieni
Temat ekologii nieustannie pojawia się w naszej szkole. 10.12.2013 r. odbył się gminny etap Konkursu Wiedzy Ekologicznej dla klas I – VI. Celem konkursu, w którym wzięło udział 74 uczniów, było pogłębienie wiedzy dotyczącej ekologii i ochrony środowiska oraz promocja właściwego postępowania z odpadami. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w dniu 19.12 przez organizatora czyli Zakład Zagospodarowania Odpadami w Olszowie. Trzymamy kciuki za uczestników z naszej szkoły.
Już od 5 lat polonistka z naszej szkoły p. Joanna Forysiak organizuje gminny konkurs dla młodych poetów pod hasłem „Poezja – kryształ wyobraźni”. Na tegoroczną edycję nadesłano 45 prac ze szkół podstawowych w Olszowie, Krążkowach, Kierznie i Kępnie. Każdy z uczestników przygotował dwa wiersze. Jury w składzie przew. p. Henryka Łuźniak, p. Monika Jańska, p. Paulina Pacyna – Dawid i p. Karina Zalesińska po zapoznaniu się z utworami podjęło decyzję o nagrodzeniu następujących osób: Doroty Kulczyckiej z SP nr 3 w Kępnie – I miejsce, Jakuba Bronikowskiego z SP nr 1 w Kępnie – II miejsce, Huberta Czworowskiego ze SP w Olszowie – III miejsce oraz wyróżniono wiersz Natalii Szczerbuk ze SP w Krążkowach. Cieszy nas, że dzięki konkursowi zorganizowanemu w naszej szkole możemy odkrywać i promować dzieci o dużej wrażliwości, które właśnie w poezji odnalazły sposób na wyrażenie siebie.
Wszyscy wiemy jak ważna jest znajomość języków obcych, niestety przekonujemy się o tym najczęściej kiedy bezskutecznie próbujemy porozumieć się z obcokrajowcami. Takich problemów nie mają uczniowie z klas V i VI, którzy 5. 12. 2013 r.licznie wzięli udział w konkursie wiedzy o Wielkiej Brytanii. Każdą klasę reprezentowała 3 osobowa drużyna, która rozwiązywała test dotyczący znajomości kultury, rodziny królewskiej, atrakcji turystycznych i zwyczajów tego kraju. Osobami, które na pewno poradzą sobie spędzając wakacje w Anglii są uczniowie kl. V b, którzy zajęli I miejsce: Aleksandra Polak, Mateusz Bęś i Błażej Dobień, dobrze poradzili sobie również Zuzanna Bednarek, Julia Kozica i Zuzanna Stankowiak z kl. VI c zajmując II lokatę. Trzecie miejsce na podium przypadło dzieciom z kl. V a – Oliwii Burneckiej, Weronice Staszak i Bartłomiejowi Czarczyńskiemu.
W dniu 2 grudnia został przeprowadzony etap szkolny XVIII Konkursu Wiedzy
o Wielkopolsce w trzech kategoriach wiekowych. Łącznie wzięło w nim udział 31 uczniów.
Do etapu powiatowego zakwalifikowały się następujące osoby:
z klas IV:
- Zofia Karolak z klas IV c
- Marek Gwóźdź z klasy IV c
z klas V:
- Weronika Staszak z klasy V a
- Laura Forysiak z klasy V c
- Alicja Orszulak z klasy V c
z klas VI:
- Julia Wolna z klasy VI b
- Martyna Wrzalska z klasy VI d
- Dominik Rogaliński z klasy VI b
Zwycięzcom gratulujemy.
Czwartek 28 listopada był kolejnym dniem zmagań konkursowych. Odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Przystąpiło do niego 29 uczniów z klas piątych i szóstych. Aby zakwalifikować się do kolejnego etapu konkursu należało uzyskać 75% możliwych do zdobycia punktów. Najlepsze wyniki uzyskali: Katarzyna Ciurys z klasy VI a, Jacek Machowicz z klasy VI c, Weronika Staszak z klasy V a i Laura Forysiak z klasy V c. Uczniowie Ci będą reprezentować naszą szkołę w etapie rejonowym tego konkursu w styczniu 2014 r. Gratulujemy i życzymy powodzenia.
Koniec listopada zawsze kojarzy się z andrzejkami. Z tej okazji opiekunki samorządu uczniowskiego zorganizowały dyskotekę. Zaproszeni zostali uczniowie, którzy chcą i potrafią się wspólnie bawić. Okazało się, że w naszej szkole jest ich sporo, bowiem frekwencja dopisała i jeszcze następnego dnia słychać było na szkolnych korytarzach wspomnienia z poprzedniego wieczoru. Kluczem do sukcesu była świetnie dobrana muzyka, a zadbali o to chłopcy z sekcji radiofonicznej, którzy przygotowali największe taneczne hity ostatnich miesięcy. Po zabawie zarówno uczniowie jak i nauczyciele przyznali, że popołudniowe spotkanie we wspólnym gronie nie było czasem straconym – niech żałują ci, którzy w tym czasie tkwili przed komputerami.
To już tradycja w naszej szkole, że w listopadzie nauczyciele wychowania fizycznego organizują wyjazd do parku wodnego. Tym razem grupa 45 uczniów wraz z p. Anną Juszczak, p. Emilią Ziółkowską i p. Zdzisławem Góreckim odwiedziła aquapark w Tarnowskich Górach. Pływanie to jedna z przyjemniejszych form aktywności fizycznej, zwłaszcza jeśli wolny czas można spędzić w gronie kolegów. Pobyt w parku wodnym miał na celu pokazanie, że sport może być atrakcyjny, że zabawa w wodzie świetnie wpływa na stan mięśni i sylwetkę. Dzieci ochoczo korzystały ze zjeżdżalni, biczów wodnych czy jacuzzi. Szkoda, że takie lekcje wychowania fizycznego nie mogą odbywać się codziennie.
Z dnia na dzień zmrok zapada coraz wcześniej, szarówka rankiem i wieczorem stwarza niebezpieczeństwo dla pieszych, dlatego też p. Sylwia Kuboszek przygotowała konkurs plastyczny pod hasłem „Bądź widoczny na drodze”. Celem konkursu było pogłębienie świadomości bezpieczeństwa na drodze oraz uświadomienia uczniom konieczności noszenia elementów odblaskowych. Spośród uczniów klas I – VI 26 osób zdecydowało się na zaprojektowanie i wykonanie pracy promującej bezpieczne zachowania na drodze. W kategorii klas młodszych I miejsce zajęła Oliwia Kulik z kl. III a, II miejsce przypadło Bartkowi Brunszowi z kl. I a, a III miejsce ex aequo zajęły dziewczynki z kl. I c Kamila Lempert i Wiktoria Kryszewska. W kategorii klas starszych nagrodzono pracę Wiktora Polewskiego z kl. IV b.
Aby upamiętnić pontyfikat Jana Pawła II panie katechetki ogłosiły konkurs plastyczny pod hasłem: „Jan Paweł II w oczach dzieci”. Uczniowie wszystkich klas bardzo chętnie wykonali portrety polskiego papieża oraz zilustrowali najdonioślejsze i najbardziej wzruszające chwile jego długiego pontyfikatu. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu dzieci tym tematem, na szkolnym korytarzu pojawiło się wiele pięknych prac wykonanych najróżnorodniejszymi technikami. Projektów, plakatów i portretów było tak dużo, że jury miało problem, którego z autorów nagrodzić, stąd spora liczba wyróżnień przyznanych w klasach młodszych. Ostatecznie nagrodzono następujące osoby:
I miejsce – Zuzia Kukulska II c; II miejsce – Oliwia Kulik III a; III miejsce – Kamila Kucharzak III a;
wyróżnienia: Agnieszka Adamska IIa; Zosia Berska IIb; Kinga Borusiewicz IIIa; Weronika Lorenc IIa; Maja Majewska I a; Maksymilian Peliński I b; Agata Połomska III a;
W kategorii klas IV – VI:
I miejsce – Martyna Marciniak VIb; II miejsce – Martyna Wrzalska VId; III miejsce – Zuzia Leszczyna VIc
Jak co roku panie katechetki p. Jolanta Polańska – Zimoch i p. Elżbieta Idzikowska zorganizowały recytatorski konkurs poezji religijnej „Jak paciorki różańca” przeznaczony dla uczniów klas II i III. Uczestniczyło w nim 25 młodych recytatorów. Wśród repertuaru dominowały wiersze ks. Jana Twardowskiego. Spośród tak licznej grupy uczestników niełatwo było wybrać trójkę najlepszych. Ostatecznie jury uhonorowało trzy dziewczynki: Oliwię Stempin z kl IIc Magdalenę Skibę z kl. IIIc i Maję Najdek z kl. III a.
23.11.2013r. nasz chór brał udział w XIX Święcie Pieśni. Tym razem 8 chórów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych spotkało się w Kaliszu, w Szkole Podstawowej nr 14. Ta wspaniała impreza, której co roku organizatorem jest inna szkoła regionu południowej Wielkopolski, jest doskonałą okazją do zaprezentowania repertuaru chóralnego. Są to nie tylko kompozycje a cappella, często też można usłyszeć piosenki szkolne, harcerskie i turystyczne, a w wykonaniu chórów szkół gimnazjalnych czy ponadgimnazjalnych nawet poezję śpiewaną i znane „hity” muzyki rozrywkowej. Na takich spotkaniach niektóre utwory wykonywane są z towarzyszeniem instrumentów, a nawet występują zespoły czysto instrumentalne, np. zespół fletów prostych, który zaprezentował muzykę dawną. W sumie wystąpiło 8 zespołów. Chór naszej szkoły zaśpiewał: „Lato z ptakami odchodzi”, „Kołysz nas ziemio” i utwór „A my na szlaku” z towarzyszeniem bum bum rurek, co było swego rodzaju innowacją i wzbudziło duże zainteresowanie. Każda prezentująca się grupa otrzymała pamiątkowy dyplom i torbę słodkości. A na koniec wszystkie połączone chóry wspólnie wykonaly piosenkę pt. „Kocham Cię, Polsko”. Jest to zawsze najbardziej wzruszająca chwila całego koncertu. Prezentacje chórów nie miały charakteru konkursu, więc repertuar wykonywany był bez stresu. W czasie przerwy, kiedy dyrygenci udali się na konferencję metodyczną, wszyscy chórzyści mogli spędzić czas zwiedzając tamtejszą szkołę, czy bawiąc się na dyskotece. Można było też posilić się pysznościami ze szkolnego sklepiku. Dla wszystkich dzieci cała impreza była niesamowitym przeżyciem, a zwłaszcza dla tych, którzy uczestniczyli w niej pierwszy raz!
Koniec listopada, pierwszy śnieg za nami, plucha i mroźny wiatr za oknem, a u nas przytulnie jak nigdy! Sprawiły to misie, które za sprawą swych właścicieli z klas I – III, opanowały szkołę. Światowy Dzień Pluszowego Misia to okazja, by przypomnieć sobie słynnych bohaterów towarzyszących każdemu dziecku: Puchatka, Uszatka, Coralgola, Paddingtona, oraz by pochwalić się kolegom swoim ukochanym pluszakiem (który, powiedzmy sobie szczerze, jest kimś więcej niż tylko maskotką). Uczniowie dokładnie zgłębili temat obecności misiów w ich kilkuletnim życiu: oglądali kreskówki, czytali wraz z panią bibliotekarką fragmenty „Misia Uszatka”, podziwiali wystawę książek przygotowanych na ten dzień. Szkoda, że takie sympatyczne chwilę maja miejsce tylko raz w roku…
Druga połowa listopada obfituje w konkursy szkolne i pozaszkolne. W dniu 21. 11 uczniowie klas 6 wzięli udział w szkolnym etapie Wojewódzkiego Konkurs Przyrodniczego. W konkursie wzięły udział 23 osoby, zaś do etapu rejonowego zakwalifikowali się następujący uczniowie: z kl. VI a – Julita Gwóźdź i Kamila Adamska, z kl. VI b – Julia Wolna i Weronika Sikora, z kl. VI c Tomasz Schimrosczyk, z kl. VI d Dominika Gruszka i Martyna Wrzalska.
Gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za powodzenie w dalszych zmaganiach.
Miło nam poinformować, że nasza uczennica z kl. IV c Zosia Karolak zajęła III miejsce w powiatowym Konkursie Recytatorskim im. Marii z Fredrów Szembekowej, organizowany corocznie przez Urząd Gminy w Łęce Opatowskiej. Sukces czwartoklasistki jest o tyle duży, że pokonała ona 10 konkurentów i ustąpiła miejsca na podium jedynie uczennicom klas 6. Jury zwróciło uwagę nie tylko na piękną recytację, ale również na oryginalny repertuar. Recytatorka przedstawiła wiersz autorstwa swojej babci p. Jadwigi Miesiąc „Ziemia mojego dzieciństwa” oraz liryk Tomasza Nowaczyka „Pająk”. O dobór utworów i przygotowanie Zosi zadbała p. Dorota Semba.
W środę 20. 11 kilkunastu uczniów klas IV wzięło udział w specjalnie dla nich organizowanym konkursie ortograficznym. Organizatorki konkursu – p. Monika Jańska i p. Dorota Semba zadbały o to, by dyktando nie tylko sprawdzało wiedzę z zakresu ortografii, lecz także by miało charakter dydaktyczny. Czwartoklasiści głowiąc się nad pisownią wyrazów, poznawali jednocześnie zwyczaje i tradycje związane z uroczystościami rodzinnymi w innych krajach. Z trudnym tekstem najlepiej poradziły sobie dziewczynki: Weronika Sołtysik z kl. IV b (I miejsce), Apolonia Wiatrak z kl. IV c (II miejsce) i Katarzyna Sitek z kl. IV a (III miejsce). Gratulujemy!
W tym roku Szkoła Podstawowa w Myjomicach obchodziła jubileusz 5-lecia nadania imienia. Nie pisalibyśmy o tym, gdyby nie fakt, że nasza uczennica z kl. VI d Martyna Wrzalska zajęła I miejsce w zorganizowanym na tę uroczystość konkursie poetyckim. Martynka, która swoje wiersze publikuje również w gazetce szkolnej, napisała utwór pt. „Powstańcy”. Opiekunka laureatki p. Monika Jańska podkreśla dużą dojrzałość i wrażliwość uczennicy. Dowodem tego jest fakt, że nie po raz pierwszy Martyna uzyskała wysoką lokatę w konkursie promującym młodych poetów. Cieszymy się, że wśród naszych uczniów są dzieci, które mają odwagę w poprzez pryzmat własnych uczuć, przedstawiać swój sposób postrzegania rzeczywistości.
Ruszyła Góra Grosza! Na to hasło uczniowie zawsze chętnie sięgają do swych skarbonek, kieszeni i portfeli, i dzielą się uzbieranymi „miedziakami”. Cel akcji charytatywnej to pomoc dzieciom z rodzinnych domów dziecka. Do 6. 12 będzie można wrzucać swoje drobne oszczędności do puszek przygotowanych przez opiekunki RSU. Członkowie samorządu będą kilka razy w tygodniu odwiedzać klasy, więc nawet zapominalscy mają szansę na zrehabilitowanie się i dorzucenie paru monet do usypanej przez całą Polskę góry grosza. W przypadku tej akcji jak rzadko kiedy sprawdza się powiedzenie „ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”.
Dnia 14.11.2013 miała miejsce w naszej szkole wyjątkowa uroczystość. Opiekunki kółka teatralnego p. Joanna Forysiak i p. Ewa Olek oraz p. Anna Juszczak przygotowały piękną wieczornicę poświęconą osobie bł. Jana Pawła II. Dorośli doskonale pamiętają pontyfikat polskiego papieża, jednak dla uczniów szkoły podstawowej jest On już postacią historyczną. Wszyscy zgromadzeni mogli jeszcze raz wsłuchać się we fragmenty homilii Jana Pawła II, przypomnieć sobie Jego utwory poetyckie, obejrzeć znane i mniej znane fotografie z życia błogosławionego, podziwiać talenty aktorskie członków kółka teatralnego oraz posłuchać pięknych pieśni wykonanych przez chór szkolny. Wśród zaproszonych gości znaleźli się pani burmistrz Aniela Kempa, wiceburmistrz p. Andrzej Tyra, ksiądz kanonik Krzysztof Nawrocki oraz rodzicie uczniów. Pani burmistrz podzieliła się z nami swoimi osobistymi doświadczeniami ze spotkania z Janem Pawłem II, natomiast ksiądz kanonik apelował o to, by słuchać słów papieża i budować na nich swe życie. Na zakończenie wszyscy uczestniczący w wieczornicy odśpiewali ulubioną pieśń naszego papieża – „Barkę”.
Coraz częstsze wyjazdy do fabryki bombek zwiastują powoli nadchodzący okres bożonarodzeniowy. Po uczniach kl II a, na wycieczkę do Krośnic wybrali się trzecioklasiści wraz z wychowawczyniami p. K. Chocaj, p. K. Grabny oraz p. J. Polańską – Zimoch. Na oczach dzieci powstawały szklane ozdoby o przeróżnych kształtach. Uczniowie najpierw z podziwem przyglądali się pracy fachowców, następnie sami mogli zaprojektować i wykonać bombkę wg własnego pomysłu. Oprócz tych wyjątkowych rękodzieł, przywieźli do domów niepowtarzalne bombki z wypisanym własnym imieniem. Po takiej wyprawie z pewnością nasi uczniowie inaczej będą spoglądać na przystrojone świąteczne drzewka i stroiki.
12 listopada 2013 roku wszystkie dziewczęta z klas VI uczestniczyły w spotkaniu z panią Katarzyna Odrowską – edukatorką z Poznania, która prowadziła godzinne zajęcia pod hasłem „Między nami kobietkami”. Dziewczynki miały szansę pogłębić swoją wiedzę na temat dojrzewania oraz rozwiać wszelkie wątpliwości i niepokoje związane z tym trudnym okresem w życiu młodego człowieka. Nie tylko tematyka spotkania okazała się ciekawa, ale również sposób prowadzenia zajęć był bardzo atrakcyjny, a wręczone na koniec „upominki” były miłym ich zakończeniem i z pewnością okażą się przydatne dziewczętom będącym na progu kobiecości.
Wielu uczniów cieszy się z dodatkowego świątecznego wolnego dnia, jednak nie wszyscy wiedzą co świętują. Z pewnością nie można tego powiedzieć o dzieciach z „Jedynki”, bowiem wszyscy: od pierwszaków po szóstoklasistów wykazali się godną podziwu dojrzałością i kulturą uczestnicząc w uroczystej akademii z okazji 95 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Panie, które przygotowały apel – p. M. Jańska, p.A. Juszczak i p. E. Olek zadbały o to, by sposób przedstawienia burzliwych dziejów rozbiorów i powstań był jak najbardziej zrozumiały dla uczniów. Dzieci w skupieniu słuchały opowiadania Białego Orła o losach Polski, mogły wsłuchać się w wiejący wiatr historii, triumfalne dzwony obwieszczające nadejście upragnionej wolności czy obejrzeć walkę trzech zaborców. Uczniom towarzyszyła ciekawość, natomiast nauczycielom wzruszenie i duma z pięknej postawy wychowanków. Dodatkowo dzieci z kl. II c podkreśliły swoje zaangażowanie w listopadowe święto, przypinając do galowego stroju biało-czerwone kotyliony.
W poniedziałek 28 października 2013 rozstrzygnięty został konkurs organizowany przez SKO dla klas I- III „Moja skarbonka”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło bowiem 79 prac wykonanych przestrzennie oraz 4 prace plastyczne. Komisja w składzie: p. Anna Juszczak i p. Dorota Sawarzyńska – Korytko miała nie lada problem z wyłonieniem najładniejszych prac. Ostatecznie zwycięzcami zostali:
w kategorii klas I – I miejsce – Łukasz Ciurys kl. I c; II miejsce -Julia Boroń kl. I a; III miejsce – Marcelina Wiśniewska kl. I c; wyróżnienia zdobyli: Kamila Lempert kl. I c i Wiktoria Kryszewska z kl. I c.
w kategorii klas II – I miejsce – Julia Rataj kl. II b; II miejsce – Zosia Berska kl. II b; III miejsce – Julia Czworowska kl. II b; Wyróżnienia zdobyli: Kamila Kucharzak kl. II a; Amelia Piotrowska kl. II a; Zuzanna Kukulska kl. II c; Zuzanna Makosch kl. II c.
w kategorii klas III – I miejsce – Dawid Kałużny kl. III c; Julia Wiśniewska kl. III b; Aleksandra Bobryk kl. III a; wyróżnienia zdobyli: Maja Najdek kl. III a, Wiktoria Staszewska kl. III a; Angelika Kuchciak kl. III c.
Spośród prac plastycznych
wyróżniono pracę Krzysztofa Dziergwy z kl. II c.
Gratulujemy zwycięzcom. Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie. Prace można obejrzeć od 8 listopada na wystawie pokonkursowej.
Zima zbliża się dużymi krokami, toteż należy się do niej solidnie przygotować. Nasi uczniowie biorą udział w akcji pomagającej zwierzętom przetrwać tę trudną porę roku. Koordynatorką przedsięwzięcia na terenie szkoły jest p. M. Woźniak, która organizuje zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla przebywających w schroniskach psów i kotów. Wrażliwi na ich los wspierają podopiecznych schroniska przynosząc suchą i mokrą karmę, koce, ręczniki, żwirek, plastikowe miski i inne akcesoria. Zdajemy sobie sprawę, że porzuconym zwierzętom nic nie zastąpi miłości, czułości i towarzystwa człowieka, ale choć w ten sposób staramy się poprawić ich, często prawdziwie pieskie, życie.
Już od 10 lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w gminnym konkursie literackim ph „Moje wspomnienia z wakacji” organizowanym przez Bibliotekę Miejską w Kępnie. Okres wakacji zawsze kojarzy się z czasem spędzonym w gronie rodzinnym, dlatego uczestnicy konkursu bardzo chętnie dzielą się swoimi wspomnieniami ze wspólnych wyjazdów. W tegorocznej edycji jury w składzie: przew. M. Łapa, p. M. Cierlak i p. M. Zięba wyłoniło kilkanaście najlepszych wypracowań spośród 80 nadesłanych prac. Wśród nagrodzonych znalazło się aż 11 uczniów z naszej szkoły.
Największy sukces odniosła Maja Najdek – uczennica kl. III a zajmując pierwsze miejsce w kategorii uczniów kl I -III. Powody do radości mieli również: Julia Wiśniewska z kl. III b- III miejsce oraz osoby wyróżnione: Nikola Chylińska z kl. III b, Lidia Surgiel z kl. III a, Sandra Doktor z kl. II c, Anna Samolewska z kl. V a, Szymon Kukulski z kl. V a, Weronika Sikora z kl. VI b, Arkadiusz Wabnic z kl. VI c, Martyna Wróbel z kl. VI d i Martyna Wrzalska z kl. VI d.
Choć na Boże Narodzenie poczekamy jeszcze dwa miesiące uczniowie kl. II a wraz z wychowawczynią p. B. Biegasik i p. J. Polańską-Zimoch zwiedzali fabrykę bombek w Krośnicach. Dzieci, podczas spaceru po hali produkcyjnej, poznały proces powstawania tych ozdób choinkowych, począwszy od formowania szklanych kul, po srebrzenie, kapslowanie i ręczne ich malowanie. Najatrakcyjniejszym punktem wyprawy była możliwość własnoręcznego zaprojektowania i wykonania bożonarodzeniowego cudeńka. Mali artyści wrócili do domu obsypani brokatem po łokcie, ostrożnie wioząc niepowtarzalne bombki, które z pewnością przez długie lata będą przypominały o wspólnej wycieczce.
W październiku wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach pod hasłem „Wpływ zanieczyszczeń środowiska na organizmy żywe”. W czasie trzygodzinnego spotkania dowiedzieli się w jaki sposób powinniśmy segregować odpady, jak je dzielimy oraz jaki mają wpływ na środowisko naturalne. Dzieci rozmawiały również o odpadach niebezpiecznych i miejscach ich składowania. Nauka została połączona z zabawą; uczniowie projektowali plakaty promujące ekologię oraz tworzyli krzyżówki o tematyce związanej z ochroną środowiska. Warsztaty zaowocowały także „twórczością poetycką” bowiem na zaprezentowanych pracach można było przeczytać hasła: „Wszystkie dzieci segregują śmieci”, „Ramię w ramię wszystkie dzieci likwidują góry śmieci”, „Posłuchajcie naszej rady jak likwidować niebezpieczne odpady”.
Tradycją kępińską stały się poplenerowe wystawy malarskie organizowane przez różne instytucje. Członkowie Szkolnego Koła Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej w miarę możliwości starają się w nich uczestniczyć. W bieżącym roku szkolnym byliśmy na dwóch takich wystawach. Pierwsza nosiła tytuł „Cztery pory roku” i była zorganizowana w Bibliotece Powiatowej przez Stowarzyszenie Plastyków Amatorów Powiatu Kępińskiego. Mogliśmy na niej podziwiać piękne obrazy mieszkańców naszego miasta. 1 października w Saloniku między wierszami obejrzeliśmy XXIV Wystawę Poplenerową Artystów Malarzy. Jej organizatorem była Galeria Sztuki Współczesnej. Tym razem artyści zjechali do Ustronia, aby w ciszy i spokoju, posługując się róznymi technikami utrwalić na płótnie piękne zakątki ziemi kępińskiej. Eekty tych wysiłków mogliśmy podziwiać na wystawie.
W dniu 19 września 2013r. duża, bo 43 osobowa grupa uczniów z klas IV- VI pod opieką p. D. Szymczak, p. I. Mikoś i p.dyrektora – K. Wdowiaka uczestniczyła w ogólnoszkolnej wycieczce do Gniezna i Biskupina. Pogoda dopisała. Pomomo długiej jazdy, w autokarze udało się uniknąć nudy, a to głównie dzięki nowoczesnym gadżetom i pogawędkom z siedzącymi obok.
W Gnieźnie zwiedziliśmy katedrę, obejrzeliśmy słynne Drzwi Gnieźnieńskie i srebrny relikwiarz ś. Wojciecha. W Biskupinie czekały na nas atrakcje związane z przebiegiem XIX Festynu Archeologicznego pod hasłem: „Archeologia – zawód czy przygoda?”. Wspólnie zwiedzilismy osadę z okresu kultury łużyckiej, a potem już w mniejszych grupkach „zaliczaliśmy” różne stanowiska gdzie prezentowano jak wyglądało tutaj życie przed około 2750 laty.
W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć postoju w Mc Donaldzie. Wróciliśmy do domów zadowoleni i z różnymi pamiątkami -
W słoneczny, ale wietrzny dzień – 3 października 39 osobowa grupa uczniów z klas V – VI uczestniczyła w rowerowej wyprawie do Grębanina. O bezpieczeństwo miłośników dwóch kółek dbały panie D. Szymczak, M. Woźniak, G. Stawik i I. Mikoś. Wyjazd był zorganizowany w ramach zajęć przyrodniczych i Szkolnego Koła TMZK. Na miejscu uczestnicy wyprawy mogli zobaczyć remontowany obecnie drewniany kościółek, dom, w którym mieszkał znany malarz – Piotr Potworowski oraz dawny dworek – pałacyk, w którym obecnie znajduje się Ośrodek Rehabilitacyjny. W parku obok niego znajduje się atrakcja przyrodnicza – cis, który uznany jest jako pomnik przyrody. Na sam koniec był oczywiście jeszcze jeden postój w ważnym miejscu – przy punkcie gastronomicznym!!!!
14 października tradycyjnie wszyscy pracownicy szkoły obchodzą swoje święto. Świętowaliśmy i my. O godz. 9:00 rozpoczęła się akademia przygotowana przez p. K. Chocaj, K. Grabny i A. Kasprzak. Trzecioklasiści w humorystyczny sposób zobrazowali jak wygląda proza życia szkolnego, która czasem jest bardzo kolorowa i wymyka się szarości dnia codziennego. Dowiedzieliśmy się, że do szkoły uczęszczają anioły, nad którymi opiekę sprawują archanioły, którymi z kolei rządzi Serafin. Podczas przemówienia dyrektor szkoły użył niecodziennej metafory, porównując nauczycieli do kominka dającego poczucie bezpieczeństwa i gromadzącego ludzi wokół swego ciepła i światła. Jak co roku w Dniu Edukacji Narodowej nagrodzeni zostali pracownicy, którzy w sposób szczególny wyróżnili się swoją pracą i osiągnięciami; w tym roku były to panie: p. Barbara Sokołowska (Nagroda Burmistrza) p. Grażyna Dymarczyk p. Ewa Feja p. Elżbieta Idzikowska p. Monika Jańska p. Danuta Nolbert p. Małgorzata Piotrowska p. Jolanta Polańska – Zimoch p. Iwona Rubiszewska p. Dorota Szymczak p. Ewa Fiołka p. Krystyna Lar p. Dorota Kwiatek p.Mączka Elżbieta.
Po akademii obecni i emerytowani pracownicy szkoły udali się na poczęstunek do świetlicy szkolnej.
W dniu 9 października 2013r. uroczyście obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Podczas pięknej akademii przygotowanej przez panie Ewę Olek, Annę Juszczak i Dorotę Szymczak mogliśmy przypomnieć sobie wydarzenia sprzed ponad 70 lat, które rozegrały się 01. 09. 1939 r. na Westerplatte. Apel był okazją do wsłuchania się w słowa bł. Jana Pawła II, który przypomniał nam, że „każdy ma jakieś swoje Westerplatte, jakiś zespół praw i wartości, których musi bronić i od których nie może zdezerterować”. Duże wrażenie zrobiło na nas nagranie audycji Polskiego Radia informujące o rozpoczęciu II wojny światowej. Wspomnieliśmy również dawnego kierownika szkoły p. Hipolita Młynarza, który był inicjatorem nadania szkole imienia Bohaterów Westerplatte. Podczas akademii zabrzmiał również „Hymn do Bałtyku”. Delegacje z wszystkich klas złożyły wiązanki kwiatów w Kąciku Patrona.
Drugą część święta naszej szkoły spędziliśmy na sportowo. Ogromne emocje towarzyszyły dzieciom i wychowawcom biorącym udział w zawodach sprawnościowych. Uczniowie mogli sprawdzić się w takich konkurencjach jak: skoki na skakance, bieg z odbijaniem piłeczki do tenisa stołowego, bieg z piłeczką na łyżce, wyścigi w workach, toczenie piłki do unihokeja, prowadzenie piłki nogą czy bieg z przełożeniem szarfy. Hałasu i śmiechu było co niemiara. Ostatecznie najlepsi w swoich kategoriach wiekowych okazali się uczniowie z klas: I b, I c, II b, III c, IV c, V b, VI c. Po zmaganiach sportowych zawodnicy mogli uzupełnić stracone kalorie, bowiem Rada Rodziców ufundowała wszystkim soczki i wafelki.
W dniu 8 października odbył się Szkolny Konkurs Piosenki przygotowany przez p. Ewę Olek. Reprezentanci poszczególnych klas śpiewali przygotowane przez siebie utwory. Jury oceniało czystość wykonania piosenek, ruch sceniczny oraz dobór repertuaru. Uczniowie prezentowali się w kategoriach dzieci starszych i młodszych. Repertuar był bardzo zróżnicowany, zgromadzeni na sali słuchacze mogli wysłuchać takich piosenek jak m. in. „Allelujah”, „Gdzie się podziały tamte prywatki”, „Piosenka na dobry początek”, „Jambalaya”, „Jak tu nie lubić psa”, „Woła nas szkoła”. Wśród najmłodszych uczestników najlepiej wypadli: Marta Idzikowska kl. I c – I miejsce; Julita Wiśniewska kl. III a – II miejsce; Marceli Nokiel kl. II b – III miejsce; natomiast wśród reprezentantów klas IV – VI najlepsi okazali się uczniowie: Kalina Froń kl. VI c i Ania Samolewska kl. V a, które zajęły ex aequo I miejsce; Maciek Michalski kl. V c – II miejsce; Kornelia Papiór kl. IV c – III miejsce.
Kilkanaście dni przed Dniem Patrona Szkoły Rada Samorządu Uczniowskiego ogłosiła konkurs pod hasłem „Patron w moich oczach”. Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły. Chętnych do udziału w plastycznych zmaganiach było wielu. Dzieci pochwaliły się swoimi talentami, przyniosły wiele przepięknych prac. Mogliśmy na nich obejrzeć żołnierzy walczących na Westerplatte, symboliczny pomnik, dowódcę mjra Henryka Sucharskiego itp. Dziś prace wyeksponowane są na szkolnym korytarzu, gdzie cieszą nasze oczy. Organizatorzy postanowili uhonorować nie tylko trzy pierwsze miejsca w dwóch kategoriach wiekowych, ale również przyznali wyróżnienia ze względu na dużą liczbą i atrakcyjność prac.
Nagrodzeni zostali: Wiktoria Michalska kl. VI b – I miejsce; Julita Mendel kl. V a – II miejsce;
Weronika Sikora kl. VI b – III miejsce
Amelia Papiór kl. II a – I miejsce; Bartek Flaczyk kl. II c – II miejsce; Wojtek Kobiela kl. II b – III miejsce
Wyróżnienia: Mikołaj Stefański kl. II a; Nikola Chylińska kl. III b; Zuzia Makosch kl. II c; Kamila Kucharzak kl. II a;
Na przełomie września i października ruszyła akcja: fluoryzacja. Żaden uczeń nie uniknie spotkania z panią higienistką, która bardzo starannie dba o higieną jamy ustnej swoich podopiecznych. kły, siekacze i trzonowce, zęby stałe i mleczaki szorują mali i duzi. Zdrowie zębów to nie jedyna korzyść płynąca z fluoryzacji. Dzieci poddają się temu zabiegowi również z uwagi na możliwość kilkuminutowej przerwy w zajęciach. Akcja będzie powtarzana kilka razy w ciągu roku szkolnego, więc uczniowie chwilowo pozbawieni uzębienia będą mieli okazję w pełni wziąć w niej udział jeszcz nie raz.
Od kilku lat nasza szkoła bierze udział w zbiórce plastikowych nakrętek po napojach. w tym roku zbieramy nakrętki dla kilkumiesięcznego Kacperka, który urodził się z artrogrypozą. Chłopczyk wymaga leczenia chirurgicznego oraz wieloletniej, żmudnej rehabilitacji aby w przyszłości mógł się samodzielnie poruszać. Uczniowie już od pierwszych dni września przynoszą nakrętki zgromadzone podczas wakacji. Do akcji charytatywnej angażują swoje rodziny oraz kolegów i koleżanki. Zarówno młodsze jak i starsze dzieci chętnie uczestniczą w zbiórce o czym świadczą worki pełne „plastikowego bogactwa”.
Rok szkolny ruszył pełną parą. Uczniowie korzystają z zajęć prowadzonych nie tylko w klasach, lecz również w bibliotece. Dzieci z klas V w ramach edukacji medialnej, realizowanej na języku polskim, zaznajamiały się w bibliotece szkolnej z rodzajami encyklopedii i ich budową. Dzięki pani bibliotekarce wiedzą jak posługiwać się encyklopedią, znają takie terminy jak: żywa pagina, odsyłacz, kwalifikator i potrafią rozszyfrować stosowane w encyklopediach skróty. Poza tradycyjną encyclopedią powszechną oraz encyklopediami dziedzinowymi uczniowie korzystali również z encyklopedii multimedialnej.
Ostatni dzień września to czas kiedy świętują wszyscy chłopcy. Każda klasa obchodzi to święto na swój sposób. Dziewczynki tradycyjnie obdarowują kolegów upominkami; w tym roku były to min. słodycze, maskotki, modele samochodzików, puzzle oraz … kaktusy. Dzień Chłopca jest okazją do bezkarnego objadania się pizzą, a następnie spalania kalorii podczas klasowych dyskotek. Tego dnia wybaczamy chłopakom wyścigi po korytarzach, popisy na boisku i wygłupy na lekcjach.
30 września była przeprowadzona w naszej szkole akcja „Sprzątanie świata”. Uczestniczyli w niej członkowie Rady Samorządu Uczniowskiego oraz wszyscy chętni uczniowie z klas IV – VI. W ramach tej akcji zostało uporządkowane obejście szkoły. 29 uczniów przez dwie godziny pilnie pracowało. Trzy uczennice: Laura Forysiak, Weronika Staszak i Anna Samolewska nakręciły krótki filmik pt. „Odkrywamy czysty las„.
„Jeszcze wczoraj w przedszkolu żegnał nas miś pluszowy, dziś z tornistrem pełnym książek idziemy do szkoły” – takie hasło przyświecało 82 pierwszoklasistom świętującym 27 września 2013 roku „ślub ze szkołą”. Pierwszaki pod opieką wychowawczyń pp. Ewy Fei, Iwony Rubiszewskiej i Grażyny Pabjańczyk z przejęciem stawały w szeregu do pasowania. Wcześniej uroczyście ślubowały być sumiennymi i wzorowymi uczniami. Dzieci z klas II przekonywały swoich kolegów, że szkoła jest miejscem przyjaznym, a na pamiątkę pasowania wręczyli im czterolistne koniczynki. Na zakończenie wszyscy pasowani uczniowie otrzymali tuby pełne słodyczy.
W pochmurny poniedziałkowy poranek 2 września 2013 roku 444 uczniów zainaugurowało rok szkolny 2013/14. Poprzedni rok przyniósł dobre wyniki sprawdzianów zewnętrznych, a tu już pora pracować na nowe sukcesy. Jedną ze zmian, z którą musi uporać się społeczność szkolna jest konieczność segregowania odpadów. Nowy rok będzie więc sprawdzianem jak teoria na temat ekologii działa w praktyce. Niż demograficzny, który dotknął wszystkie szkoły w kraju spowodował, że i u nas zmniejszyła się liczna oddziałów. Mamy ich teraz 19.